• Menu

  Zadania i obowiązki generalnego wykonawstwa.

  „Generalny wykonawca” jest terminem kojarzonym przede wszystkim z branżą budowlaną, zarówno jeśli chodzi o budownictwo mieszkanie, przemysłowe, jak i użytkowe. Nazywamy w ten sposób przedsiębiorstwa, które na zlecenie firmy inwestycyjnej (developerskiej) w kompleksowy sposób realizują projekty budowlane, czyli krótko mówiąc – stawiają nowe budynki. Współpraca tego rodzaju nakłada na generalnego wykonawcę wiele obowiązków, które szczegółowo opisane są w umowach zawieranych między oboma podmiotami. Oto główne z nich.

  Organizacja materiałów

  Prace budowlane wymagają odpowiedniego wyposażenia, wykwalifikowanych pracowników oraz wysokiej jakości materiałów. Organizacja tego rodzaju zaplecza to jedno z pierwszych zadań generalnego wykonawcy.

  Roboty budowlane

  Właściwa praca generalnego wykonawcy rozpoczyna się od przygotowania i zabezpieczenia terenu pod inwestycję, obejmuje postawienie budynku zgodnie z projektem, kończy zaś wraz z jego wykończeniem i zdaniem do odbioru.

  Nadzór nad pracami

  Każda inwestycja musi być realizowana zgodnie z przepisami oraz normami bezpieczeństwa. Wśród obowiązków generalnego wykonawcy należy pilnowanie, czy faktycznie na placu budowy te zasady są respektowane – to właśnie na nim ciąży odpowiedzialność za wszelke uchybienia i odstępstwa od norm. W związku z tym generalny wykonawca powinien być doskonale zorientowany w prawie budowlanym. Ponadto generalny wykonawca zobowiązany jest do wykonywania prac w ustalonym w umowie z inwestorem terminie.

  Zatrudnienia podwykonawców

  Nie wszystkie prace w ramach inwestycji przeprowadzane są przez generalnego wykonawcę. Niektóre z nich, np. tworzenie wewnętrznych instalacji (elektrycznej, gazowej, etc.), montaż wind, czy zadania w ramach zagospodarowania terenu wokół budynku, zlecane są innym firmom, tzw. podwykonawcom, dysponującym wykwalifikowanymi pracownikami, niezbędną wiedzą oraz specjalistycznym sprzętem. Firmy te zatrudniane są w porozumieniu z inwestorem przez generalnego wykonawcę. Nadzór nad prawidłowością wykonywanych przez nie prac oraz dotrzymywaniem terminów również leży w obowiązkach generalnego wykonawcy.

  Jednym z najbardziej uznanych generalnych wykonawców na polskim rynku jest firma DOMBUD w Katowicach. Przedsiębiorstwo istnieje od roku 1945 i ma na swoim koncie wiele inwestycji w branży mieszkaniowej, przemysłowej i użytkowej.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *