Budowa hali magazynowej jest zadaniem rozłożonym w czasie. Każdy etap ma wyznaczone konkretne miejsce w harmonogramie robót. W artykule wyjaśniamy, jak przebiega proces powstawania magazynu, począwszy od fazy koncepcyjnej aż po moment oddania hali do użytku.
Dla osoby postronnej budowa i projekty hal magazynowych, na przykład takich, w jakich specjalizuje się firma Ocmer, mogą wydawać się stosunkowo proste. Nieskomplikowana bryła, gotowe elementy konstrukcji montowane w większą całość na placu budowy, arkusze blach tworzące dach, płyty warstwowe pokrywające ściany – i hala jest gotowa do użytku. W praktyce sprawa jest dużo bardziej skomplikowana.
Warto uzmysłowić sobie, iż nie każda działka będzie odpowiednim miejscem pod budowę hali. Dlatego przed zakupem terenu, na którym planujemy zrealizować inwestycję, należy:
Druga faza powstawania hali rozgrywa się w biurach firmy odpowiedzialnej za generalne wykonawstwo obiektu albo w zewnętrznym biurze projektowym. Na tym etapie dochodzi do przekazania przez inwestora szczegółowych informacji na temat specyfiki przyszłego magazynu.
Następnym etapem jest projektowanie obiektu, w ramach którego należy wziąć pod uwagę kwestie uwzględniające specyfikę danej hali magazynowej:
Kolejny etap realizacji inwestycji dotyczy również aspektów projektowych. W tym przypadku chodzi o media, które będą funkcjonować na terenie przyszłej hali. Mowa tu zarówno o rozprowadzeniu instalacji wewnętrznych (elektrycznych, wodociągowych czy gazowych), jak i o przyłączeniu ich do budynku. Ostatnią kwestią, którą należy rozpatrzyć, jest zaprojektowanie obszaru wokół magazynu.
Kluczowym punktem na mapie inwestycji jest uzyskanie pozwolenia na budowę hali magazynowej. Na liście dokumentów, które należy zamówić, by pozytywnie przejść ten etap, znajdują się między innymi:
Dopiero po wykonaniu wszystkich wyżej wymienionych czynności następuje etap rozgrywający się na terenie placu budowy przyszłej hali. Do czynności, które odbywają się w tym miejscu, należą między innymi:
Finał wszystkich prac związanych z budową hali magazynowej oznacza możliwość złożenia wniosku o uzyskanie pozwolenia na jej użytkowanie. Do czynności, które wieńczą proces inwestycyjny, należą tutaj:
Budowa hali magazynowej to zadanie bardziej skomplikowane niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Inwestując (niemałe) środki w obiekt magazynowy, który z założenia ma generować przychody, warto postawić na wykonawcę mogącego pochwalić się wieloletnim doświadczeniem.
Tagi: Budownictwo, hala, magazyn
Dodaj komentarz