• Menu

  Jak wybrać samochód firmowy

  samochód firmowySamochód firmowy stanowi jedno z narzędzi, jakim posługuje się przedsiębiorca. Myśląc, jak wybrać samochód firmowy, należy więc zwrócić uwagę na potencjalny zysk z jego posiadania.

  Składa się na niego charakterystyka pojazdu, którą należy dostosować do potrzeb wykonywanego zadania. Trzeba też pamiętać o kosztach. Może się bowiem okazać, że oszczędzając na zakupie, faktycznie zwiększamy własne koszty firmy.

  Samochody służbowe kupuje się zazwyczaj z myślą o ich maksymalnym wykorzystaniu. Oznacza to, że w ciągu roku liczba przejechanych przez nie kilometrów będzie znacznie wyższa, niż w przypadku pojazdów prywatnych. W związku z tym niewielkie, zdawać by się mogło, różnice w zużyciu paliwa mogą oznaczać oszczędności sięgające kilku tysięcy złotych w skali roku.

  Różnica w spalaniu wielkości 1 litra na 100 km oznacza oszczędność rzędu 450 złotych na każde 10000 kilometrów. Wystarczy pomnożyć różnicę przez liczbę kilometrów przejechanych w ciągu roku i otrzymujemy sumę którą możemy przeznaczyć dodatkowo na bardziej oszczędny model.

  Trzeba tu jednak pamiętać, że pojazdy zużywają średnio o 25% paliwa więcej, niż podaje producent. Różnica ta wynika ze stosowanej w Unii Europejskiej metody obliczania zużycia. Dobrze więc wyszukać w Internecie dane o faktycznym zużyciu pojazdu danej marki i danego rocznika.

  Jak wybrać samochód firmowy, by uniknąć dodatkowych kosztów?

  Wybierając firmowe auto, warto zadać sobie pytanie, jak długo będziemy go używać? Niektóre firmy używają samochodów “do zajechania”. Dotyczy to często małych firm o niskich dochodach. Inne planują wymianę floty po określonym czasie. W takim przypadku dobrze zorientować się, jak szybko samochód traci wartość? Informacje takie również dostępne są w Internecie. Mogą one oznaczać spore oszczędności, szczególnie gdy dysponujemy większym taborem.

  Do tego dochodzą koszty serwisowania i napraw. Istotne jest więc, by zapoznać się z kosztami, jakie należy ponieść na serwisowanie. Są to koszty stałe i łatwe do obliczenie. Problemy stwarzają natomiast koszty awarii. Te trudno przewidzieć. Jednak można i w tym przypadku podejmować działanie na rzecz ich minimalizacji.

  Po pierwsze dobrze jest przejrzeć umowę gwarancyjną. Może ona bowiem zawierać pewne wyjątki i za pewne usterki będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Jeśli chodzi o naprawy pogwarancyjne, Internet dostarcza informacji na temat niezawodności pojazdów różnych modeli, a hurtownie części zamiennych informują o cenach części.

  Gdy myślimy, jak wybrać samochód firmowy, dobrze jest też zastanowić się, czy planujemy zakup samochodu nowego, czy używanego? Na szczęście można znaleźć sprzedawców, którzy mają w ofercie oba rodzaje. Przykład stanowi spółka NOWEUŻYWANE.EU – www.noweuzywane.eu.

  Jedna odpowiedź do “Jak wybrać samochód firmowy”

  1. Tomciu napisał(a):

   Dobierając samochody do swojej floty chyba zdecydowałbym się na diesla. Nagonka ostatnimi czasy jest straszna, ale nauczyłem się, że jak coś mówią w teledurnowizji, to zazwyczaj trzeba iść „pod prąd”, żeby coś urwać z rzeczywistości. Poza tym mam najlepszą w Polsce stację obsługi diesla u Pawlika (www.wtryskiwacz.com/galeria.html). Szybko, tanio, dobrze – i nie trzeba wybrać dwóch 🙂

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *