• Menu

  Systemy PDM do zarządzania dokumentacją – zbędny wydatek czy konieczność?

  Systemy PDMObecnie większość firm zajmujących się projektowaniem różnego rodzaju rozwiązań mechanicznych wykorzystuje systemy CAD wspomagające proces projektowania. W wyniku tego procesu konstruktorzy tworzą coraz to większą liczbę plików i danych przez co coraz trudniej jest zarządzać taką ilością danych.

  Większość firm wykorzystuje do tego narzędzia, które nie są do tego przeznaczone, takie jak: Windows Explorer, dyski sieciowe itp. Dodatkowo projekt to nie tylko dane z działu konstrukcyjnego: model 3D, dokumentacja 2D – to również mnóstwo innego rodzaju dokumentów, takich jak wszelkiego rodzaju notatki ze spotkań z klientem, umowy, ustalenia, specyfikacje itd. Wszystkie te dane powinny być gromadzone w jednym wspólnym miejscu i powinny być dostępne w każdym momencie dla wszystkich osób zaangażowanych w projekt.

  Możliwości takiej pracy dają systemy do zarządzania dokumentacją PDM.

  Czym jest system PDM?

  Definicję systemu PDM można zawrzeć w jednym zdaniu, a mianowicie  – „Zarządzanie danymi produktu (PDM, Product Data Management) jest to strategia zarządzania informacjami powiązanymi z produktem i procesami projektowymi, wszystko w jednym środowisku”.

  Systemy PDM, do których należy np. Autodesk Vault, zapewniają zarówno usprawnienie codziennej pracy konstruktora, jak i dają wymierne korzyści finansowe dla prezesa lub zarządu firmy.

  Konstruktorzy skorzystają dzięki takim funkcjom jak:

  – łatwe i szybkie wyszukiwanie danych,
  – przechowywanie referencji,
  – porządek i archiwizacja każdej zapisanej wersji pliku,
  – numeracja, automatyczne generowanie numerów dla rysunków, części, złożeń.

  Korzyściami dla zarządu będą zaś:

  – bezpieczeństwo przed utratą danych,
  – mniej pomyłek na produkcji i oszczędność pieniędzy,
  – wiedza na temat zaawansowania prowadzonych projektów,
  – równoległa praca kilku działów dzięki wymianie aktualnych danych,
  – zapanowanie nad ogromną liczbą danych i uniknięcie chaosu w firmie.

  Wdrożenia do pracy w systemie PDM

  Wdrożenie w firmie systemu CAD nie stanowi obecnie większego wyzwania. Sprowadza się to zazwyczaj do instalacji programu CAD przez dział IT, a następnie przeszkoleniu użytkowników z obsługi danego programu.

  Z systemami klasy PDM sprawa nie wygląda już tak prosto – nie wystarczy tylko instalacja i szkolenie użytkowników. System PDM musi być dopasowany i skonfigurowany do indywidualnych potrzeb i wymagań danego przedsiębiorstwa. Niezbędna jest fachowa wiedza doświadczonych wdrożeniowców z firmy zajmującej się wdrożeniami takich systemów.

  Jedną z takich firm jest AEC Design. Dzięki swojej bogatej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu inżynierów w niej pracujących, potrafi w jak najbardziej optymalny sposób dobrać odpowiednie oprogramowanie oraz dopasować indywidualny proces wdrożenia dla każdego przedsiębiorstwa.

  AEC Design jako Złoty Partner firmy Autodesk stara się również propagować ideę systemów PDM poprzez organizowanie różnego rodzaju wydarzeń, na których uczestnicy mogą zarówno porozmawiać z wdrożeniowcami, jak i wymienić się doświadczeniami z firmami, które już wdrożyły taki system.

  Jedna odpowiedź do “Systemy PDM do zarządzania dokumentacją – zbędny wydatek czy konieczność?”

  1. Adam napisał(a):

   Ciekawe informacje są dostępne także na pdmdlaprzemyslu.pl

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *