• Menu

  Jak samodzielnie wymienić olej silnikowy oraz filtr oleju? – MOTO PORADNIK

  1Wymiana oleju silnikowego oraz filtra oleju to czynności, które należy wykonywać regularnie podczas eksploatacji każdego auta.Procedura wymiany nie jest problematyczna, zatem można wykonać ją samemu. O to, jak samodzielnie zabrać się do wymiany oraz kiedy się na nią zdecydować zapytaliśmy mechaników z Besthol. Sprawdźcie, jaki poradnik dla nas przygotowali.

  Jak często wymieniać olej oraz filtr oleju?

  Oleje silnikowe ulegają starzeniu, dlatego też muszą być okresowo wymieniane. „Starzenie się” oleju to innymi słowy utrata początkowych właściwości fizycznych i chemicznych środka smarnego. Przyczynia się do tego wiele procesów, a w konsekwencji powoduje to brak odpowiedniej ochrony współpracujących ze sobą części silnika.

  Okres przydatności oleju silnikowego zależy od wielu czynników. Są nimi między innymi: czystość paliwa, kondycja silnika, warunki eksploatacji czy styl jazdy. Aby prawidłowo oszacować odpowiedni moment wymiany oleju, kierowca powinien wziąć pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, a także informacje wskazywane przez Producenta. Producenci wyznaczają jednak różne interwały, po których należy przeprowadzić proces wymiany. Przeważnie jednak limity ustalane są na 10-15 tysięcy kilometrów.

  Wymieniając olej silnikowy nie można zapomnieć o wymianie filtra, którego zadaniem jest zatrzymywanie zanieczyszczeń, mogących dostać się wraz z zasysanym powietrzem do silnika oraz oczyszczanie oleju.

  Jak wybrać odpowiedni olej silnikowy do własnego auta?3

  Podczas zakupu oleju silnikowego powinniśmy kierować się parametrami dostarczonymi bezpośrednio przez producenta. Jeżeli jednak nie jesteśmy pewni swojego wyboru – dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z porady specjalisty. Elementami istotnymi przy wyborze oleju są: lepkość, zachowanie w niskich i wysokich temperaturach oraz normy jakościowe. Istotne jest, aby wyżej wymienione cechy zgadzały się z informacjami zawartymi w książce serwisowej.

  PORADNIK BESTHOL – WYMIANA OLEJU SILNIKOWEGO ORAZ FILTRA

  Etap 1:

  W pierwszym kroku należy zebrać wszystkie niezbędne narzędzia, które będą pomocne podczas wymiany. Są nimi:

  – nowy olej silnikowy,
  – nowy filtr oleju,
  – klucz nasadowy,
  – klucz do filtra oleju,
  – podnośnik samochodowy i kliny,
  – pojemnik na stary olej,
  – papierowy ręcznik,
  – gumowe rękawiczki,
  – bawełniana ściereczka,
  – lejek,

  Etap 2:

  Na tym etapie przygotowujemy auto do procesu wymiany. W tym celu ustawiamy pojazd na równej powierzchni, a następnie zaciągamy hamulec ręczny i wyłączamy silnik. Następnie czekamy, aż ostygnie olej i unosimy pojazd podnośnikiem. Na końcu zabezpieczamy dodatkowo samochód klinami.

  Etap 3:

  Odkręcamy pokrywę wlewu oleju, aby zniwelować wytworzone podciśnienie i umożliwić sobie łatwe spuszczenie płynu. Następnie lokalizujemy korek spustowy oleju (znajduje się on pod autem, na spodzie miski olejowej.

  Kiedy zlokalizujemy już korek spustowy, wówczas podkładamy pod niego pojemnik na zużyty olej silnikowy i precyzyjnie odkręcamy korek, uważając, aby nie wpadł on do pojemnika.

  Etap 4:

  Usuwamy korek i spuszczamy zużyty olej. Może to potrwać kilka minut.

  Etap 5:

  Lokalizujemy zużyty filtr oleju i odkręcamy go kluczem nasadowym (kręcąc w lewą stronę). Konieczne jest przy tym zachowanie ostrożności, ponieważ filtr może być mocno nasączony olejem, co spowoduje jego wyciek.

  Etap 6:

  Po odkręceniu zużytego filtra, czyścimy oprawę w silniku samochodowym i nakładamy cienką warstwę oleju na uszczelkę nowego filtra. Kiedy już to zrobimy – wkręcamy nowy filtr, a następnie wkręcamy korek spustu oleju i dokręcamy go kluczem.

  Etap 7:

  Wlewamy nowy olej lejkiem, sprawdzając jednocześnie, czy nie nastąpił wyciek oleju oraz kontrolujemy poziom oleju bagnetem (zazwyczaj silnik potrzebuje 4-5 litrów oleju). Jeżeli poziom oleju jest prawidłowy, wówczas zakręcamy pokrywę wlewu oleju i włączamy silnik na około 10 minut. Po wykonaniu tej czynności wyłączamy silnik i ponownie sprawdzamy poziom oleju bagnetem.

  Etap 8:

  Usuwamy rozlany olej i ostatecznie sprawdzamy, czy olej nie wycieka przez korek spustowy.

  Po wykonaniu całego procesu wymiany możemy śmiało ruszać w dalszą drogę.

  2

  Jedna odpowiedź do “Jak samodzielnie wymienić olej silnikowy oraz filtr oleju? – MOTO PORADNIK”

  1. Tobiasz pisze:

   Bardzo dobry artykuł. Wielu zapomina że podczas wymiany oleju powinno się również wymieniać filtr oleju 😉 Wizyta u mechanika dwa razy w życiu uświadomiła mnie że lepiej robić to samemu a nie płacić potem za część, która tak na prawdę pozostała nie ruszona 😉

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *