logo
logo
logo
logo

Żarsko-Żagański Obszar Funkcjonalny umożliwia lokalne inwestycje
Opublikowano: 1 stycznia 2019

Miasta Żary i Żagań oraz otaczające je gminy wiejskie Żary i Żagań stanowią jądro dwóch powiatów żarskiego i żagańskiego. Dlatego te cztery gminy dla popra­wy wzajemnej współpracy i poszukiwania nowych dróg rozwoju postanowiły utworzyć Żarsko-Żagański Obszar Funkcjonalny, w skrócie ŻŻOF.

Miasta Żary i Żagań

Powsta­ły w średniowieczu na trakcie solnym, wiodącym z Lipska do Wrocła­wia i Wielkopolski. Dzisiaj osią współ­pracy tych miast jest droga krajowa nr 12 ciągnąca się przez Polskę z zacho­du na wschód. Uzu­pełnieniem są połączenia północ–po­łudnie tj. droga krajowa nr 27 Zielona Góra–Żary i drogi wojewódzkie nr 295 i 296. Opodal Żar i Żagania biegnie autostrada A-18 (droga krajowa nr 18), mająca mię­dzynarodową nazwę E-36, która łączy Berlin z Wrocławiem, Śląskiem i Krako­wem, a także linia kolejowa nr 14 Berlin–Wrocław i linie Węgliniec–Żary i Żagań–Głogów. Infrastruktura sprawia, że prowadze­nie tutaj działalności gospodarczej ma swoje racjonalne przesłanki.

W okolicach miast występu­ją duże zasoby glin, żwirów, piasków szklarskich, a także węgla bru­natnego. Przez ostatnie stulecie miały one istotny wpływ na strukturę gospodarki lokalnej, np. na przemysł szklarski oraz materiałów budowlanych. Z tradycji historycznej wyrasta także przemysł włókienniczy, dzisiaj odgrywający już coraz mniejszą rolę. Obecnie silne wzrosty notowane są w przemyśle tworzyw sztucznych, jak również branży części i podzespołów samochodowych. Waż­nym kierunkiem rozwoju gospodarki obu powiatów jest też branża meta­lowa.

Miasta średnie, jakim są Żary i Żagań oraz najbliższe ich okolice, są motorami swoich powiatów, wzajem­nie się uzupełniają tworząc wspólny rynek pracy. Oba miasta posiadają peł­ną infrastrukturę społeczną, dużą sieć urozmaiconych szkół średnich, dobre wsparcie dla biznesu, spore zasoby lud­ności. Łącznie w obu powiatach mieszka blisko 180 tys. osób. W czterech gminach będących jądrem tych powiatów mieszka prawie połowa mieszkańców obu powiatów. Wszystko to sprawia, że warto tutaj prowadzić działalność produkcyj­ną i usługową.

Żary

Miasto twoich inwestycji

Żary jako największe miasto Łużyc na wschód od granicz­nej Nysy Łużyckiej określane są mianem Stolicy Polskich Łużyc. Miasto może po­chwalić się licznymi zabytkami kultury sakralnej i świeckiej charakterystycznej dla tej części Łużyc. Powstałe na prze­strzeni wieków, zachowane do naszych czasów i sukcesywnie odrestaurowy­wane podnoszą estetykę i atrakcyjność miasta. Obecnie jest to średniej wielkości miasto powiatowe o populacji ok. 38 tys. osób, znaczący ośro­dek przemysłowy i kulturalny województwa lubuskiego, z kompletną infrastrukturą społeczną i biznesową.

Żarski przemysł cechuje nowoczesność i duża różnorodność. Wiodące gałęzie go­spodarki to: przemysł drzewny, szklarski, motoryzacyjny, elektryczny metalowy oraz materiałów budowlanych. Miasto jest otwarte na inwestorów, którzy do tej pory zainwestowali w nim 600 mln euro i kupili 100 ha gruntów. Zapewniło to powstanie nowych miejsc pracy – głównie na terenie Żarskiego Parku Przemysłowego.

Żagań

Tu rozwiniesz swój biznes

Żagań położony jest w pobliżu między­narodowych szlaków komunikacyjnych oraz w niewielkiej odległości od granicy polsko-niemieckiej oraz polsko-czeskiej. Z biznesowego i turystycznego punktu widzenia miasto posiada bardzo atrak­cyjną lokalizację. Dobre połączenie dro­gowe z Berlinem i pobliskimi lotniskami, podobnie w kierunku Wrocławia i dalej Krakowa, gwarantują szybki dostęp do większych aglomeracji i ośrodków go­spodarczo-biznesowych.

W sektorze prywatnym działa około 2800 podmiotów. Przeważają mali przedsiębiorcy, których jest w Żaganiu blisko 2000. W mieście działalność prowadzą 22 firmy zatrudniające od 50 do 249 osób oraz 94 firmy z zatrudnieniem od 10 do 49 osób. Z myślą o stałej współpracy stworzono w strukturach żagańskiego urzędu Punkt Obsługi Przedsiębiorcy i Inwestora, którego celem jest współpraca z lokalnymi podmiotami oraz inwestorami pragnącymi rozpocząć działalność w Żaganiu. Aktywność Punktu zaowocowała otwarciem oddziału Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej oferującej szereg szkoleń dla naszych przedsiębiorców.

Gmina Żary

Postaw na rozwój

Gmina Żary jest gminą wiejską po­łożoną w południowo-zachodniej części województwa lubuskiego, w grani­cach powiatu żarskiego, na pograniczu Ni­ziny Śląskiej i Niziny Wielkopolskiej. Dawniej (w latach 1975–1998) należała do woje­wództwa zielonogórskiego. Gmina Żary należy do jednej z najzasob­niejszej w zabytki architektury, szczególnie w obiekty sakralne zlokalizowane głównie w centrach wsi, ale również w architekturę rezydencjalną w postaci dworów, pałaców i folwarków. Jednak Gmina Żary najbardziej znana jest z pięknej przyrody otaczającej miejscowości leżące na jej terenie.

Gmina położona jest w bliskiej odległości od przejść granicznych z Niemcami. Zdecydowana większość podmiotów go­spodarczych zlokalizowanych na terenie gminy Żary zajmuje się handlem hurtowym i detalicznym oraz naprawą samochodów. Większość podmiotów należy do sektora prywatnego.

Gmina Żagań

Gmina z pozytywną energią

W gminie Żagań prowadzona jest głównie działalność rolnicza, jednak coraz większe­go znaczenia nabiera przemysł. Działają elektrownie wykorzystujące ener­gię wód pływających. Rozwija się eksplo­atacja kruszywa budowlanego. Teren obfituje w łoża piasków i żwirów. Zainwestowały tu także spółki z udziałem kapitału zagranicznego.

Sektor prywatny i publiczny obej­muje ponad 540 podmiotów. Przeważająca liczba przedsiębiorców to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Są to głównie fir­my jednoosobowe lub mikroprzedsiębiorcy zatrudniający do 9 pracowników. Podmioty te prowadzą przede wszystkim działalność handlową, budowlaną, produkcyjną oraz transportową.

W miejscowości Tomaszowo, utworzonej w 1992 roku na terenach będących wcze­śniej w użytkowaniu wojsk rosyjskich znaj­duje się nadal 170 ha ciekawych terenów inwestycyjnych, z czego ponad 36 ha zo­stało włączonych do Kostrzyńsko-Słubic­kiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Tagi: , , , , , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

przetargi syndyków

Bezpieczne zakupy na przetargach syndyków – k...

W świecie przetargów syndyków kryją się nie tylko niezwykłe ok...
Zarząd sukcesyjny

Jak zaplanować sukcesję firmy rodzinnej?...

Część firm planuje zawczasu swoją sukcesję, dziś podpowiemy wam dlacze...
wynajem

Na czym polega wynajem długoterminowy aut?...

W dzisiejszych czasach ciężko jest nam wyobrazić sobie funkcjonowanie...