• Menu

  Windykacja – wezwania do zapłaty i ściąganie długów

  wezwanie do zapłatyObrót gospodarczy nie zawsze przebiega tak, jak by tego chciały dwie strony, które mają decydujący wpływ na kształt transakcji dokonywanych na rynku.

  Nie zawsze bowiem jest tak, że kupujący bądź zainteresowani kupnem danego towaru osoby płacą za niego, co powoduje znaczące problemy u sprzedawców. Nie jest to jednak duży kłopot, od kiedy na rynku funkcjonuje coś takiego jak windykacja.

  Windykacja to inaczej dochodzenie swoich praw do rzeczy bądź też zapłaty za określone artykuły. Oczywiście nie jest możliwe przeprowadzenie windykacji bez kompletnego monitorowania płatności. Zwykle, aby jak najefektywniej dokonać windykacji określonych przedmiotów, należy windykować te należności, które nie są uregulowane od trzech miesięcy. To pozwoli jak najszybciej i sprawnie przeprowadzić windykację, bez ponoszenia zbędnych kosztów.

  Jak każda definicja na rynku gospodarczym, windykacja również ma swoją specyfikację. Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje windykacji: polubowną i sądową. Windykacja polubowna polega na dochodzeniu swoich należności za pomocą narzędzi takich jak:

  • wezwanie do zapłaty,
  • przypomnienie o dokonanie należności,
  • wezwanie do zapłaty z notami odsetkowymi.

  Korzystanie z tych narzędzi niestety niekiedy zawodzi i często konieczne jest zastosowanie nieco bardziej rygorystycznych środków. Tu mamy do czynienia z windykacją sądową. Wierzyciel powinien dokonać dokładnej analizy długów; ich wielkości, terminu, w jakim nie zostały spłacone, a także dokonać kalkulacji kosztów za dodatkowe opłaty związane z korzystaniem z usług kancelarii windykacyjnej.

  W procesie windykacji dobrze jest też korzystać z nowoczesnych metod, takich jak wystawianie opinii o dłużniku na forach internetowych oraz ogólnodostępnych serwisach społecznościowych, na których można znaleźć prywatne informacje odnoszące się do danej osoby. Dobrze jest też podnieść skuteczność działania na własną rękę i zastosować takie sposoby jak:

  • powierzenie sprawy kancelarii windykacyjnej,
  • opublikowanie długu na giełdzie długu,
  • przekazanie sprawy do sądu.

  Oczywiście sposoby te są już pewną ostatecznością, do jakiej niekiedy może nas posunąć dany dłużnik zalegający z naszymi należnościami. Droga polubowna powinna być zresztą naszą dobrą wolą.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *