• Menu

  Trwa plebiscyt „Wójt Roku”

  Kapituła konkursu „Wójt roku 2016”, organizowanego przez redakcję rolną TVP, z grona zgłoszonych kandydatów wybrała finałową dziesiątkę. Spośród nich, głosami widzów, wyłoniony zostanie zwycięzca, który w minionym roku wykazał się największymi osiągnięciami w pracy na rzecz swojej gminy

  Kapituła konkursu na „Wójta roku 2016” w składzie: Barbara Fedyszak-Radziejowska – doradca Prezydenta RP, Mirosława Jaroszewicz-Łojewska – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Witold Malarowski – Związek Gmin Wiejskich RP, Wiktor Szmulewicz – Krajowa Rada Izb Rolniczych, Adam Nowak – Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz Robert Głowacki – Program 1 TVP S. A. po rozpatrzeniu wszystkich zgłoszonych kandydatur, postanowiła zakwalifikować do finału następujące osoby (wymienieni w kolejności alfabetycznej):
  1. Jerzy Ferdynand Adamski – gmina Dydnia, woj. podkarpackie
  2. Tomasz Brzoskowski – gmina Stężyca, woj. pomorskie
  3. Marek Czub – gmina Stoczek Łukowski, woj. lubelskie
  4. Tomasz Hapunowicz – gmina Zbuczyn, woj. mazowieckie
  5. Grzegorz Jakuć – gmina Turośń Kościelna, woj. podlaskie
  6. Grzegorz Kozioł – gmina Tarnów, woj. małopolskie
  7. Daniel Krawiec – gmina Przeworsk, woj. podkarpackie
  8. Robert Piętka – gmina Milówka, woj. śląskie
  9. Józef Jerzy Rozkosz – gmina Bielsk, woj. mazowieckie
  10. Dariusz Woźniak – gmina Rusiec, woj. łódzkie.

  Kandydatury wójtów mogły zgłaszać samorządy, mieszkańcy gmin, organizacje i instytucje lokalne. Głównym kryterium wyboru były osiągnięcia wójtów na rzecz gminy. Niektórzy na swój sukces pracowali latami, inni dopiero rozpoczynają „karierę”, ale już mają się czym pochwalić.

  Sylwetki wójtów prezentowane są na antenie Programu 1 od 20 marca do 31 marca. W tym czasie prowadzone jest także głosowanie widzów w systemie SMS. Przez lata gala finałowa odbywała się w Nałęczowie. Tym razem ogłoszenie wyników odbędzie się 22 kwietnia, podobnie jak w roku ubiegłym w siedzibie głównej TVP. Podczas imprezy zwycięzca otrzyma żelazną podkowę, symbol szczęścia, która wykonał kowal Roman Czerniec z Wojciechowa.

  Wójt Roku to konkurs organizowany przez Telewizję Polską już po raz szesnasty, od 2001 r. Przez te lata zmieniały się i Polska, i polskie gminy, i polscy samorządowcy. Zmieniały się więc też wymagania stawiane uczestnikom konkursu. Organizatorzy przyznają, że niezmienne pozostało to, że plebiscyt ma promować tych wójtów, którzy aktywnie działają na rzecz rozwoju małych ojczyzn – zarówno pozyskując środki własne i zewnętrzne, tworząc dochody jednostki samorządu terytorialnego, jak i rozwijając infrastrukturę drogową, oświatę, angażując się w sprawy społeczne i kulturalne. Ta wyłoniona dziesiątka obligatoryjnie musi spełniać najwyższe standardy w tych obszarach.

  „W naszym kraju mamy ponad półtora tysiąca wójtów. To oni najlepiej powinni znać potrzeby swoich mieszkańców. Ale żeby zasłużyć na uznanie, trzeba mieć się czym pochwalić. I właśnie tych z największymi osiągnięciami chcemy promować. Celem konkursu jest nie tylko wyłonienie najlepszego wójta w kraju, ale pokazanie innym, że można i warto inwestować, tak aby mieszkańcom stwarzać coraz lepsze warunki do życia, pracy i odpoczynku” – przyznali na swojej stronie internetowej organizatorzy z Redakcji Audycji Rolnych Programu 1 TVP.

  Honorowym patronem konkursu jest prezydent RP Andrzej Duda. Wyborom „Wójta Roku 2016” patronuje również minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

  W poprzedniej edycji wójtem roku został Antoni Karlak z Jabłonki w województwie małopolskim.– Reprezentuję 19-tysięczną gminę. Nagroda należy się mieszkańcom, którzy tworzą wspólnotę, bez której nie byłoby sukcesu – powiedział samorządowiec po odebraniu nagrody.

   

  Jedna odpowiedź do “Trwa plebiscyt „Wójt Roku””

  1. Znajacy temat napisał(a):

   Wojt gminy stezyca to jedna sciema.neopotyzm, kumoterstwo,brak szacunku do ludzi.Wojt zjednal sobie w szczegolnosci jedna rodzine.zatrudnil 2 osoby bo bardzo przyjazni sie z ta rodzina.takich ludzi chcemy?

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *