• Menu

  Jak wybrać dobry kocioł CO z podajnikiem?

  kocioł CO z podajnikiemKotły CO z podajnikiem są stosunkowo nowym i odmiennym rodzajem kotłów węglowych montowanych w polskich domach. Dla niektórych osób są jedyną przyjazną formą ogrzewania węglem. Jak wybrać dobry kocioł CO z podajnikiem?

  Automatyka gwarantuje komfort użytkowania

  Najważniejszym atutem kotłów CO wyposażonych w podajnik żeliwny jest możliwość ich automatycznego użytkowania. Ingerencja człowieka ogranicza się do zasypywania podajnika, usuwania popiołu oraz prostego regulowania temperatury na piecu zgodnie z indywidualnymi preferencjami. W zależności od temperatury na zewnątrz, podajnik zasypuje się co kilka lub kilkanaście dni – im większe są mrozy, tym częściej należy schodzić do kotłowni.

  Warto podkreślić, że praca kotła CO z podajnikiem w dużej mierze opiera się na odpowiednim ustawieniu parametrów sterownika. Przez długi czas było to kłopotliwe – od osoby obsługującej wymagało się podania mocy nadmuchu, czasu postoju, czasu podawania paliwa itp. Obecnie sterowniki są coraz łatwiejsze w obsłudze i w większości przypadków od obsługującego wymaga się jedynie podania, jaką temperaturę na osiągać woda w instalacji grzewczej. Pozostałe parametry automatycznie ustawia sam sterownik.

  Dmuchawa i podajnik obniżają koszty ogrzewania

  Kotły CO z podajnikiem i dmuchawą są ekonomiczniejsze, gdyż pozwalają ustawić odpowiednią temperaturę na piecu oraz dokładnie spalić paliwo. Wysokiej jakości węgiel wykorzystywany w kotłach tego typu zapewnia spore oszczędności pomimo wyższej początkowej ceny zakupu. Węgiel ten jest kaloryczny, a proces spalania w odpowiednim tempie sprawia, że na piecu nie pojawiają się silne wahania temperatury. Dmuchawa do pieca załącza się i wyłącza w odpowiednich momentach, dbając o stały poziom ciepła w domu.

  Na co zwracać uwagę podczas zakupu pieca CO?

  Kupując nowoczesny piec CO powinno się pamiętać, że jest to zupełnie inne urządzenie niż te, które montowano w domach 20 lat temu. Nieekonomiczne kotły, wymagające kłopotliwej obsługi i emitujące szkodliwe substancje, odpowiedzialne za powstawanie smogu odchodzą w zapomnienie.

  Wybierając kocioł z podajnikiem i dmuchawą, w pierwszej kolejności powinno się przyjrzeć sterownikowi. Jeżeli nie ma się odpowiedniej wiedzy technicznej, powinno się postawić na model o najprostszej obsłudze, gdzie większość parametrów ustawia komputer. Dobrze też sprawdzić, jakie paliwa stałe mogą być spalane w piecu. Często istotna jest wielkość węgla, gdyż zbyt gruby nie mieści się w podajniku, co utrudnia znacząco użytkowanie urządzenia. Warto również zrezygnować z kotła z rusztem awaryjnym.

  Jest to element, którego obecność zwiększa jedynie straty opału, nie dając nic w zamian. Jeżeli ruszt jest jednocześnie deflektorem, powinno się unikać pieców, w których wykorzystano ruszt wodny. Ostatnim istotnym parametrem jest wielkość podajnika oraz popielnika. Im są one większe, tym rzadziej należy odwiedzać kotłownię. Niestety, większy popielnik sprawia więcej kłopotów podczas opróżniania i zwiększa ryzyko zabrudzenia całego pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł CO.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *