logo
logo
logo
logo
Śmierć łóżeczkowa

Śmierć łóżeczkowa – dramat rodziców
Opublikowano: 29 marca 2019

Co roku wiele dzieci umiera w trakcie snu. Śmierć łóżeczkowa jest bardzo powszechna i trudno jej zaradzić. Lekarze i specjaliści spierają się co do jednoznacznej przyczyny, dlatego wszelkie takie przypadki są klasyfikowane jako zespół nagłych zgonów niemowląt.

Czym jest śmierć łóżeczkowa?

Zespół nagłej śmieci podczas snu to nieoczekiwany zgon małego dziecka, które nie chorowało na żadne choroby i było zdrowe. Zgodnie z opiniami specjalistów można mówić o śmierci łóżeczkowej, w przypadku zgonu maluchów przed ukończeniem pierwszego roku życia, jeżeli lekarz nie jest w stanie określić przyczyny.  Jest to jedna z najczęstszych przyczyn umierania niemowląt, jednak dzięki wyższej świadomości młodych rodziców i większej wiedzy na ten temat, mogą oni temu zaradzić i odpowiednio zareagować.

Przypuszczalne przyczyny śmierci łóżeczkowej

Nie udało się jednoznacznie ustalić przyczyn śmierci łóżeczkowej. Jednak przypuszczalnie można stwierdzić, że jest ona spowodowana problemami i niestabilnością związaną z układem oddechowo- krążeniowym, które mogą być następstwem:

  • uszkodzeń mózgu, które nastąpiło jeszcze w okresie płodowym lub zaraz po urodzeniu,
  • reakcji na różnego typu leki,
  • infekcji i chorób układu oddechowego,
  • zaburzeń związanych z układem krążenia,
  • zaburzeń związanych z układem oddechowym.

Czynniki, które mogą podnieść ryzyko wystąpienia śmierci łóżeczkowej, mogą być związane nie tylko z samym dzieckiem, ale także z matką. Jej postępowanie i pewne cechy mogą znacząco na to wpłynąć. Szczególnie tragiczne konsekwencje może mieć:

  • palenia papierosów w trakcie trwania ciąży, który może prowadzić do poważnego niedotleniania malucha,
  • przebycie różnych chorób w trakcie trwania ciąży,
  • nie branie udziału w koniecznych i polecanych badaniach przed porodem,
  • bardzo młody wiek matki w chwili porodu,
  • picie napojów alkoholowych w trakcie trwania ciąży.

Przeprowadzono wiele badań, które jednoznacznie udowodniły, że palenie papierosów i pice alkoholu w ciąży, najbardziej zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej niemowlaka.

Kiedy śmierć łóżeczkowa jest największym zagrożeniem?

Zaraz po urodzeniu, w pierwszych tygodniach życia noworodka, zagrożenie wystąpienia śmierci łóżeczkowej jest stosunkowo niewielkie. Najbardziej niebezpiecznie jest w okresie od 2 do 4 miesiąca życia. Wtedy to następuje największa wrażliwość w rozwoju niemowlaka, na wszelkie szkodzące bodźce. Co roku w całej Polsce z tego powodu rejestruje się kilkaset zgonów.

Co zrobić, żeby zminimalizować ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej?

Jak wspomniano powyżej, powodu nagłej śmierci łóżeczkowej nie są do końca znane, dlatego trudno jej zaradzić. Jednak większa świadomość rodziców może znacznie ograniczyć ryzyko. Przede wszystkim warto kłaść maluszka na materacu, dostosowanym do jego wieku, twardszym i bez żadnych poduszek. Nie można kłaść dziecka do snu na brzuszki, ani nie powinno się go przegrzewać. Dobrze jest zrezygnować z kołderki i sięgnąć po specjalny śpiworek dla maluszka, który jest znacznie bardziej przyjazny i dostosowany do kilkumiesięcznego brzdąca.

Nie jest dobrym pomysłem spanie z niemowlakiem w jednym łóżku, zdecydowanie powinien on leżeć sam w łóżeczku. Trzeba także dbać o to, żeby nie palić w pomieszczeniu, w którym śpi maluszek, ani w pomieszczeniu, w którym przebywa kobieta ciężarna. Niektórzy uważają też, że dobrze jest dawać dziecku smoczek do snu. Wielu rodziców, szczególnie kiedy rodzi się im pierwsze dziecko, w ogóle nie myśli o śmierci łóżeczkowej i wypiera ten fakt. Jednak warto mieć na uwadze statystyki i profilaktycznie zadbać o kwestie bezpieczeństwa. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie nowoczesnych urządzeń, które pozwalają na monitorowanie oddechu maluszka.

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Narodowy Fundusz Zdrowia

W kasie Narodowego Funduszu Zdrowia może zabr...

System ochrony zdrowia w latach 2025-2027 wymaga dofinansowani...
Fentanyl

Fentanyl – ukryte zagrożenie, które zamienia...

Fentanyl. Słowo, które w ostatnich latach budzi grozę...
Sztuczna inteligencja w radiologii

Sztuczna inteligencja w radiologii – Doskonal...

Dziedzina ochrony zdrowia przechodzi etap głębokiej transformacji, co...
batony proteinowe

Czy baton proteinowy to dobry pomysł na śniad...

Batony proteinowe, niegdyś trudno dostępne na polskim rynku, w...