• Menu

  Jak utrzymać porządek w magazynie?

  Ci co kiedykolwiek mieli styczność z tego typu miejscem doskonale zdają sobie sprawę, jak ciężko jest w nim utrzymać ład i porządek. Wszechobecny chaos może pojawić się w każdej chwili, co znacznie utrudni wszystkim pracę.

  W dodatku trzeba przestrzegać zasad BHP a rozrzucone po podłodze śmieci, porozlewane niewiadomego pochodzenia płyny i nieodłożone na swoje miejsce materiały mogą być przyczyną strasznego w skutkach wypadku.

  Czystość przede wszystkim

  Przepisy Bezpieczeństwa i Higieny pracy mówią jasno, jak powinien wyglądać magazyn. Wszelkie zasady zostały wymyślone nie po to, żeby po prostu były, lecz by każdy ich przestrzegał, gdyż dzięki temu nikomu nie stanie się krzywda. I tak, wszystkie materiały powinny znaleźć się na odpowiednich regałach magazynowych. Co najważniejsze, każdy przedmiot powinien posiadać swoje miejsce. Wprowadzenie porządku nie tylko ułatwi ale również uprzyjemni każdemu pracę.

  Każdy powinien być zobowiązany do utrzymania czystości w magazynie. Przykładowo, jeśli komuś coś się wyleje to powinien to natychmiast pościerać, aby inna osoba nie zauważywszy plamy nie weszła w nią i nie zrobiła sobie krzywdy. Wszystkie półki służące do przechowywania materiałów również powinny być czyste, gdyż brud może po prostu trwale zniszczyć niezapakowany przedmiot.

  Organizacja też jest ważna

  W kwestii wyboru odpowiednich regałów i półek ważne jest to, co mamy zamiar na nich magazynować. Dla jednych materiałów właściwe mogą okazać się regały paletowe, kiedy w przypadku innych nie obejdzie się bez zastosowania regałów przesuwnych.

  Wybierając regały do przechowywania musisz kierować się m.in. posiadaną powierzchnią magazynową, jak również masą i wymiarami ładunku, jaki zamierzasz na nich trzymać. O ile w przypadku przedmiotów lekkich nie musisz aż tak zwracać uwagi na trwałość i wytrzymałość regałów, kiedy przy rzeczach ciężkich bez solidnych regałów się nie obejdzie.

  Powinieneś również zwrócić uwagę na rodzaj montażu – czy poradzisz sobie z nim sam lub ze swoimi współpracownikami, czy też będziecie potrzebować pomocy profesjonalisty. Warto przyjrzeć się także konstrukcji regału, na jakiej jest oparty. To po niej wyczytamy, czy regał będzie w stanie przetrwać próbę czasu. Bierz również pod uwagę, że będziesz musiał mieć szybki dostęp do magazynowanych towarów, ale też uproszczoną kontrolę stanów magazynowych, dlatego ogólna konstrukcja regału podczas wyboru odgrywa kluczową rolę.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *