Wkręty stanowią bardzo szeroką grupę produktów o różnorodnych parametrach. Niektóre z nich mają ściśle określone przeznaczenie. Tak jest też z całą grupą elementów złącznych określanych jako blachowkręty. Jak wskazuje nazwa, służą one do przykręcania blach. Dowiedz się, czym tak dokładnie charakteryzują się blachowkręty nierdzewne.
Blachowkręty, czyli wkręty do blach zostały stworzone specjalnie z myślą o ich łączeniu i montażu. Są one produkowane z wysoką precyzją w wielu kształtach i rozmiarach, a także z różnych materiałów. Na rynku można znaleźć blachowkręty z łbem sześciokątnym, talerzykowym, stożkowym, walcowym itp. Wszystkie mają walcowaty trzpień o takiej samej średnicy na całej długości i z wyraźnym gwintowaniem (żłobieniami). Większość blachowkrętów produkuje się według określonych norm DIN i ISO, co zapewnia idealne dopasowanie za każdym razem.
Standardowe blachowkręty mają płaską końcówkę i wymagają nawiercenia otworów w łączonych materiałach przed ich montażem. Wygodniejszą alternatywą są blachowkręty samowiercące, które można wkręcać bezpośrednio w podłoże. Jest to możliwe dzięki zaostrzonej końcówce.
Blachowkręty mogą być wytwarzane z różnych materiałów, ale do najczęściej stosowanych z całą pewnością należą te ze stali nierdzewnej (A2) lub tzw. stali kwasoodpornej (A4), która stanowi swojego rodzaju odmianę popularnej „nierdzewki”. Jest to potoczna nazwa stali wyróżniającej się przede wszystkim podwyższoną odpornością na korozję. Odpowiednie proporcje pierwiastków stopowych sprawiają, że blachowkręty nierdzewne mogą być stosowane w narażeniu na:
Znakomicie sprawdzają się więc np. przy zastosowaniach zewnętrznych. Stal kwasoodporna dodatkowo jest odporna na działanie słonej wody, niektórych kwasów, detergentów oraz innych substancji chemicznych.
Blachowkręty nierdzewne są odporne na warunki atmosferyczne, dlatego bardzo często używa się ich m.in. w dekarstwie, przy montażu blachodachówki.
Blachowkręty nierdzewne mają bardzo szerokie zastosowanie. Dzięki wykorzystaniu materiału odpornego na korozję sprawdzają się m.in. w dekarstwie, budowie maszyn i urządzeń oraz wielu innych dziedzinach. Znakomicie nadają się do stosowania wszędzie tam, gdzie elementy złączne są wystawione na działanie warunków atmosferycznych. Blachowkręty niekoniecznie muszą być stosowane do blach. Często sprawdzają się też przy łączeniu drewna lub innych materiałów. Ich prawidłowy dobór wymaga jednak fachowej wiedzy.
Blachowkręty nierdzewne umożliwią łatwe wykonanie trwałego, solidnego i przede wszystkim bezpiecznego połączenia. Ich zastosowanie jest bardzo łatwe – nadają się do wkręcania zarówno ręcznie, jak i przy użyciu elektronarzędzi. W tym przypadku bardzo ważna jest jednak precyzja wykonania. Dlatego warto zaopatrywać się tylko w blachowkręty z pewnych źródeł.
Tagi: Budownictwo, Przemysł, warsztat
Dodaj komentarz