• Menu

  Co wpływa na koszt przesyłki kurierskiej?

  przesyłki do Wielkiej BrytaniiWybór kuriera bardzo często uzależniony jest od oferowanej przez niego ceny wysyłki. Większość ludzi wybiera najtańsze przesyłki kurierskie z powodów czysto ekonomicznych. Dlatego też coraz popularniejsze stają się firmy, których głównym zadaniem jest wynalezienie jak najatrakcyjniejszej oferty spośród dostępnych przewoźników. Właśnie w ten sposób działa ParcelABC

  Warto zatem wiedzieć, z czego składa się ostateczna cena i w jaki sposób firma ta oferuje tak tanie usługi. Wpływ na koszt dostawy ma bowiem wiele czynników, a niektóre z nich można modyfikować w zależności od własnych potrzeb

  Dystans

  Kwota, jaką klient musi zapłacić za usługę, jest uzależniona w głównej mierze od tego, w jakiej odległości od punktu nadania znajduje się miejscowość, do której zostanie dostarczona paczka. Im mniejszy dystans musi pokonać kurier, tym niższy będzie koszt przesyłki. Dzieje się tak oczywiście ze względu na fakt, że większa odległość do pokonania wiąże się z większym zużyciem paliwa, a w przypadku transportu samolotem także z utrudnioną logistyką. W związku z tym najtańsze przesyłki krajowe u wielu kurierów kosztują raptem kilkanaście złotych. Cena paczek międzynarodowych zaś zaczyna się od kilkudziesięciu złotych. Co ciekawe, na przykład koszt paczki z Anglii do Polski jest z reguły wyższy niż z Polski do Anglii. Przyczyną tej różnicy jest większa konkurencja na zachodnich rynkach oraz wyższe wydatki, jakie muszą ponosić firmy kurierskie.

  Paczka ekonomiczna a ekspresowa

  Na koszt przesyłki wpływa  również to, w jakim trybie zostanie dostarczona paczka. Zwykła przesyłka ekonomiczna jest tania, ale jej doręczenie trwa kilka dni roboczych. Aby jednak zadowolić klientów, dla których krótki czas  dostawy jest kluczowy, firmy kurierskie często oferują możliwość wyboru opcji ekspresowej. W ParcelABC wysłana w ten sposób paczka może dotrzeć do odbiorcy następnego dnia, nawet jeśli miejscowość docelowa znajduje się poza granicami kraju. Jest to możliwe dzięki transportowi drogą lotniczą.

  Rozmiar i waga paczki

  Cena paczki zależy również od tego, jakie są jej gabaryty oraz waga. Korelacja jest tutaj oczywista – im większa i cięższa jest przesyłka, tym wyższy koszt wysyłki. Warto wiedzieć, że każda firma posiada własny limit co do wielkości i wagi wysyłanego towaru.  W ofercie wielu kurierów dostępne są również paczki niestandardowe, w tym przesyłki paletowe. W przypadku wysyłki o bardzo dużych rozmiarach najlepiej bezpośrednio skontaktować się z danym przewoźnikiem. Należy także pamiętać o tym, jak ważne jest prawidłowe zmierzenie i zważenie paczki. Gdy klient popełni błąd przy pomiarze, kurier może nie przyjąć przesyłki.

  Ubezpieczenie

  Przy wysyłce paczki warto zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj ubezpieczenia oferuje dany kurier. Wiele firm zapewnia darmowe ubezpieczenie do pewnej kwoty, co oznacza, że zostało już ono wliczone w koszt usługi.  W ParcelABC każda wysyłana paczka jest zabezpieczona do 25 euro, co obecnie wynosi nieco ponad 100 złotych. Z uwagi na to, iż wielu klientów wysyła towar o znacznie wyższej wartości, w ofercie tej firmy znajduje się również opcja wykupienia dodatkowego ubezpieczenia nawet do 5000 euro, czyli ponad 20 000 złotych. Zaproponowanie klientom tak wysokiej kwoty możliwe jest dzięki współpracy z różnymi ubezpieczycielami. Inni kurierzy zazwyczaj także posiadają taki wariant w swej ofercie, choć wartość zabezpieczenia nie zawsze jest aż tak wysoka. Należy mieć na uwadze, iż niektóre przedmioty nie podlegają ubezpieczeniu, o czym można przeczytać w regulaminie przewoźnika.

  Cło i podatek

  Ostatnim istotnym czynnikiem, który może podnieść całkowity koszt wysyłki, jest cło i podatek. Trzeba jednak podkreślić, że konieczność opłacenia ich spoczywa na odbiorcy paczki. Ponadto podatek i cło od towaru płaci się tylko wówczas, gdy przesyłka kurierska przekracza granicę Unii Europejskiej. W przypadku spoza UE do kraju będącego członkiem wspólnoty paczki  o wartości przekraczającej 150 euro podlegają ocleniu. Podatek płaci się zaś już wtedy, gdy wartość ta będzie wyższa niż 22 euro (lub 45 euro w przypadku oznaczenia jako „prezent”). Wysyłając produkt poza granice Unii Europejskiej, należy zapoznać się z przepisami celnymi danego państwa.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Kategorie