• Menu

  Wielkie laboratorium badawcze PREVAC

  Andreas Glenc, prezes firmy PREVAC

  Andreas Glenc, prezes firmy PREVAC

  O innowacyjności i rozwoju opowiada prezes PREVAC, firmy nominowanej do Nagrody Prezydenta RP, dr Andreas Glenz

  Firma PREVAC znalazła się w gronie 18 nominowanych do Nagrody Prezydenta RP. Co pana zdaniem zdecydowało o tym, że duża centralna instytucja, jaką jest Polska Rada Biznesu, postawiła właśnie na państwa przedsiębiorstwo?

  – Polska Rada Biznesu miała okazję zapoznania się zarówno z moją osobą, jak i firmą PREVAC podczas organizacji konkursu „Nagroda Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta”. Zostaliśmy wtedy zgłoszeni do udziału w konkursie z ramienia Izby Gospodarczej. Spośród ponad siedmiuset zgłoszeń znaleźliśmy się w finałowej trójce. Wydaje mi się, że w tamtym czasie nasz profil działalności zaciekawił Polską Radę Biznesu, która zechciała poznać naszą firmę trochę lepiej i myślę, że wyrazem pewnego zaufania stało się właśnie to zgłoszenie do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP, gdzie analogicznie znaleźliśmy się w pierwszej trójce finalistów.

  Czy wraz z ogłoszeniem laureatów przyszło rozczarowanie, czy raczej duma, że udało się trafić do uhonorowanej osiemnastki?

  – Wiadomo, że najlepiej smakuje zwycięstwo, jednakże sam fakt znalezienia się w finale jest dla nas sporym wyróżnieniem. Radość jest tym większa, że startowaliśmy w kategorii cieszącej się w tegorocznej edycji największą popularnością. Konkurentów było sporo, ale cieszy nas fakt, iż kategorie takie jak innowacyjność, badania i rozwój, wynalazczość itp. cieszą się coraz to większą popularnością. Świadczy o tym powstawanie w Polsce wielu nowych firm opartych na wiedzy i kreatywności.

  Kategoria, o której pan wspomina po raz pierwszy pojawiła się w historii nagrody. Jak bardzo zmieniało się podejście firmy do segmentu badań i rozwoju na przestrzeni lat i jak można to porównać w perspektywie innych przedsiębiorstw?

   

  – Ciężko mi określić, jaką rolę mają badania i rozwój w innych przedsiębiorstwach, ale u nas od samego początku stanowiły one trzon działalności. Można śmiało rzec, że firma PREVAC to jedno wielkie laboratorium badawcze. Nasze aparatury nie są powtarzalne, więc dla każdej opracowywana jest nowa technologia, która powstaje właśnie na bazie wyników uzyskanych poprzez BiR. W ciągu 20 lat działalności nasz pion badawczy został mocno rozbudowany, kadrowo wzrósł nawet kilkukrotnie. Jesteśmy ściśle związani z nauką i nowoczesnymi technologiami, naszymi klientami są topowi naukowcy z renomowanych jednostek naukowo-badawczych, tak więc BiR są niejako wpisane w charakter naszych działań.

  424 Multichamber Multitechnique UHV system (sylwetka)

  Zajmują się państwo produkcją aparatur naukowo-badawczych, ale i dystrybucją wielu rozwiązań. Czym muszą się wyróżniać produkty przeznaczone do badań w wysokiej i ultrawysokiej próżni?

  – Próżnia, z jaką pracujemy to próżnia zbliżona do tej panującej w przestrzeni kosmicznej, sięgająca rzędu 10-12 mbar. Używamy jej jako „czystego” medium do badań, gdyż powietrze atmosferyczne jest dla nas środowiskiem zdecydowanie zbyt zanieczyszczonym, gęstym. W tym wspomnianym zakresie próżni naukowiec ma gwarancję oddziaływania na próbkę jedynie zadanymi czynnikami. Gdyby takie doświadczenia przeprowadzać w atmosferze, zbyt wiele niepożądanych czynników miałoby wpływ na próbkę, co wpłynęłoby z kolei na zakłamanie wyników badań. Dodatkowo gęstość powietrza atmosferycznego uniemożliwiałaby przelot cząsteczek – elektronów, jonów itp. – którymi chcielibyśmy np. trawić próbkę.

  U nas przysłowiowo „diabeł tkwi w szczególe”. Operujemy na jednostkach, które ciężko zobrazować i sobie jakkolwiek wyobrazić. Dla większości osób to „czarna magia”. Aparatury PREVAC to precyzyjne urządzenia, badania na nich odbywają się w skali nano. Nasz sprzęt musi spełniać cały szereg wymagań. Materiały, z których produkujemy aparatury muszą być niemagnetyczne oraz wytrzymywać szeroki zakres ciśnień i temperatur od bliskich zeru bezwzględnemu, które wynosi 273°C aż po ponad 2000°C.

  Wszelkie spawy muszą przejść testy szczelności helem, który penetruje dużo bardziej niż powietrze. Dodatkowo, aby dokonywać pomiarów w takim zakresie ciśnień, elektronika PREVAC musi być bardzo stabilna, poniżej 0,5 ppm. Zakresy i dokładność mierzona jest w nanometrach, angstremach czy mikroradianach. Napięcia od części tysięcznych po kilkadziesiąt tysięcy woltów, prądy od femto aż po tysiące amperów czy częstotliwości sięgające kilku gigaherzów – to dla firmy chleb powszedni.

  Kto może skorzystać z waszych usług?

  – Naszymi klientami, oprócz firm działających w różnych sektorach, są topowi naukowcy pracujący w renomowanych instytucjach naukowo-badawczych. Są to m.in. synchrotrony, laboratoria, instytuty naukowe poruszające się w dziedzinach takich jak inżynieria materiałowa, fizyka, chemia, metalurgia, medycyna, farmakologia, krystalografia, archeologia, biologia i wiele innych.

  Jakie znaczenie dla państwa miało wprowadzenie ulgi podatkowej na badania i rozwój w 2016 roku? Dzięki temu udało się zwiększyć państwu obszar inwestycji?

  – Naszą działalność badawczo-rozwojową w chwili obecnej finansujemy głównie ze środków własnych, jak również dzięki wsparciu pozyskanemu z funduszy europejskich. Nasze projekty zyskały uznanie ekspertów w konkursach o dofinansowanie organizowanych w ramach regionalnych i krajowych programów operacyjnych. Wprowadzenie nowej ulgi podatkowej na badania i rozwój postrzegamy jako jedną z możliwości wsparcia kolejnych, planowanych inwestycji w obszarze B+R. Obecnie jesteśmy na etapie analizy, w jakim stopniu wprowadzona w 2016 roku ulga podatkowa stanowi realne wsparcie naszych projektów. Czas zatem pokaże, czy dzięki wprowadzeniu ulgi uda się zwiększyć obszar naszych inwestycji w obszarze badań i rozwoju.

  459 PEAXIS system

  Czy przydałyby się jeszcze inne rozwiązania, które ułatwiłyby funkcjonowanie przedsiębiorstwom tworzącym nowe technologie od strony naukowej? Czy udało się porozmawiać o nich z rządzącymi podczas Kongresu 590 w Jasionce?

  – Działalność innowacyjna jest zjawiskiem dość nieprzewidywalnym, a co się z tym wiąże, z definicji obarczona jest wysokim ryzykiem. Staramy się to ryzyko przekuwać w nasz sukces rynkowy. Cenimy zatem każde rozwiązanie, które ułatwia funkcjonowanie naszego przedsiębiorstwa, zarządzanie i prowadzenie naszych projektów.

  Mając na uwadze znaczenie, jakie dla ekosystemu innowacji ma współdziałanie sfery biznesu, nauki i władz, od lat aktywnie poszukujemy możliwości, ale i staramy się współtworzyć rozwiązania mające na celu wprowadzanie usprawnień i ułatwień dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Doceniamy zatem inicjatywy, w trakcie których możliwa jest nie tylko wymiana doświadczeń, ale którym towarzyszy również chęć poszukiwania wartościowych pomysłów dla takich przedsiębiorstw jak nasze. Firmy działające w dziedzinie hitech są mocno wspierane i dofinansowywane na świecie, szczególnie to widać w Chinach. Kongres 590 w Jasionce więc zaliczam do jednej z ważniejszych inicjatyw mających na celu nie tylko wymianę doświadczeń, ale i poszukiwanie rozwiązań ułatwiających życie firmom innowacyjnym.

  PREVAC jest znany w dziedzinie nowych technologii na całym świecie, na krajowym branżowym rynku – również, ale już przeciętnemu Polakowi firma może się nie kojarzyć. Czy państwu w ogóle zależy na masowej popularności i czy w przypadku tak skomplikowanych usług i produktów jest to w ogóle możliwe i potrzebne?

  – Śmiejemy się zawsze, że ci, co mają o nas wiedzieć, to o nas wiedzą. Nasze działania PR-owe polegają głównie na promowaniu nauk ścisłych, innowacyjności, kreatywności a nie firmy samej w sobie. Nie zależy nam na „sławie”. Dbamy o wizerunek lokalny, wizerunek firmy jako atrakcyjnego miejsca zatrudnienia i rozwoju zawodowego. A w marketingu kładziemy nacisk na obecnych i potencjalnych klientów – krajowych i zagranicznych. Bierzemy udział w różnego rodzaju publikacjach – chociażby tak jak teraz u państwa – gdzie staramy się przybliżać czytelnikom nasz profil działalności i zaciekawić firmą, bo uważam, że jest czym. Nasze produkty naprawdę kreują przyszłość, wpływają na wynalazczość – warto więc mieć świadomość, skąd dana rzecz się wzięła, gdzie miała swój początek i jaką drogę przeszła, aby dziś ułatwiać nam życie.

  Rozmawiał Piotr Nowacki

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *