• Menu

  W jakich godzinach powinno się przeprowadzać remont mieszkania?

  W jakich godzinach remont mieszkaniaLatem w naszych domach ruszają długo wyczekiwane i planowane remonty. Odnowienie balkonu, wymiana kafelków w łazience czy remont kuchni to jedne z wielu prac jakie planują Polacy.

  Przed dokonaniem zmian w naszym mieszkaniu powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na aspekty prawne, które nierzadko są pomijane. Drabiny-Krause.DMN.pl podpowiada!

  Czy mogę przeprowadzić remont?

  Zanim zaczniemy zmieniać wygląd naszego domu, warto dowiedzieć się, czy tak naprawdę mamy prawo przeprowadzić remont. Według prawa budowlanego możemy dokonać prac remontowych w budynku już istniejącym. Nie potrzebujemy dodatkowego pozwolenia, jeżeli budynek nie jest wpisany w rejestr zabytków.

  W innym przypadku na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 1 zamiar remontu powinien zostać zgłoszony do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej, wraz z dołączonym oświadczeniem o prawie do dysponowania nieruchomością. Dodatkowo należy przedłożyć niezbędne szkice i projekty.

  Kiedy najlepiej przeprowadzić remont?

  Najlepiej zdecydować się na remont latem. W tym czasie większość osób wybiera się na urlop, co sprawi nasze prace będą odczuwalne dla mniejszej liczby sąsiadów. Okres letni ma również praktyczne plusy. Pomalowany balkon wyschnie szybciej podczas słonecznej pogody. Łatwo też wywietrzymy mieszkanie po gruntownym odświeżeniu, co jest już kłopotliwe w okresie zimowym. Istotną kwestią wydaje się być również pora wykonywania prac remontowych. Zarówno w domu jak i w bloku remont wiąże się z hałasem, który bezpośrednio dotyka innych lokatorów. Wielu z nas zastanawia się kiedy sąsiedzi mają prawo wezwać policję i czy spółdzielnia może wyciągnąć wobec nas jakieś konsekwencje.

  Według standardowego regulaminu spółdzielni remonty powinny być przeprowadzane od godziny 8:00 – 20:00. Od godziny 20:00 w tygodniu obowiązuje cisza nocna, która oznacza nie tylko zaprzestanie głośnych prac, ale również ściszenie odbiorników radia i telewizora, zaprzestanie głośnej gry na instrumentach, śpiewu, głośnych rozmów, odkurzania, korzystania z pralki oraz z innych głośnych urządzeń. W dni wolne od pracy oraz święta obowiązuje również zakaz wykonywanie prac remontowych. Dla jasności sobota nie jest dniem wolnym od pracy, dlatego możemy swobodnie przeprowadzać w ten dzień prace modernizacyjne.

  Czy naprawdę powinniśmy zrezygnować ze wszystkich prac w czasie do tego prawnie niedozwolonym? Otóż nie do końca. Prace, które możemy wykonywać w każdy dzień to na przykład malowanie ścian, czy mycie okien. Są to prace wymagające użycia różnorodnego sprzętu, ale nie narażają nas na skargi ze strony sąsiadów. Przy rozkładaniu drabiny i malowania sufitu nie narobimy hałasu, jak w przypadku użycia wiertarki czy młotka.

  Pamiętajmy, że planując remont mieszkania powinniśmy powiadomić o tym fakcie osoby bezpośrednio narażone na zakłócenie spokoju z naszej strony. Unikniemy dzięki temu wielu nieprzyjemnych sytuacji.

  7 odpowiedzi na “W jakich godzinach powinno się przeprowadzać remont mieszkania?”

  1. Lokator napisał(a):

   Co do godzin w których można przeprowadzać głośne prace remontowe, powinno to być ustalone odgórnie przez Państwo a nie indywidualnie przez poszczególne władze spółdzielni, bądź wspólnoty. Wówczas nie byłoby problemów z sąsiadami. Co do soboty to jednak uważam, że dla zdecydowanej większości obywateli jest to dzień wolny od pracy i tu powinny obowiązywać inne godziny a najlepiej całkowity zakaz.
   Generalnie to wszystko zależy od dobrej woli i empatii osoby, która przeprowadza remont a właściwie od dobrej organizacji pracy. Głośniejsze prace można wykonywać w tygodniu w godzinach 9-15, gdy większość lokatorów jest poza domem, ale trzeba po prostu myśleć o innych a nie tylko o sobie.

  2. Hubert napisał(a):

   Głośne prace do godz 15 :00 od godziny 8:00 w punktach mieszkalnych. Każdy ma prawo odpoczywać po pracy!!!!

  3. Ewka napisał(a):

   To strasznie egoistycze podejście! Głośne prace tylko do 15, bo ktoś tak pracuje? A jak ktoś pracuje na noc, to nie ma znaczenia czy chce spać po nocce? Byle dobrze było tym, co rano pracują, bo przecież tylko oni mają prawo wypocząć po pracy i stukanie o 16 zakłócić waszą ciszę i spokój!

  4. Li napisał(a):

   Ciekawe jak zmieni się wasze zdanie gdy to wy będziecie robić remont i to w sobotę która wg niektórych jest dniem wolnym i powinien obowiązywać zakaz. A co z ludzmi którzy wracają z nocnej zmiany i chcą spać?

  5. daniel napisał(a):

   wszystko można dogadać z lokatorami jak cywilizowani ludzie

  6. Mama napisał(a):

   Sytuacja sie zmienila gdy w domu pojawia się dziecko. Jak uspać małego człowieka, gdy za ścianą wiercą? Dzieci śpią takze w dzień. Nieprzespane dziecko się męczy, jest marudne. Nie każde też zasnie w wózku. Ja również uważam, że w sobotę powinien być zakaz głośnych prac. Niestety blok to zabudowa wielorodzinna, trzeba się liczyć z niewygodami.

  7. Mz napisał(a):

   Kazdy kiedys musi mieszkanie wyremontowac gorzej jak to trwa 2 miesiace wiecznego kucia mozna zwariowac.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *