logo
logo
logo
logo
budowa domu

Czy budowa domu musi trwać lata?
Opublikowano: 4 sierpnia 2017

Budowa domu to jedno z najbardziej skomplikowanych i wymagających przedsięwzięć w życiu. Droga od projektu aż do wykończenia wnętrza wymaga od przyszłych właścicieli ogromnej dawki motywacji, wiedzy oraz cierpliwości.

Obecnie istnieją technologie, które tę drogę pozwalają maksymalnie skrócić, zachowując jednocześnie najwyższy poziom wykonania. Zatem czy budowa domu musi trwać lata? O tym przeczytacie poniżej!

Dom drewniany czy murowany?

To pytanie pojawia się wśród przyszłych właścicieli coraz częściej. Nic dziwnego. Technologia szkieletowa od dłuższego czasu zdobywa zwolenników, otwierając przed nimi wiele nowych możliwości. Do najważniejszych zalet tak zwanych domów „kanadyjskich” należą krótki czas budowy oraz mniejszy koszt przedsięwzięcia.

Zacznijmy od tej pierwszej. Wybudowanie domu szkieletowego, w zależności od zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych zajmuje zazwyczaj nie więcej niż kwartał. Co ważne – prace można wykonywać praktycznie przez cały rok, gdyż jedynym etapem, który wymaga odpowiednich warunków jest wylanie fundamentów.

Jak wygląda proces budowy? Standardowo należy zacząć od odpowiedniego projektu. Na tym etapie warto zaznaczyć, ze domy szkieletowe łatwiej jest dostosować do wymogów domów energooszczędnych niż tradycyjne domy murowane. Szkielet konstrukcji drewnianych stanowią belki, pomiędzy którymi rozmieszcza się materiał termoizolacyjny.

W zależności od potrzeb i efektu jaki chcemy osiągnąć poszczególne warstwy mogą być nieco modyfikowane i dostosowywane do indywidualnych wymagań. Dzięki temu można uzyskać świetny poziom zabezpieczenia przed wilgocią  oraz prawidłową cyrkulację powietrza. Co również ważne – konstrukcje prefabrykowane, mimo, że dość lekkie – dobrze tłumią dźwięki.

Elementy konstrukcji domów szkieletowych (między innymi ściany konstrukcyjne, więźba dachowa oraz strop) przygotowywane są według projektu w fabryce a następnie montowane już na placu budowy. To pozwala zaoszczędzić sporo czasu, dzięki czemu przeprowadzka do nowego domu jest możliwa nawet w ciągu kilku tygodni!

Przejdźmy do kosztów budowy. W porównaniu do domu murowanego o tej samej kubaturze, domy szkieletowe są bardziej atrakcyjne cenowo. Specjaliści sugerują, że oszczędność przy podobnym wykończeniu oraz poziomie ciepłochronności w przypadku konstrukcji prefabrykowanych może sięgać nawet 30%. Warto jednak porównać ze sobą dostępne na rynku możliwości i wybrać taką, która najlepiej będzie spełniać nasze oczekiwania.

Dom na pokolenia?

Wybór technologii, w której zbudowany będzie dom wymaga dość precyzyjnego określenia jego przeznaczenia i sposobu użytkowania. Wbrew pozorom to niezwykle ważny etap planowania, nad którym warto zatrzymać się nieco dłużej. Jeżeli dom ma pełnić przede wszystkim funkcję użytkową, a naszym celem jest w nim szybko i wygodnie zamieszkać – dom szkieletowy będzie doskonałym rozwiązaniem.

Czasami zdarza się, że decyzja o wyborze tradycyjnego sposobu budowania zapada pod wpływem zakorzenionych poglądów o ogromnej trwałości domów murowanych i jednocześnie braku znajomości możliwości jakie daje technologia szkieletowa. Często również tradycyjny sposób budowy przekracza możliwości finansowe inwestorów przez co zmuszeni są rozłożyć inwestycję na etapy, których realizacja może trwać latami. Odpowiednia eksploatacja drewnianej konstrukcji oraz jej prawidłowa i regularna konserwacja umożliwiają bezproblemowe użytkowanie domu nawet przez 50 lat (a nawet dłużej!) bez konieczności przeprowadzania generalnego remontu.

Najważniejsze zalety technologii szkieletowej to:

  • Krótki czas wykonania,
  • Niższy koszt budowy,
  • Dobra izolacja termiczna,
  • Łatwość dostosowania projektu do wykonania w standardzie domów energooszczędnych,
  • Możliwość przeprowadzania większości prac niezależnie od warunków atmosferycznych,
  • Możliwość późniejszej rozbudowy domu według aktualnych potrzeb.
Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Sprzedaż nieruchomości

Jak szybciej sprzedać nieruchomość nad morzem...

Sprzedaż nieruchomości w województwie zachodniopomorskim nie zawsze pr...
magazyn_energii

Moc a pojemność magazynu energii – kluczowe r...

Magazyny energii zyskują coraz większą popularność w kontekści...
Dewalt

Dlaczego warto zainwestować w narzędzia Dewal...

Coraz więcej profesjonalistów i amatorów majsterkowania stawia...