• Menu

  Na co seniorzy wydają pieniądze?

  Na co seniorzy wydają pieniądzeŻywność – to produkt, na który emeryci i renciści wydają najwięcej pieniędzy. Na drugim miejscu jest utrzymanie mieszkania lub domu. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny. 

  Dwa lata temu w Polsce było 13,5 mln gospodarstw domowych, 35 proc. z nich to gospodarstwa seniorów. GUS przeprowadził badania w 37 tysiącach z nich. Efektem jest raport „Sytuacja materialna i dochodowa gospodarstw domowych emerytów i rencistów oraz gospodarstw domowych mających w swoim składzie osoby starsze w wieku 60 lat lub więcej”.

  Jak się żyje polskim emerytom?

  Okazuje się, że całkiem nieźle, a przynajmniej lepiej, niż w minionych latach. W porównaniu do 2015 roku dochód na osobę wzrósł o 4,6 proc. W przypadku emerytów wynosi on średnio 1569 zł, natomiast u rencistów – 1164 zł. Oczywiście głównym źródłem dochodów są wypłaty z ZUS, zaledwie 9,8 proc. to wynagrodzenia z tytułu świadczonej pracy.

  Miesięczne wydatki pochłaniają średnio 1227 zł, o 4,3 proc. więcej, niż w 2015 roku.  Najwięcej pieniędzy jest przeznaczana na żywność i napoje bezalkoholowe, na kolejnym miejscu są wydatki związane z utrzymaniem mieszkania lub domu, na zdrowie seniorzy wydają 8,3 proc swojego budżetu.

  Poprawia się też wyposażenie ich gospodarstw domowych. Coraz więcej osób w starszym wieku ma zmywarkę do naczyń, pralkę automatyczną, komputer z dostępem do internetu, telewizor plazmowy, samochód.

  Niestety 4 proc. seniorów wciąż żyje w skrajnym ubóstwie, wynika z badania GUS, 58 proc. uważa swoją sytuację materialną za przeciętną, 34 proc. za dobrą lub bardzo dobrą, a 18 proc. za złą. Ponad połowa ankietowanych przyznała, że wystarcza im pieniędzy na codzienne życie, ale na każde poważniejsze zakupy muszą długo oszczędzać. Tylko 9 proc. twierdzi, że ich budżet wystarcz na wszystko czego potrzebują i to bez zaciskania pasa.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Kategorie