• Menu

  Telematyka w transporcie – dlaczego to obecnie konieczność?

  Telematyka to najprościej rzecz ujmując rozwiązania technologiczne z dziedziny telekomunikacji oraz informatyki, które w znacznym stopniu wpływają na usprawnienie procesów zachodzących wewnątrz danej organizacji.

  Pozwalają na przesyłanie danych pomiędzy komórkami organizacyjnymi, a także umożliwiają ich przetwarzanie w zautomatyzowany sposób. Znajdują swoje szerokie zastosowanie w takich branżach jak: transport, logistyka, budowlanka, czy służba zdrowia.

  Systemy telematyczne mogą być niezwykle złożone i wykorzystywać różnego rodzaju czujniki pomiarowe, kamery wideo, czy radary. Ponadto coraz częściej integrowane są z innymi rozwiązaniami tworząc maksymalnie zautomatyzowaną sieć, co umożliwia szybki dostęp do informacji. Telematyka daje korzyści w postaci zwiększonej wydajności działań firmy poprzez przejęcie wielu żmudnych czynności (np. generowania raportów), a także wpływa na usprawnienie procesów decyzyjnych w związku z lepszym oparciem w danych statystycznych.

  W jaki sposób transport wykorzystuje nowoczesne systemy informatyczne?

  W dzisiejszych czasach stosowanie w firmach transportowych rozwiązań telematycznych to konieczność ze względu na mnogość procesów zachodzących nawet w mniejszym przedsiębiorstwie. Dzięki nowoczesnym systemom firmy mogą zautomatyzować pewne czynności, tym samym skupiając się na działalności core business, czyli np. pozyskiwaniu nowych klientów i zleceń.

  Warto zwrócić uwagę na platformę WEBFLEET, która funkcjonuje w oparciu o technologię Saas – czyli oprogramowania jako usługi. Najważniejszą korzyścią z zastosowania tego rozwiązania jest z pewnością brak konieczności zakupu lub instalacji często niezwykle kosztownego oprogramowania, które może z reguły być wykorzystywane jedynie na urządzeniach desktopowych, a co więcej – na jednym stanowisku.

  WEBFLEET to rozwiązanie, które umożliwia dostęp do wielu funkcjonalności niezastąpionych w transporcie, na każdym urządzeniu przenośnym. Daje to ogromną swobodę oraz pozwala na wgląd we wszystkie niezbędne dane na wyciągnięcie ręki. Z tego powodu system WEBFLEET stał się tak popularny i doceniany w branży transportowej.

  Poprawa wydajności floty

  Głównym powodem, dla którego WEBFLEET to rozwiązanie idealne dla transportu to możliwość kontroli położenia każdego pojazdu wchodzącego w skład floty w jednym widoku. Dzięki temu dyspozytor może w łatwy sposób przydzielać do realizacji zlecenia pojazd znajdujący się najbliżej danego Klienta.

  Warto również wspomnieć o zaawansowanym module GPS, dzięki któremu również kierowcy posiadają dostęp do szeregu informacji na temat trasy. System nie tylko wybiera najlepszą z możliwych tras pod względem czasu dojazdu, lecz pokazuje również alternatywne trasy, na które może zdecydować się kierowca. Co więcej – dostarcza informacji dotyczących utrudnień na drogach, dzięki czemu można poinformować klienta o zaistniałej sytuacji i dostarczyć mu informacji o przewidywanym czasie dotarcia na miejsce.

  Szczegółowe raporty dotyczące floty

  Kolejnym powodem, dla którego WEBFLEET to europejski lider na rynku rozwiązań technologicznych to możliwość generowania jednocześnie przejrzystych, a z drugiej strony niezwykle szczegółowych raportów pozwalających na poprawę wydajności floty. Dotyczą one m.in. informacji na temat średniego spalania paliwa, czasu pojazdu w ruchu i na postoju, a także tras przebytych przez każdego z pojazdów wchodzącego w skład floty. Raporty można swobodnie dostosować według własnych potrzeb – można np. sprawdzić wydajność pracy jednego kierowcy, jak i całej floty.

  Źródło: TomTom Telematics – monitoring pojazdów

  2 odpowiedzi na “Telematyka w transporcie – dlaczego to obecnie konieczność?”

  1. wok pisze:

   Ja liczę na to, że może wzrośnie bezpieczeństwo na drogach, ostatnio zacząłem właśnie swoją przygodę z ubezpieczeniem wycenianym tymi metodami, bo yanosik mi zaproponował w swojej apce i uważam, że jakoś tak bardziej zwracam uwagę na to, żeby nie łamać przepisów… no i wychodzi jednak trochę taniej

  2. konrad pisze:

   jeśli faktycznie zaoszczedze na telematyce to moze warto zdjąc noge z gazu i przerzucic sie na tansze ubezpieczenie w YU…………….

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Kategorie