Nie ma żadnego powodu, dla którego miałbyś zwlekać ze zgłoszeniem dodatkowych PKD do swojej działalności gospodarczej w CEIDG. W przeciwieństwie do KRS, które obowiązuje spółki prawa handlowego, za aktualizację tych danych nic nie zapłacisz.
Zanim przejdziemy do omówienia w jaki sposób wpisać dodatkowe PKD do prowadzonej przez ciebie działalności gospodarczej powinieneś wiedzieć, że aktualizacja wpisu w rejestrze CEIDG jest bezpłatna. Za złożenie formularza CEIDG-1 urzędnik nie pobierze od ciebie żadnej opłaty administracyjnej. Zobacz też: Pomysły na biznes
Wpisz tyle, ile potrzebujesz – nie istnieje żadna podstawa prawna, która ograniczałaby przedsiębiorcę co do liczby PKD wpisanych do bazy CEIDG. We wniosku aktualizacyjnym możesz wpisać także te rekordy, które będą odzwierciedlały charakter twojej działalności gospodarczej w przyszłości – dzięki temu za kilka miesięcy nie będziesz musiał raz jeszcze składać wizyty w urzędzie.
Uwaga! Brak limitu liczbowego nie oznacza, że do PKD możesz wpisać dowolne rekordy. I tak np. jako właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej wyklucza się (z oczywistych powodów) np. 66.11.Z – Zarządzanie rynkami finansowymi, czy też 64.11.Z – Działalność banku centralnego itd.
Miej jednak na uwadze, że przypisanie kilkudziesięciu rekordów z bazy PKD do 1 działalności gospodarczej osłabia twoją wiarygodność biznesową. Jeśli w twoim wpisie przeważającym PKD jest 73.11.Z, tj. Działalność agencji reklamowych, dwa razy zastanów się, czy na pewno chcesz jednocześnie zajmować się sprzedażą hurtową i detaliczną motocykli 45.40.Z itd.
Jeśli będziesz księgował transakcje niezgodnie z twoim profilem w bazie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, zostaniesz wezwany do wyjaśnień przez fiskusa. Możesz być pewien, że w konsekwencji urzędnicy zawieszą twoją firmę na czas kontroli, a jako że działalność w żadnym zakresie nie zwalnia cię z odpowiedzialności za zobowiązania dłużne, ewentualne koszty związane z niedostosowaniem się do obowiązujących podstaw prawnych pokryjesz z własnego portfela.
Pobierz ze strony CEIDG formularz CEIDG-1, którym wcześniej posłużyłeś się do rejestracji swojej działalności gospodarczej. Podaj w nim podstawowe dane identyfikacyjne, wskaż na cel złożenia deklaracji (aktualizacja) i wpisz dokładnie tyle PKD, ile potrzebujesz.
Na rynku istnieje sporo produktów oraz usług, które ciężko zdefiniować i zaklasyfikować do konkretnego kodu. Wtedy powinniśmy zastanowić się do jakiej, bardziej ogólnej grupy pasuje nasza działalność. Dla przykładu. nie istnieje kod dotyczący jednoznacznie pozycjonowania stron, ale tą usługę możemy zaliczyć do działalności związanej z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi, czyli przypisać jej kod 62.03. Pomocna w odnalezieniu właściwego kodu może się okazać wyszukiwarka kodów dostępna na stronie binzes.gov.pl.
Materiał przygotowany przy współpracy z biurem księgowym E-Pok.
Jutro zakładam firmę. Trzymajcie kciuki
Witam. Dziękuję bardzo za informację, mam zamiar założyć działalność gospodarczą jednoosobową – naprawa telewizorow i naprawa monitorów. One są mają różne kody PKD.
Dodaj komentarz