• Menu

  Uszkodziłeś szybę w samochodzie? Sprawdź, jak możesz ją naprawić

  Naprawa szyby

  Naprawa szyby

  Uszkodzona szyba nie zawsze oznacza konieczność jej wymiany. Wszystko zależy od miejsca, w którym pojawiła się rysa lub pęknięcie, a także od powierzchni przez nie objętej.

  W wielu przypadkach uszkodzenia szyby można spróbować naprawić. Wystarczy tylko wiedzieć, jak zrobić to prawidłowo.

  Kiedy szyba kwalifikuje się do naprawy?

  Szyby to jedne z najdelikatniejszych i najbardziej podatnych na uszkodzenia elementów każdego samochodu. Ich właściwa pielęgnacja pozwala utrzymać je w dobrym stanie, a czasem nawet zapobiec mikrouszkodzeniom, nie jest jednak w stanie pomóc, gdy uszkodzenie będzie poważniejsze. W takich przypadkach jedynym, co może nas uchronić przed koniecznością kosztownej wymiany całej szyby, jest próba naprawienia uszkodzonego miejsca. Jak to zrobić?

  Na początek ważna uwaga – nie każde uszkodzenie może być naprawione i nie każde powinniśmy naprawiać. Jeśli szyba uległa uszkodzeniu na wysokości oczu kierowcy lub jeśli średnica powstałego uszkodzenia przekracza 22 mm (jest większa niż moneta pięciozłotowa), praktycznie nie ma mowy o naprawie. Jedyną możliwością jest wymiana. Podobnie rzecz ma się w przypadku, gdy uszkodzenie znajduje się w odległości mniejszej niż 5 cm od krawędzi szyby.

  Jeśli natomiast do uszkodzenia doszło z winy innego kierowcy (np. szybę uszkodził kamień spadający z naczepy jadącej przed nami ciężarówki) również nie powinniśmy zabierać się za naprawę szyby na własną rękę. Zamiast brać wszystko na siebie, powinniśmy natychmiast zawiadomić policję i z kopią sporządzonego przez funkcjonariuszy protokołu udać się prosto do ubezpieczyciela sprawcy. Dzięki temu zyskamy pieniądze na naprawę lub – jeśli będzie taka konieczność – na wymianę uszkodzonej szyby na nową.

  Naprawa szyby metodą próżniową

  Bez względu na to, w jaki sposób doszło do uszkodzenia szyby, powinniśmy niezwłocznie zabezpieczyć uszkodzone miejsce przy pomocy kawałka taśmy klejącej lub nawet zwykłej naklejki. Dzięki temu do środka nie przedostaną się drobinki brudu i jest szansa na to, że obszar uszkodzenia nie będzie się powiększał.

  Jeśli chodzi o samą naprawę, to obecnie nadal najpopularniejszą metodą jest metoda próżniowa polegająca na dokładnym oczyszczeniu uszkodzonego miejsca, usunięciu z pęknięcia całej wilgoci i powietrza, a następnie na wypełnieniu powstałego w szybie otworu specjalną żywicą. Jest to metoda bardzo skuteczna (trwałość i wytrzymałość tak naprawionego miejsca jest zaledwie o 5% mniejsza niż w przypadku oryginalnie spójnej szyby), jednak nie pozostaje bez śladu. Wprowadzana pod ciśnieniem żywica pozostawia widoczny ślad na szybie, dlatego też uszkodzenia na wysokości oczu kierowcy nie mogą być w ten sposób naprawiane.

  Jedna odpowiedź do “Uszkodziłeś szybę w samochodzie? Sprawdź, jak możesz ją naprawić”

  1. Jarek pisze:

   Właśnie mam taki problem i zastanawiałem się co z tym zrobić. Jednak dalej najpopularniejsza i najskuteczniejsza jest widzę metoda próżniowa, więc chyba z niej skorzystam, bo na szczęście uszkodzenie nie jest duże i w mało znaczącym miejscu.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Kategorie