• Menu

  4 drobne usterki łazienkowe, które naprawisz samodzielnie

  Nie chcesz wzywać specjalisty do drobnej usterki w łazience? Spokojnie, większość prac naprawczych możesz z powodzeniem wykonać samodzielnie. Przygotowaliśmy krótki poradnik, z którego dowiesz się, jak wykonać 4 podstawowe naprawy łazienkowe – zobacz, jakie to proste!

  usterki łazienkowe

  Cieknąca spłuczka w toalecie

  Bez wątpienia jest to awaria, z którą masz do czynienia najczęściej. Przyczyną może być po prostu źle ustawiony pływak. Aby to naprawić, otwórz spłuczkę i ułóż go we właściwej pozycji – metodą prób i błędów. Spłuczka może też przeciekać z powodu zabrudzonej membrany lub nieszczelnego wężyka doprowadzającego wodę – warto zatem sprawdzić ich stan.

  usterki łazienkowe

  Jeśli to nie pomoże, konieczna jest niestety wymiana całego zaworu spłuczki. Zanim przystąpisz do tej czynności, upewnij się jednak, że zakręciłeś dopływ wody – w przeciwnym razie zalejesz całą łazienkę. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat? Zajrzyj do tego artykułu: Napraw cieknącą spłuczkę jak hydraulik!

  Drobne naprawy kranu

  Mówiąc o uszkodzonym kranie, najczęściej masz na myśli sam perlator, z którego wydobywa się woda. Ten niewielki element jest bowiem wyjątkowo awaryjny – w końcu jest najbardziej narażony na destrukcyjne działanie wody. Jak przywrócić mu funkcjonalność? Po prostu odkręć go i dokładnie wyczyść, np. sodą oczyszczoną. W ten sposób usuniesz nagromadzony na sitku kamień – dzięki temu woda znów będzie lecieć szerokim strumieniem, bez chlapania na boki.

  Zatkana słuchawka prysznicowa

  usterki łazienkoweWoda przestała lecieć regularnie ze wszystkich dziurek słuchawki? Przyczyną tego stanu najprawdopodobniej jest kamień, który osadził się w jej wnętrzu. Na szczęście proces ten nie jest nieodwracalny – możesz więc łatwo przywrócić jej funkcjonalność i estetykę.

  Wystarczy tylko umieścić ją na pół godziny w misce wypełnionej roztworem octu, wody i sody oczyszczonej. Taka mieszanina skutecznie rozpuści kamień – powinien odchodzić od metalu płatami. Jeśli słuchawka była silnie zakamieniona, konieczne może się okazać dodatkowe wyczyszczenie jej przy użyciu szczotki. Warto również przetkać dziurki w słuchawce wykałaczką, aby usunąć nawet najmniejsze ślady osadu. Dzięki temu słuchawka będzie wyglądać jak nowa!

  Wymiana silikonu wokół wanny czy brodzika

  Łazienka to miejsce, w którym nietrudno o pleśń – szczególnie w tzw. mokrej strefie, czyli wokół wanny, brodzika i umywalki. Na szczęście w tym miejscu usunięcie jej nie jest uciążliwe. Jeśli plamy są niewielkie i pojawiły się niedawno, możesz skorzystać z preparatu pleśniobójczego – wystarczy spryskać nim powierzchnię, a następnie dokładnie wyszorować.

  Co jednak zrobić w sytuacji, gdy pleśń znajduje się na powierzchni od dawna i nie ustępuje pod wpływem środka chemicznego? Jedyne rozwiązanie to zeskrobanie starego silikonu sanitarnego, dokładne wyczyszczenie powierzchni, a następnie nałożenie nowej warstwy uszczelniacza. Po nałożeniu silikonu wystarczy tylko odczekać około 2 godziny, aby dać mu czas na zaschnięcie – później ceramika jest już gotowa do użytku.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Kategorie