• Menu

  Żywienie ptaków egzotycznych – co mogą jeść papugi?

  co jedzą papugiZastanawiasz się nad zakupem papug? Chcesz zapewnić swoim nowym podopiecznym doskonałe warunki życia i odpowiednio dopasowaną do ich potrzeb karmę. Dowiedź się jak karmić ptaki egzotyczne i przygotuj się od strony teoretycznej do ich hodowli.

  Jednym z najbardziej popularnych gatunków papug, które hodujemy w domach, są papużki faliste. Ich hodowla przysparza najmniej problemów osobom początkującym i przede wszystkim pozwala nabrać doświadczenia w opiece nad ptakami.

  Papużki faliste zachwycają kolorowym ubarwieniem, są bardzo towarzyskie i inteligentne, dlatego często udaje się je bardzo szybko oswoić i nauczyć np. swobodnego latania po pokoju i samodzielnego powrotu do klatki – oczywiście, podczas gdy ptaki cieszą się wolnością, należy zamykać okna i unikać wpuszczania do tego samego pomieszczenia kotów czy psów, dla których ptak może być nie tylko doskonałym posiłkiem, ale także zabawką.

  Papugi faliste – czym karmić naszych podopiecznych?

  Papugi faliste należą do grupy ziarnojadów i to właśnie dostosowane do strefy klimatycznej ich pochodzenia ziarna są ich podstawowym pożywieniem. Ten gatunek pochodzi z Australii, choć przez nieodpowiedzialność swoich właścicieli zaczyna często kolonizować także Europę i inne kontynenty.

  Papużki faliste są dość odporne na choroby, a trzymane w sprzyjających im warunkach i odpowiednio karmione mogą towarzyszyć nam przez długi czas dodatkowo, powiększając hodowlę o nowe okazy. Rozmnażanie papug w szczególności wymaga zapewnienia im odpowiednich warunków do życia i musi być prowadzone pod kontrolą, gdyż chów wsobny zawsze powoduje wady genetyczne oraz choroby każdego gatunku zwierząt.

  Aby uniknąć błędów żywieniowych szkodzących ptakom, najlepiej postawić na gotowe mieszanki dla konkretnego gatunku lub poradzić się doświadczonego hodowcy czym można bezpiecznie urozmaicać dietę swoich pupili. Doskonałym urozmaiceniem diety ptaków ozdobnych są kolby i przysmaki dla ptaków, które uzupełniają niedobory witamin oraz minerałów. Mogą one zawierać dodatek np. nasion słonecznika, warzyw i owoców czy miodu oraz jajek.

  W zależności od swojego rodzaju i przeznaczenia kolby mogą być jedynie przysmakiem podawanym ptakom w określonym czasie np. zimą lub stanowić codzienny składnik ich diety.

  W sklepach zoologicznych kupimy gotowe mieszanki zbóż przeznaczone do karmienia różnych gatunków ptaków egzotycznych. Wybierając karmę dla swojej papugi, możemy kupić zarówno produkty uniwersalne dla każdego z rodzajów papug, jak i dedykowane konkretnemu gatunkowi, które pozwalają uniknąć problemów ze zdrowiem ptaków.

  Warto zwrócić uwagę czy w składzie karmy znajdują się różne gatunki prosa, gdyż monotonna dieta sprzyja chorobom i powoduje braki substancji odżywczych. Dla papug falistych możemy także kupić mieszanki nasion traw czy ziół, które stanowią cenny dodatek do ich codziennej diety.

  Hodowcy polecają uwzględnić w diecie papug falistych także warzywa i owoce, które są jadalne dla ludzi. Warto wybierać produkty z czystych terenów, a najlepiej z własnego ogrodu, aby uniknąć ryzyka podawania ptakom produktów pryskanych środkami ochrony roślin. Papugi faliste mogą skosztować brokułów, pomidorów, papryki, marchewki oraz innych warzyw z wyjątkiem cebuli, czosnku i szczypiorku. Z owoców szczególnie wartościowe dla papug polecane są jagody oraz maliny, można im podawać także zieleninę np. natkę pietruszki.

  Jeżeli chcesz odpowiednio karmić swoje papugi, koniecznie sprawdź ofertę sklepu http://www.zoonauci.pl/ , w którym znajdziesz dopasowane do potrzeb różnych gatunków karmy, kolby i przysmaki w doskonałej cenie. Zakupy przez Internet pozwolą Ci sporo zaoszczędzić i zyskać dostęp do najwyższej jakości produktów, których nie kupisz w dziale dla zwierząt w swoim supermarkecie.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *