• Menu

  Czy znasz podstawowe zasady planowania oświetlenia?

  zasady planowania oświetleniaEksperymentując z oświetleniem, możemy stworzyć niezwykłe aranżacje wnętrz, które nadają pomieszczeniem stylowego i oryginalnego charakteru. Poszczególne rodzaje oświetlenia mają różne zastosowanie oraz formy.

  Znając je wszystkie oraz rozumiejąc ich oddziaływanie na otoczenie, oświetlimy nasz dom tak, aby otrzymany efekt był jednocześnie funkcjonalny i podkreślał aranżację wnętrz.

  Jak wybrać oświetlenie do domu?

  Jeśli chcecie poznać wszystkie podstawowe typy oświetlenie zewnętrznego i wewnętrznego, a także dowiedzieć się nieco więcej o oświetleniu dekoracyjnym i czujnikach ruchu, zachęcamy do skorzystania za fachowych porad hurtowni elektrycznej Alkan! Znając podstawowy podział oświetlenia wewnętrznego oraz jego funkcje, znacznie lepiej poradzimy sobie z jego odpowiednim rozmieszczeniem.

  Ostateczny efekt zależy bowiem nie tylko od wybranego rodzaju opraw i źródeł światła, lecz także od aranżacji całego domu czy mieszkania oraz od naszych potrzeb. Planując oświetlenie warto także wiedzieć, że sam układ oświetlenia może wizualnie powiększyć lub pomniejszyć każde pomieszczenie. Aby osiągnąć pożądany efekt, wystarczy zapamiętać kilka podstawowych zasad:

  • oświetlenie skierowane na sufit pomoże optycznie powiększyć pomieszczenia, natomiast światło padające na podłogę zaciemni je i spowoduje ich wizualne obniżenie;
  • w wydłużonych pomieszczeniach warto skierować światło na krótsze ściany, a ograniczyć naświetlenie dłuższych ścian, dzięki czemu uzyskamy efekt poszerzenia wnętrza;
  • zaciemniając dolną przestrzeń ścian oraz odpowiednio oświetlając sferę górną, optycznie wydłużymy pomieszczenie.

  Dodatkowo warto mieć na uwadze rozmieszczenie kabli i włączników, znalezienie odpowiedniego miejsca na kontakty.

  Oświetlenie a rodzaj pomieszczenia

  Duży wpływ na wybór oświetlenie będą też miały poszczególne pomieszczania w domu czy mieszkaniu. Inne potrzeby będą warunkowały jego układ w kuchni, salonie, gabinecie czy pokoju dziecięcym. W kuchni i w salonie dobrze sprawdzi się połączenie oświetlenia ogólnego z punktowym. W salonie spędzamy zazwyczaj dużo czasu zarówno na spotkaniach rodzinnych czy towarzyskich, jak i na odpoczynku. Przyjmując gości, rozświetlamy cały pokój, wykorzystując oświetlenie ogólne. Interesujący układ oświetlenie z pewnością doda stylu i blasku organizowanym przez nas przyjęciom.

  Kiedy natomiast mamy ochotę na chwilę relaksu, bardziej odpowiednie okazuje się miękkie i nieco przytłumione światło miejscowe. W gabinecie dobrze sprawdzi się jasne światło górne oraz współgrająca z nim lampa z teleskopowym ramieniem, której światło będzie sprzyjało koncentracji. Pokoje dziecięce pełne są potworów czyhających w szafach. Aby zadbać o poczucie bezpieczeństwa pociechy, warto wykorzystać delikatne oświetlenie, które będzie włączone przez całą noc, przeganiając nocne strachy. W takiej roli dobrze sprawdzą się kinkiety i lampki nocne. W kuchni również dobrze jest połączyć oświetlenie ogólne z punktowym. To drugie może nam rozjaśniać przestrzeń blatu oraz stołu jadalnego.

  Jak działa oświetlenie dekoracyjne?

  Oświetlenie dekoracyjne pełni funkcję czysto estetyczną. Jego podstawową rolą jest bowiem wyeksponowanie określonych detali we wnętrzach różnych pomieszczeń. Strumień światła skierowany na określony przedmiot wydobywa głębię jego kolorów oraz podkreśla strukturę powierzchni i kształt. W roli oświetlenia dekoracyjnego doskonale sprawdzają się przede wszystkim reflektorki halogenowe umieszczone symetrycznie w określonej odległości od oświetlanego przedmiotu, a także lampy na wysięgnikach z oprawami, dzięki którym można uzyskać światło bezcieniowe.

  Dodatkowo powinniśmy pamiętać o tym, że każde pomieszczenie może być oświetlone w trzech płaszczyznach: górnej, środkowej i dolnej. Płaszczyzna górna obejmuje sufit i przestrzeń znajdującą się bezpośrednio pod nim. W jej zakres wchodzą także lampy stojące, których strumień światła skierowany jest w górę. W płaszczyźnie środkowej umiejscowione są lampy wiszące nad stołem, lampy podłogowe oraz kinkiety ścienne. W strefie dolnej znajduje się oświetlenie przypodłogowe oraz rzucające światło bezpośrednio na podłogę.

  Publikacja: insane.agency

  Jedna odpowiedź do “Czy znasz podstawowe zasady planowania oświetlenia?”

  1. Milena napisał(a):

   Do dużych poleceń polecam przepiękne lampy od cygal.eu, w swojej ofercie posiadają przepiękne lampy art deco, które same w sobie są już arcydziełem 🙂

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *