• Menu

  Co warto wiedzieć o przedwczesnej menopauzie

  Rozstanie z płodnością pojawia się u kobiet zazwyczaj po czterdziestce, a nawet po 45. roku życia. Przyjmowane jest ze spokojem jako naturalna kolej rzeczy, zwłaszcza, jeśli potrzeby macierzyńskie zostały już zaspokojone i niemożność zajścia w ciążę bardziej cieszy niż smuci.

  Zdarza się jednak, że pierwsze objawy menopauzy, zazwyczaj w postaci zaburzeń miesiączkowania, występują wcześniej. Jeśli nie masz okresu przez cztery kolejne miesiące, czas wybrać się do ginekologa.

  Najczęstsze objawy przedwczesnej menopauzy są typowe dla normalnego klimakterium. Mogą to być zmiany w miesiączkowaniu (nie tylko jego ustanie, ale też zmiana obfitości lub częstotliwości krwawienia), gwałtowne zmiany nastroju, pocenie się i uderzenia gorąca, problemy ze snem oraz niewytłumaczalne tycie. Wszystko to doskwiera kobiecie, ale niektóre objawy mogą się stać również uciążliwe dla jej otoczenia. Tym bardziej warto ustalić ich przyczynę i – w razie potrzeby – podjąć kurację hormonalną, zaleconą przez ginekologa.

  Lekarz wykona badania, które mogą potwierdzić, że wystąpiła przedwczesna menopauza. Przyczyny mogą być różne: od genetycznych poprzez intensywne odchudzanie się, stres i napięcia nerwowe, zażywanie niektórych leków, wreszcie problemy z hormonami, cukrzyca, a także palenie tytoniu i niewłaściwe odżywianie. Więcej na ten temat przeczytasz pod adresem http://dolecz.pl/skad-sie-bierze-przedwczesna-menopauza/.

  Przedwczesna menopauza oznacza rozmaite dolegliwości, które można łagodzić poprzez przyjmowanie hormonów przepisanych przez lekarza ginekologa. Warto również skonsultować z nim dietę i suplementację, które pozwolą łagodniej przejść ten niełatwy czas przemiany. Współczesna medycyna i farmakologia potrafią wiele zdziałać w tej dziedzinie, toteż przekwitająca kobieta nie musi być rozdrażniona, nerwowa i nieprzyjemna dla otoczenia, nie musi też męczyć się sama ze sobą. Niezbędnym warunkiem jest jednak zwrócenie się o pomoc do zaufanego lekarza.

  A przecież menopauza to niejedyny problem specyficzny dla płci pięknej. Jeśli interesują cię kłopotliwe choroby kobiece – czytaj więcej na ich temat, by ułatwić sobie ich rozpoznanie i podjęcie niezbędnych kroków. Traktuj jednak wszystko, co przeczytasz w internecie, prasie i książkach, jako informacje dodatkowe, uzupełniające. Prawdziwym autorytetem i doradcą w kobiecych dolegliwościach powinien być zawsze lekarz specjalista, najlepiej taki, do którego masz pełne zaufanie i możesz się zwrócić ze wszelkimi problemami zdrowotnymi, licząc na trafną diagnozę i właściwą receptę.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *