• Menu

  Zakuwanie przewodów. Na czym polega?

  Przewody hydrauliczne, nazywane również potocznie wężami hydraulicznymi, znajdują bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle, budownictwie, motoryzacji. Są istotnym elementem wszystkich urządzeń, w których czynnikiem roboczym są płyny (olej, woda, różnego rodzaju roztwory) a także sprężone gazy.

  Ze względu na fakt, że węże hydrauliczne narażone są często na działanie wysokich ciśnień i muszą być bezwzględnie szczelne, jednym z najważniejszych etapów ich produkcji jest montaż odpowiednich końcówek. Ten właśnie etap nazywamy zakuwaniem przewodów.

  Jak wygląda zakuwanie przewodu?

  Zakuwanie przewodu nie jest procesem bardzo skomplikowanym. Na samym początku należy dany przewód przyciąć na pożądaną długość. Następnie do otworu węża wkłada się odpowiednie metalowe końcówki, na nie zaś – tulejki zaciskowe. Ostatni etap to samo zakucie przewodu, czyli zaciśnięcie przewodu z nałożoną końcówką przy pomocy specjalnego urządzenia nazywanego zaciskarką lub zakuwarką. Celem zakuwania jest połączenie wszystkich elementów w nierozerwalną całość.

  Przewód przewodowi nierówny

  W zależności od swego przeznaczenia, przewód może być wykonany z różnych materiałów, nadających mu indywidualne parametry, najlepsze do spełnienia konkretnej funkcji. Przewody różnią się od siebie średnicą, zakresem dopuszczalnych temperatur i ciśnienia, oraz ilością warstw, czyli oplotów – wyróżniamy przewody jedno-, dwu- oraz czterooplotowe. Wybór węża powinien być uzależniony od warunków pracy, niekiedy przewody muszą spełniać odpowiednie normy dla urządzeń pracujących w środowisku niebezpiecznym (np. w miejscach o dość dużym stężeniu łatwopalnych gazów).

  Charakterystyka końcówek

  Podobnie jak przewody, również końcówki występują w różnych wersjach, każda z nich dostosowana do pracy w innych warunkach. Podstawowe parametry końcówek i zacisków to ich rozmiary – średnica, długość gwintu. Ponadto końcówki różnią się od siebie rodzajem zakończenia oraz metodą montażu do przewodu – poza końcówkami zaciskanymi na stałe, które usunąć można jedynie odcinając je lub rozcinając tuleję zaciskową, na rynku dostępne są również końcówki skręcane, umożliwiające demontaż całego przewodu i wykorzystanie jego elementów powtórnie. Jest to jednak rozwiązanie znacznie droższe.

  Profesjonalnym zakuwanie przewodów hydraulicznych stanowi część oferty firmy Hydro-Tor.

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *