To, że należy oszczędzać, nie ulega żadnej wątpliwości. Okazuje się jednak, że nie wystarczy jedynie gromadzić nadwyżki pieniędzy, ale trzeba ją również inwestować. Tylko tak jesteśmy w stanie zarabiać i zwiększać wartość zebranych środków.
Tylko Połowa Polaków generuje w ogóle jakiekolwiek oszczędności. Pocieszający jest jednak fakt, że coraz więcej z nas ma świadomość konieczności gromadzenia nadwyżki pieniędzy i ich inwestowania. W przeciwieństwie do naszych zachodnich sąsiadów boimy się inwestować w agresywne formy inwestowania, chociaż to właśnie one pozwalają zarabiać najwięcej.
Zdecydowanie częściej wybieramy bezpieczne konto oszczędnościowe albo lokatę bankową. Te produkty nie wiążą się z ryzykiem utraty wniesionego kapitału. Zarobić można na nich mniej, ale za to pewnie. Patrząc na fakt, że Polacy są w stanie oszczędzać mało – większość z nas przyznaje, że posiada tzw. zaskórniaki w wysokości nie większej niż dwu krotność miesięcznej pensji, to każda inwestycja obarczona ryzykiem utraty części środków, mogłaby okazać się finansowym fiaskiem.
Konto oszczędnościowe jest najczęściej wybieraną formą inwestowania. Posiada wiele zalet – na przykład daje klientom banku komfort dowolnego dysponowania wniesionym kapitałem i jest w pełni bezpieczny. Coraz częściej konto tego rodzaju jest podstawowym rachunkiem Polaków. Wreszcie dostrzegamy atut lokowania pieniędzy w instytucjach bankowych, a same banki oferują swoim klientom coraz korzystniejsze warunki.
Wybierając najlepsze konto oszczędnościowe, możemy liczyć nie tylko na wysokie oprocentowanie, ale również szereg dodatkowych atutów. Warto zdecydować się na konto, które zakładane i prowadzone jest bezpłatnie, a przy tym wypłata gotówki albo wykonywanie innych operacji bankowych, nie wiąże się z utratą wypracowanych odsetek.
Na konto oszczędnościowe powinny decydować się przede wszystkim te osoby, które zakładają inwestowanie długoterminowe. Ponieważ zyski będą w tym przypadku nieco niższe (porównując na przykład z funduszem inwestycyjnym), to warto lokować więcej środków. Co ważne, pieniądze należy lokować na koncie oszczędnościowym regularnie. Tylko wtedy można liczyć na pewny i zadowalający zysk.
Idealnym rozwiązaniem jest posiadanie dwóch rachunków, konta oszczędnościowego oraz tradycyjnego konta osobistego. Dzięki temu inwestor nie naraża się na utratę zgromadzonych odsetek, bo korzysta z konta rozliczeniowego, z którego dokonuje płatności i wypłaca gotówkę w razie potrzeby bez żadnego ryzyka.
Najczęściej konto oszczędnościowe otwierane jest z zamiarem gromadzenia środków na przyszłość. Polacy potwierdzają, że zazwyczaj odkładają na tzw. czarną godzinę i na komfortowy start w dorosłe życie swoich dzieci. Rzadziej konto oszczędnościowe służy do realizowania celów krótkoterminowych, takich jak zakup samochodu, remont mieszkania czy wyjazd na zasłużone wakacje.
Tagi: bankowość, konto bankowe, oszczędzanieWarto sprawdzić jak te konta radzą sobie w rankingach. Obserwuje to od jakiegoś czasu i jeżeli komuś zależy na wysokim procencie to ciągle na podium jest Orange Finanse – 3,5%
Dodaj komentarz