• Menu

  Jak skutecznie planować produkcję?

  Planowanie produkcji

  .

  W jaki sposób monitorować założenia planistyczne, by utrzymać proces wytwórczy na odpowiednim, konkurencyjnym poziomie? Co powinno łączyć prognozę/plan sprzedaży z planem produkcji? Jakie narzędzie wykorzystać, by planować realnie i skutecznie? Sprawdź!

  By efektywnie planować działania produkcyjne trzeba w pierwszym rzędzie zrozumieć, że proces ten wykracza daleko poza obszar hali wytwórczej i jest czymś zdecydowanie bardziej złożonym, niż prostą wytyczną możliwości danego przedsiębiorstwa rozłożoną w czasie. Nie byłoby możliwym stworzenie racjonalnego planu produkcji bez uwzględnienia szeregu pozaprodukcyjnych mechanizmów i procesów zachodzących w organizacji, jej planów marketingowych, ogólnej kultury organizacyjnej i długookresowych celów.

  Produkcja „w służbie” strategii

  Planowanie produkcji jest więc ściśle połączone z działaniami strategicznymi całego przedsiębiorstwa. Punktem startowym do tworzenia planu produkcji jest prognoza sprzedaży, która powstaje w oparciu o analizy rynku, kampanie promocyjne etc. Na podstawie prognoz opracowywany jest bardziej szczegółowy plan sprzedaży, który jest podstawą do zaplanowania przepływów finansowych w czasie. Jest on zobowiązaniem, które biorą na siebie wszyscy pracownicy odpowiadający za jego realizację. Tu planuje się ściślej – z uwzględnieniem poprzednich okresów, konkretnych grup produktowych, kanałów sprzedaży etc. To jest podstawą do przygotowania głównego planu produkcji, w którym szuka się m.in. odpowiedzi na pytanie „ile i jakich produktów jesteśmy w stanie wytworzyć”?

  Planowanie zintegrowane w metodyce APICS

  Podsumowując, by planowanie było efektywne, musi angażować wszystkie działy przedsiębiorstwa do tworzenia i wdrażania wspólnych, powiązanych ze sobą planów. Innymi słowy, planowanie musi przebiegać w sposób zintegrowany, np. metodyką APICS, która koreluje ze sobą tzw. priorytety i zdolności produkcyjne. Celem konstruowania tych drugich, bardziej szczegółowych, jest głównie weryfikacja wykonalności planów z kategorii priorytetów i pomoc w ich ewentualnej korekcie. Zastosowanie zintegrowanego planu produkcji umożliwia zachowanie równowagi między oczekiwaniami dyrektorów finansowych, handlowców, marketingowców, pracowników hali i logistyków. Ponadto pozwala zoptymalizować funkcjonowanie organizacji i minimalizować nadmierne zapasy.

  Gotowe rozwiązanie – system ERP

  Z gotowym rozwiązaniem, ułatwiającym i ujednolicającym planowanie zintegrowane, przychodzi system ERP, np. Streamsoft Prestiż. Decydując się na jego wykorzystanie, zyskujesz dostęp m.in. do:

  • Danych – bieżących i archiwalnych

  System gromadzi w bazie informacje o wszelkich transakcjach. Możesz m.in. śledzić trendy z lat ubiegłych oraz sprawdzić aktualną sprzedaż, zapasy, stopień realizacji produkcji.

  • Technologii, marszrut, BOM’ów

  Czyli wszystkiego co potrzebne, by planować.

  • Mechanizmu do planowania, który pozwala konstruować niezależne lub powiązane ze sobą arkusze – z użyciem tego mechanizmu można np. wdrożyć S&OP

  Jego zastosowanie pozwala wyeliminować potrzebę generowania arkuszy, zasilanych ręcznie lub dodatkowymi mechanizmami. Z bazy danych korzysta się online, bez przekaźników ODBC; każdy z działów definiuje arkusz w uzgodnionym horyzoncie planistycznym – miesiąc, kwartał, rok itp.
  Definiowania kolumn pobierających informacje z bezpośrednio z bazy danych (lub wyliczających dane pomocnicze z wykorzystaniem ręcznie wprowadzonych przez użytkownika formuł matematycznych).

  • Możliwości rozłożenia planu sprzedaży – przygotowanego na grupy produktowe – na indeksy wyrobów gotowych, z uwzględnieniem historycznych danych sprzedażowych

  Za sprawą tzw. algorytmu deagregacji, który usprawnia określenie matematycznego modelu rozkładu planowanej sprzedaży w grupach produktowych. Analizuje się przy tym okresy poprzednie.

  • Wyliczenia zapotrzebowania na materiały i surowce (w Streamsoft Prestiż mechanizm ten nazywa się harmonogram MPS/MRP i działa w oparciu o metodologię APICS)

  Podsumowując, wykorzystanie systemu ERP pozwala uzyskać jasną informację czy posiadamy wystarczające zasoby produkcyjne, by wytworzyć tyle, ile chcielibyśmy sprzedać.

  Jedna odpowiedź do “Jak skutecznie planować produkcję?”

  1. Joanna pisze:

   Witam,
   o ile wybór programu nie jest łatwy, o tyle ważne jest też dopasowanie firmy wdrożeniowej. Osobiście znam dyrektora produkcji zadowolonego z tego rozwiązania: integris.pl/oferta/microsoft-dynamics-365-for-finance-and-operations/ Szybkie wdrożenie i zwrot z inwestycji, podobno warto.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Kategorie