• Menu

  ZUS czy ZUS i OFE? Co wziąć pod uwagę przed dokonaniem wyboru

  ZUS czy OFEDecyzje dotyczące przyszłości finansowej warto podejmować rozsądnie – konsekwencje wyborów będą miały wpływ na wysokość emerytury, którą za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat wypłaci państwo. Warto znać kluczowe różnice pomiędzy ZUS-em i OFE i wiedzieć, co należy wziąć pod uwagę przed dokonaniem wyboru.

  Cała składka emerytalna wynosi obecnie 19,52 proc. podstawy wymiaru składki. Jej podstawa, czyli 12,22 proc., jest odkładana na konto z ZUS-ie.  Kolejna część – 4,38 proc. – trafia na subkonto w ZUS-ie. Resztę składki – 2,92 proc. – możesz „dołożyć” do zusowskiego subkonta lub ulokować w otwartym funduszu emerytalnym (OFE). Tam, po pobraniu prowizji, zostanie przeliczona na jednostki rozliczeniowe i będzie inwestowana.

  Pamiętaj, że Twoja swoboda wyboru dotyczy jedynie ok. 15 proc. kwoty odkładanej w I i II filarze, a więc i podobnej części przyszłej emerytury. Oznacza to, że jeśli Twój pracodawca odprowadzi składkę w wysokości 1000 zł, z tego tylko 150 zł trafi do OFE.

  To, czy część składki „powędruje” w kierunku OFE, czy pozostanie w ZUS, zależy jedynie od Ciebie.

  OFE dla nowych pracowników

  Jeśli zaczynasz pierwszą pracę, na popisanie umowy z OFE masz tylko 4 miesiące od rozpoczęcia pracy. Jeśli nie zdążysz tego zrobić, cała składka zostanie przekazana automatycznie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  ZUS a OFE – sposób zarabiania

  Sposób „zarabiania” jest zasadniczą różnicą pomiędzy ZUS a OFE. Składki, które trafiają do ZUS są ewidencjonowane na koncie i subkoncie przyszłego emeryta, a ich kwoty ZUS waloryzuje według ustawowych wskaźników. A więc, choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, wpłacone pieniądze nie czekają, aż osiągniesz wiek emerytalny, ale są na bieżąco zużywane na wypłaty świadczeń z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Konta w ZUS-ie są więc niczym innym, jak transferem od płacących składki do pobierających świadczenia.

  Do OFE natomiast trafia składka w postaci pieniężnej, a wpłacone środki finansowe same na siebie pracują. Za przekazane do OFE pieniądze nabywasz jednostki rozrachunkowe funduszu. Twój kapitał z OFE jest inwestowany w akcje i inne instrumenty finansowe. O tym, w co może inwestować OFE, decyduje ustawa. O skuteczności takiego sposobu gromadzenia kapitału w największej mierze decyduje więc rynek kapitałowy. W przypadku OFE przyszła stopa zwrotu zależy głównie od tego, co wydarzy się na giełdzie w przyszłości i jak zgromadzonymi środkami będą dysponowały zespoły zarządzających w OFE.

  Co wybrać: ZUS czy OFE?

  Jeśli zdecydujesz się na przekazanie całości składki emerytalnej to ZUS-u, wysokość Twojej emerytury będzie w 100 proc. zależna od tej instytucji. Przeniesienie części składki do OFE może być sposobem na potrzebną w tej sytuacji dywersyfikację źródeł finansowania przyszłej emerytury. Takie lokowanie środków umożliwia także potencjalnie wyższą emeryturę – ze względu na inwestycje środków OFE w polską gospodarkę na rynku giełdowym.

  Zanim wybierzesz

  Co wybrać: ZUS czy OFE? Zanim wybierzesz sposób lokowania części składki emerytalnej, zapoznaj się z konkretnymi danymi, obrazującymi wyniki inwestycyjne OFE. Pamiętaj, by wziąć pod uwagę nie tylko długofalowe zmiany na przestrzeni ostatnich lat, ale również prognozy dotyczące przyszłości. Choć może się wydawać, że w krótkim terminie wyniki są bardzo zmienne i narażone na straty,  zwróć uwagę, że w długim terminie wszystkie OFE zarabiają.

  Jeżeli wybrany przez Ciebie OFE korzystnie zainwestuje środki finansowe, uzyskując tym samym atrakcyjne stopy zwrotu, istnieje duża szansa na powiększenie wysokości kapitału emerytalnego.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Kategorie