• Menu

  Zbuduj dom w 3D

  Współczesne budownictwo i projektowanie nie stoi w miejscu i ulega dynamicznym zmianom. Architekci ciągle poszukują nowych rozwiązań do tworzenia innowacyjnych i nowatorskich projektów. Z pomocą przychodzą im więc nowe technologie – takie jak druk 3D.

  Drukarki 3D pozwalają na realizację projektów architektonicznych nawet o bardzo skomplikowanych kształtach – niemożliwych do wykonania tradycyjnymi sposobami budowania i produkcji. “Druk 3D doskonale radzi sobie z wyzwaniami, które stoją przed projektantami i architektami – dlatego uzyskuje coraz więcej zwolenników w tej branży.  Technologie addytywne są w miarę proste, bardzo skuteczne oraz oszczędzają sporo czasu i środków. – podkreśla dr Krzysztof Nowak, przedstawiciel polskiego oddziału skandynawskiej firmy 3D Center.

  Domy w 3D

  Jednym z pierwszych budynków, powstających z pomocą drukarki 3D, jest domek rekreacyjny w Amsterdamie. Za projekt 13-pokojowej budowli odpowiada holenderska pracownia DUS Architect. Projekt Holendrów wyróżnia się przede wszystkim materiałem, z którego wydrukowano konstrukcje tego domu – jest to przyjazny dla środowiska bioplastik, wzmocniony mikrowłóknami. Co ciekawe, wykorzystywana przez Holendrów drukarka 3D ma wykonać nie tylko konstrukcję budynku, ale też jego wyposażenie, w tym m.in. meble.

  Chińscy deweloperzy posunęli się jeszcze dalej. Firma budowlana WinSun z Szanghaju stworzyła pierwszy na świecie blok mieszkalny wydrukowany na drukarce 3D. Konstrukcja ma 5 kondygnacji, co czyni ją najwyższym, na chwilę obecną, drukowanym budynkiem. Materiałem wykorzystanym w druku były przetworzone odpady budowlane i przemysłowe, uzupełnione o szybkoschnący cement. Drukowane elementy powstawały w fabryce, a później były dostarczane na plac budowy w celu ich montażu.

  Firma Apris Cor z Rosji wybrała natomiast inną metodę – postanowiła użyć mobilnej drukarki 3D, która na miejscu potrafi stworzyć betonowe ściany i ścianki działowe budynku. Za pomocą takiej drukarki w ciągu zaledwie jednej doby udało się wydrukować mały domek jednorodzinny.

  Biurowiec w 3D

  Druk 3D wymusza również zmiany na rynku nieruchomości biurowych. Zjednoczone Emiraty Arabskie już mogą się pochwalić jedynym na świecie budynkiem biurowym stworzonym za pomocą technologii addytywnych. Nietypowa konstrukcja biurowca, przypominająca nowoczesny kontener, została wykonana z mieszanki gipsu, betonu, tworzyw sztucznych i włókna szklanego.  W środku 185 metrowego budynku znajdują się stanowiska pracy dla 9-16 osób.

  Wieżowiec w 3D

  W tychże Emiratach zapowiedzieli, że w niedalekiej przyszłości wydrukują w 3D pierwszy na świecie wieżowiec. Plany zostały ogłoszone przez startup Cazza Construction z siedzibą w Dubaju, ale nie podano jeszcze szczegółów projektu. Warto jednak zaznaczyć, że cała Inicjatywa firmy jest zbieżna z zapowiedzianą wcześniej przez władze Dubaju strategią, w ramach której do 2030 roku 25% wszystkich budynków w mieście ma być tworzonych za pomocą druku 3D.

  Przedstawione powyżej przykłady nie wyczerpują możliwości zastosowania druku 3D w architekturze i budownictwie.  Drukowanie obiektów w 3D zyskuje i będzie dalej zyskiwać na popularności, ponieważ daje szeroki wachlarz możliwości – od testowania po tworzenie unikatowych projektów niemal w każdym zakątku świata.

  Autor tekstu: 3DCenter Polska

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *