• Menu

  To był rok pracownika

  W 2017 roku, podobnie jak w poprzednim, mieliśmy do czynienia z rynkiem kandydata. Obserwowaliśmy wzrost wynagrodzeń w większości branż oraz lawinę ofert pracy – komentuje Fabian Pietras, Logistics, Construction, Energy Manager, firma Antal

  Z naszego Raportu Płacowego wynika, że średnie wynagrodzenie miesięczne oferowane specjalistom i menedżerom wyniosło 11.662 zł brutto. To oznacza wzrost o 14 proc. w porównaniu do 2016 roku. Na szczycie tabeli, biorąc pod uwagę wysokość zarobków, plasują się eksperci IT ze średnim miesięcznym wynagrodzeniem brutto na poziomie 12.600 zł (+16 proc. r/r). Na drugim miejscu znajduje się farmacja, a na trzecim finanse i księgowość. Dodatkowo, w związku z tym, że miniony rok upłynął pod znakiem walki o kandydata, bardziej doceniono pracowników z obszaru HR, którzy mogli liczyć na wyższe wynagrodzenie niż np. specjaliści od marketingu.

  W minionym roku bardzo na znaczeniu zyskała również elastyczność w podejściu do godzin i sposobu pracy. Home office kilka razy w miesiącu staje się już nie tyle dobrem luksusowym, co podstawowym oczekiwaniem pracowników. Zmieniło się również podejście do benefitów. Nikogo nie cieszy już prywatna opieka medyczna czy karta sportowa. Kandydaci oczekują za to benefitów, które są spójne z ich potrzebami (np. opieka nad dzieckiem w firmie dla rodziców).

  Na rynku w 2017 roku ważnym trendem była również imigracja zarobkowa z Ukrainy, która utrzyma się również w 2018. Co istotne, pracodawcy coraz śmielej podpytują się już nie o pracowników podstawowych, ale również o specjalistów zza wschodniej granicy.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Kategorie