logo
logo
logo
logo
kolano hamburskie

Dlaczego kolana hamburskie to ważny element rurociągu?
Opublikowano: 25 października 2017

Technika hydrauliczna z upływem kolejnych lat coraz bardziej się rozwija. Obecnie na niemal każdej polskiej wsi spotkać już możemy sprawnie działającą sieć kanalizacyjną, która zaopatruje okolicznych mieszkańców w bieżącą wodę oraz odprowadza nieczystości.

Wszystkie opisane tutaj elementy mogły być możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik hydraulicznych.

W większych miastach standardem stały się już rury nierdzewne, które to są znacznie bardziej odporne na awarie oraz pęknięcia. Tego rodzaju awarie były bardzo uciążliwe dla mieszkańców, ponieważ usuwanie awarii sieci kanalizacyjnej w warunkach miejskich jest bardzo trudne i wymaga sporej ilości czasu. Kolejnym ważnym elementem miejskiej oraz wiejskiej sieci kanalizacyjnej jest kolano hamburskie. O jej roli w całości rurociągu dowiemy się, czytając dalszą część tego artykułu.

Rury nierdzewne – obowiązkowy element nowoczesnej sieci kanalizacyjnej

W świadomości społecznej sieć kanalizacyjna kojarzy się jednoznacznie z miejscem, w którym aż roi się od wszelkich zanieczyszczeń oraz bakterii. Jest to również jedna z głównych przyczyn tego, że ludzie dość niechętnie piją wodę, która znajduje się w kranie. I choć do niedawna faktycznie picie wody z kranu było niezalecane, to jednak w dzisiejszych czasach stan kanalizacji jest na tyle dobry, że bez żadnej obawy możemy spożywać wodę, która na co dzień znajduje się w kranie. Wprowadzenie podczas budowy kanalizacji miejskiej rur nierdzewnych powoduje, że do bieżącej wody w kranie nie przedostaje się zbyt wiele zanieczyszczeń, wskutek czego możemy spokojnie spożywać ją zamiast tej butelkowanej.

Kolano hamburskie – jedne z najważniejszych elementów rurociągu

Sieć kanalizacji miejskiej jest bardzo skomplikowana. Składa się z wielu różnych elementów, które wspólnie tworzą system doprowadzania wody w nawet najodleglejsze zakątki miasta. Jakie znaczenie dla tego systemu ma zastosowanie kolan hamburskich? Czy kolano hamburskie znajduje się w centralnej części kanalizacji, czy może raczej w systemie doprowadzania wody do poszczególnych mieszkań? Aby mówić o roli tego elementu w całym systemie kanalizacyjnym, najpierw musielibyśmy wspomnieć kilka słów o jego budowie oraz ogólnym przeznaczeniu. Najczęściej kolana hamburskie wykonane są ze stali nierdzewnej.

Ma to ogromne znaczenie, ponieważ kolana hamburskie jako część kanalizacji ma stały kontakt z wodą, przez co element ten jest bardzo narażony na rdzewienie oraz inne procesy związane z degradacją stali. Na rynku znajdziemy wiele kolan hamburskich, jednak najczęściej przyjmują one formę łuku, który wygięty jest pod kątem 90 stopni. To sprytne rozwiązanie konstrukcyjne pozwala na swobodny przepływ wody w sieci kanalizacyjnej. Kolana hamburskie najczęściej stosuje się, kiedy zachodzi potrzeba zmiany kierunku strumienia wody.

Dlatego też, poszukując kolan hamburskich, najczęściej natrafimy na modele o łuku równym 90 stopni. Jednak czasami zaistnieje konieczność zawrócenia wody (mimo, że zdarza się to bardzo rzadko). W takim przypadku niezwykle użyteczny może okazać się model, który skonstruowany został w kształcie łuku o mierze 180 stopni. Krótko mówiąc, kluczowa rola kolana hamburskiego podczas rozbudowy sieci kanalizacyjnej to umożliwienie zmiany kierunku wody.

Dlaczego zaślepka oraz jej jakość jest ważna?

W hydraulice bardzo często istnieje konieczność zatrzymania biegu wody w bardzo konkretnym miejscu. Jednak nierozerwalnie wiąże się to z tym, że na takiej granicy strumienia może powstać bardzo duże ciśnienie. Wskutek tego bardzo łatwo może dojść do wycieku. Jak wynika z danych statystycznych, wyciek wody to jedna z najczęstszych przyczyn awarii w miejskiej sieci kanalizacyjnej. Aby nie dopuścić do tego rodzaju wycieków, ekipy budowlane stosują bardzo dużo zabezpieczeń.

Jednym z takich zabezpieczeń jest właśnie dobra jakościowo zaślepka. Taki element powinien być wykonany z bardzo trwałego materiału, a przy tym również odporny na ściskanie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że tego rodzaju zaślepki obecne są również w prywatnych mieszkaniach. Ich jakość również nie powinna budzić zastrzeżeń, ponieważ wyciek tak dużej ilości wody w domu może spowodować duże straty nie tylko w naszym domu, ale również sąsiada.


Jak regeneruje się pompę hydrauliczną?

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Oczyszczanie ścieków

Efektywne oczyszczanie ścieków – poznaj...

Oczyszczanie ścieków jest procesem kluczowym dla ochrony środowiska i...
regeneracja pomp hydraulicznych

Jak regeneruje się pompę hydrauliczną?...

Regeneracja pomp hydraulicznych to naj...
oczyszczalnia ścieków

BIOX- lider w produkcji urządzeń wodno-kanali...

BIOX to firma, która jest niewątpliwym liderem na polskim rynk...
silniki hydrauliczne

Różnice między silnikami hydraulicznymi a pne...

Silniki hydrauliczne i pneumatyczne są powszechnie stosowane w...