• Menu

  Techniki drukowania w urządzeniach wielofunkcyjnych

  Techniki drukowaniaUrządzenia wielofunkcyjne mają wiele zastosowań – można przy ich pomocy kopiować duże ilości dokumentów, skanować, a także wysyłać i odbierać faksy.

  Jednak to drukowanie jest jedną z najczęściej wykorzystywanych funkcji. Przyjrzyjmy się, jakie techniki druku wykorzystywane są w urządzeniach wielofunkcyjnych.

  Techniki drukowania

  Urządzenia wielofunkcyjne wyposażone są w drukarki laserowe lub drukarki atramentowe. Drukarki laserowe sprawdzają się najlepiej wszędzie tam, gdzie liczy się szybkość i wydajność, czyli na przykład w biurach. Nadają się najlepiej do drukowania dokumentów tekstowych, tabeli czy prezentacji, jednak z drukowaniem zdjęć radzą sobie gorzej.

  Dodatkowo kupując urządzenie z drukarką laserową, należy zwykle wybrać między drukarką kolorową a monochromatyczną. Urządzenia monochromatyczne będą tańsze, a koszty wydruku zdecydowanie niższe. Niektóre modele wyposażone są w tak zwane drukarki LED, które zamiast wiązki lasera, używają do druku świecące diody.

  W warunkach domowych i miejscach, gdzie nie drukujemy dużo lub nie zależy nam na drukowaniu wysokiej jakości zdjęć i innych obrazów, sprawdzą się drukarki atramentowe. Zwykle są tańsze od drukarek laserowych, jednak aby uzyskać optymalne wyniki drukowania, często należy zakupić specjalistyczny i droższy od zwykłego papier. W drukarkach atramentowych wykorzystuje się zwykle poniższe technologie:

  • Technologia piezoelektryczna

   wykorzystywana m.in. w urządzeniach Brother i Epson – piezoelektryk jest to kryształ, który pod wpływem naprężeń mechanicznych ulega deformacji. Ta właściwość jest wykorzystywana do wyrzucania atramentu z głowicy. Jak to działa? Po przyłożeniu do kryształka napięcia ujemnego wygina się on na zewnątrz, a atrament jest zasysany do komory. Pod wpływem napięcia dodatniego element piezoelektryczny wygina się do wewnątrz, powodując wyciśnięcie kropli tuszu z dyszy, a następnie (pod wpływem ponownego napięcia ujemnego) kryształ wygina się na zewnątrz, co zapobiega wytwarzaniu kolejnych kropelek.

  • Technologia termiczna

   stosowana w drukarkach np. Canon, Lexmark, HP – inaczej zwana buble-jet. Do wyrzucenia atramentu wykorzystuje się pęcherzyk pary. Impuls elektryczny przyłożony do elementu grzewczego powoduje nagły wzrost temperatury i rozgrzanie się atramentu do temperatury 300°C. Powstaje pęcherzyk pary, który wypycha atrament na zewnątrz. Po odcięciu prądu element grzewczy jest schładzany, a pęcherzyk się zapada.

  Głowice piezoelektryczne są zwykle droższe w produkcji, jednak trwalsze. Precyzyjniej niż głowice termiczne rozmieszczają tusz na papierze. Głowice termalne natomiast umożliwiają wystrzelenie z dyszy dużo więcej kropli atramentu niż w przypadku głowic piezoelektrycznych.

  Wybór odpowiedniej drukarki powinien być podyktowany potrzebami i możliwościami finansowymi. Przed zakupem urządzenia wielofunkcyjnego, warto skonsultować się ze specjalistami z firmy dystrybuującej i serwisującej podobne urządzenia, np. Kserkop, którzy pomogą w wyborze optymalnie działającego urządzenia. Sprawdź ofertę firmy Kserkop na stronie http://www.kserkop.com/pl–urzadzenia-drukujace-9

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *