logo
logo
logo
logo
choroba zwyrodnieniowa

Czy chorobę zwyrodnieniową da się wyleczyć?
Opublikowano: 15 marca 2023

Choroba zwyrodnieniowa to jedno z tych schorzeń, które latami mogą rozwijać się w zasadzie bezobjawowo, dlatego też jej całkowite wyleczenie w momencie, kiedy dokuczają nam objawy, staje się niemożliwe. Natomiast można zatrzymać postęp degeneracji stawów i przywrócić choremu możliwość normalnego funkcjonowania.

Na czym polega choroba zwyrodnieniowa stawów?

Choroba zwyrodnieniowa stawów rozwija się na skutek zaburzenia równowagi między tworzeniem, a raczej odtwarzaniem przez organizm chrząstki stawowej, a tempem jej uszkadzania. Pod wpływem wielu czynników, np. kontuzji w obrębie stawu czy długotrwałego przeciążenia dochodzi do osłabienia struktury chrząstki, jej rozmiękania, włóknienia, a w końcu również ubytków w tkance chrzęstnej. Chrząstka amortyzuje działanie stawu, jeśli jest uszkodzona, powstaje stan zapalny o przewlekłym charakterze.

Warto pamiętać, że zmiany zwyrodnieniowe stawów występują częściej u kobiet niż u mężczyzn. Charakterystyczne jest to, że zapadalność wzrasta wraz z wiekiem. Najczęściej schorzenie diagnozuje się u osób po 40. roku życia, natomiast u większości osób, które ukończyły 55 lat, można wykryć degenerację stawów. Każdy przypadek wymaga jednak indywidualnej diagnostyki i dobranego leczenia, ponieważ u jednych osób zmiany nie wpływają w tak dużym stopniu na upośledzenie funkcji aparatu ruchu, jak u innych. Choroba może mieć bowiem różny przebieg.

To, co jest istotne, to czynniki predysponujące do wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów. Wśród nich należy wymienić:

  • otyłość,
  • przeciążenie stawów,
  • osłabienie mięśni otaczających staw,
  • czynniki genetyczne,
  • wiek
  • wrodzone zaburzenia budowy stawów.

Jakie są objawy zwyrodnienia stawów?

Jak zostało wspomniane, choroba może rozwijać się latami, nie powodując żadnego dyskomfortu. Objawy pojawiają się najczęściej między 40. a 60. rokiem życia i dotyczą przede wszystkim problemów ze swobodnym poruszaniem się. Pojawia się ból i ograniczenie ruchomości stawów, który początkowo odczuwamy tylko w ruchu, ale wraz z postępowaniem choroby, zaczyna być dokuczliwy również w spoczynku. Dolegliwości mogą dotyczyć jednego lub kilku stawów jednocześnie. Aby zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby, warto skonsultować ze specjalistą już pierwsze alarmujące objawy, do których zaliczamy:

  • ból, który nasila się nasilenie po okresie odpoczynku, podczas pierwszych ruchów tzw. ból startowy;
  • sztywność, która również pojawia się po okresie odpoczynku, zwłaszcza tzw. sztywność poranna.

W bardziej zaawansowanej postaci choroby może dojść również do zaników mięśniowych. Stawy stają się widocznie zniekształcone, opuchnięte, a ruchom towarzyszy głośne trzeszczenie. Ból zaczyna pojawiać się także przy dotyku. Podczas gdy na pierwszym etapie choroby zwyrodnieniowej sprawdzają się leki dostępne bez recepty o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, to przy zaawansowanej postaci schorzenia konieczne jest specjalistyczne leczenie pod kontrolą specjalisty.

materiał zewnętrzny 

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

depresja

Nowy raport Zdrowie psychiczne Polaków. Depre...

Co roku UCE RESEARCH i platforma ePsycholodzy.pl przygotowują raport d...
nebulizator

Nebulizator – czy jest wskazaniem na smog i a...

Inhalacje wziewne mają wiele zalet. Mówi się o nich szczególnie w kont...
ziarna kefiru

Kefir: kaukaski fermentowany napój mleczny o...

Ten napój na bazie mleka rozpoczął swoją podróż w górach Kauka...
zdrowe słodycze

Słodycze w diecie – czy mogą być zdrowe...

Słodycze często są uważane z...