• Menu

  Wszystko, co musisz wiedzieć o systemie BRC

  System BRCSystem BRC to obok standardu IFS jeden z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych systemów dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa żywności na świecie. Skrót ten pochodzi od angielskiej nazwy British Retailer Consortium. Przestrzegania jego zapisów, od swoich dostawców, wymagają brytyjskie sieci handlowe takie jak: TESCO, Marks&Spencer czy ASDA.

  Warto wiedzieć, że na podstawie normy powstało kilka odrębnych systemów, które są dostosowane do różnych grup produktów. W tym artykule zostaną one krótko przedstawione.

  BRC Food

  Jest to dokument zawierający wytyczne dla systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności. Te regulacje przeznaczone są przede wszystkim dla przedsiębiorstw, które produkują i dostarczają żywność, która sprzedawana jest pod tzw. „marką własną” hipermarketów. Przez lata ta grupa przepisów przechodziła wiele zmian, aby jak najlepiej przystosować je do zmieniających się warunków.

  Obecnie obowiązuje siódma wersja systemu BRC Food. Zapisy tej normy mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa produktów spożywczych. W dokumencie znajdują się też wytyczne dotyczące audytowania systemu BRC. (http://www.szkolenia.bureauveritas.pl/tematy-szkolen/zywnosc/audytor-wewnetrzny-ifsbrc/)

  BRC/IoP Packaging and Packaging Materials

  Ta grupa przepisów obowiązuje firmy produkujące opakowania oraz materiały, które są używane do paczkowania produktów spożywczych. W dokumencie opisującym szczegółowe wymagania znajdziemy przede wszystkim zapisy związane z prawidłowym zarządzaniem jakością. Bardzo ważną część stanowią też wytyczne w zakresie zasad higieny podczas produkcji opakowań.

  BRC Consumer Products

  W tej części systemu BRC znajdziemy wytyczne dla „nieżywnościowych” produktów dostarczanych do sieci handlowych. Przepisy te obejmują branże, wytwarzające wyroby przeznaczone bezpośrednio dla ostatecznego klienta. Wymagania dotyczą przykładowo producentów kosmetyków oraz chemii gospodarczej.

   


  Nowa norma ISO 55000 pomoże?

  Jedna odpowiedź do “Wszystko, co musisz wiedzieć o systemie BRC”

  1. Karolina napisał(a):

   Bardzo przydatny post! Naprawdę wiele wyjaśnia 🙂 Okazuje się, że nie miałam pojęcia o tak ważnych kwestiach…

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *