logo
logo
logo
logo
Czym jest faktoring

Faktoring – czym jest i kiedy się opłaca?
Opublikowano: 15 listopada 2018

Faktoring to dynamicznie rozwijająca się usługa finansowa skierowana do tych przedsiębiorców, którym zależy na otrzymaniu płatności na długo przed terminem spłaty wystawionej przez nich faktury.

Jest to zatem rozwiązanie, które pozwala takiej firmie utrzymać, a czasami także odzyskać płynność finansową w sytuacji, gdy ta nie chce lub nie może zaciągnąć kredytu, borykając się jednocześnie z utrudnionym ściąganiem należności. Sprawdź czym tak naprawdę jest faktoring i w jakich sytuacjach się opłaca.

Czym jest faktoring?

Faktoring to forma finansowania działalności firmy, która polega na uzyskiwaniu środków finansowych wcześniej niż uwzględniono w terminie zapadalności wierzytelności. Z faktoringu korzystają najczęściej te jednostki, które ponoszą znaczne koszty (np. produkcji), dostarczając odbiorcy wyroby gotowe z odroczonym terminem płatności. Niejednokrotnie terminy te ustalane są na kilka miesięcy wprzód.

W praktyce zasady działania faktoringu będą różnić się od umowy zawartej pomiędzy przedsiębiorcą (faktorantem), a faktorem. Najczęściej faktor wypłaca natychmiastowo 60-90% wartości faktury. Pozostała część płatności trafia na konto firmy po ściągnięciu należności. Sprawia to, że ryzyko braku otrzymania płatności lub spłaty faktury znacznie po terminie zostaje przeniesione z przedsiębiorcy na faktora. Standardowymi formami zabezpieczenia są w tej sytuacji same faktury oraz weksel przedsiębiorcy.

Schemat faktoringu tradycyjnego wygląda zatem w następujący sposób:

  • faktorant wystawia fakturę na określone dobra lub usługi,
  • faktorant przekazuje faktorowi wystawioną fakturę (sprzedaż wierzytelności),
  • faktor wypłaca faktorantowi zaliczkę (około 60-90% wartości),
  • faktorant zawiadamia dłużnika o zaistniałej transakcji i konieczności uregulowania należności wynikających z faktury bezpośrednio na konto faktora,
  • dłużnik dokonuje płatności na konto faktora,
  • faktor wpłaca pozostałą część należności faktorantowi uwzględniając (czyli potrącając) prowizją faktoringową.

Istnieje także koncepcja faktoringu odwrotnego, w którym to dłużnik po otrzymaniu faktury przekazuje ją faktorowi, który dokonuje natychmiastowej płatności na konto dostawcy. Następnie dłużnik jest zobligowany do uregulowania należności na konto faktora.

Komu opłaca się faktoring?

Jeżeli faktoring jako forma finansowania nie jest potrzebna w trybie ciągłym warto przeliczyć, czy bardziej opłaca się korzystać jedynie z faktoringu okazjonalnego (gdzie sami wskazujemy konkretne faktury do opłacenia), czy skorzystać z pełnej formy faktoringu klasycznego.

Wyróżnia się trzy główne grupy przedsiębiorców, którzy chętnie korzystają z opcji faktoringu:

  • przedsiębiorstwa, w których wcześniejsza płatność skutkuje uzyskaniem odpowiedniego rabatu, co sprawia, że zależy im na utrzymaniu odpowiedniej płynności finansowej,
  • firmy, którym brak środków uniemożliwia rozwój, czyli takie które sprzedając towary lub usługi tworzą wysokie marże,
  • małe firmy, które cierpią z powodu opóźnień płatności i nie posiadają czasu i zaplecza do zarządzania płatnościami.

Podsumowując, faktoring jest bardzo ciekawą usługą finansową, która w skuteczny sposób pomaga rozwiązać problemy ze ściąganiem należności, pozytywnie wpływając na płynności finansową zarówno małych firm, którym brak odpowiedniego bufora finansowego, jak i dużych firm uzyskujących wysokie marże. Oprócz faktoringu klasycznego, mamy także formę faktoringu odwróconego, z którego korzystają nie dostawcy, ale odbiorcy.

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: 17 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

leasing paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne w ramach leasingu...

W erze rosnącej świadomości ekologicznej i dynamicznego rozwoju techno...
ETF

ETF SP500 – gdzie kupić?...

Dla inwestorów to główny element portf...
Narodowy Fundusz Zdrowia

Sytuacja w NFZ – czyli coś poszło nie tak?...

Na świecie istnieją dwa modele korzystania z usług zdrowotnych: prywat...
Onboarding

Onboarding zdalny, czyli wdrożenie pracownika...

Jak ograniczyć rotację pracowników, obniżyć koszty zatrudnienia i zwię...