• Menu

  Samochód – lepiej kupić, czy wypożyczyć?

  Samochód lepiej kupić, czy wypożyczyćSamochód jest bardzo specyficznym towarem. Jego kupno wymaga sporo nakładów finansowych, ale jednocześnie na tym wydatki się nie kończą. Każdy, kto posiada samochód, potwierdzi, że jego zakup jest dopiero pierwszym wydatkiem z listy.

  Co więcej, samochody znacznie tracą na wartości. Bardzo widoczne jest to zwłaszcza w przypadku nowych aut z salonu. Czy aby na pewno warto zatem kupować samochód? Może lepiej zdecydować się na auto na wynajem? Dobrze jest poznać wszystkie za i przeciw obu tych opcji.

  Auto na wynajem

  Obecnie w Polsce wypożyczalnia samochodów znajduje się w każdym większym mieście. Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu było ich znacznie mniej. Co zatem zdecydowało o rozwoju tego typu miejsc? Coraz więcej osób decyduje się na wynajem auta na własne potrzeby. Długoterminowy wynajem samochodu polega na tym, że wynajmujący ponosi koszty związane zazwyczaj tylko z paliwem i uzupełnianiem płynów eksploatacyjnych.

  Wszystkie inne koszty jak naprawy, ubezpieczenie, a coraz częściej także koszty związane z wymianą opon ponosi wypożyczalnia auta. Oczywiście cena, jaką płaci wynajmujący, jest adekwatna do modelu samochodu oraz aktualnej oferty.

  Kupno auta

  Zakup nowego auta, zwłaszcza tego prosto z salonu, jest przedsięwzięciem wymagającym sporych nakładów finansowych. Po pierwsze nowe samochody bardzo szybko tracą na wartości. Już po roku użytkowania samochodu cena jest znacznie niższa niż cena początkowa. Z kolei kupno samochodu używanego wiąże się z ogromnym ryzykiem np. utajonych wad, konieczności naprawy niektórych elementów samochodu. Ponadto używane samochody są znacznie bardziej awaryjne niż te nowe. Bez względu na to, czy kupi się nowy samochód czy używany, i tak trzeba będzie ponieść koszty użytkowania, napraw oraz ubezpieczenia, które niejednokrotnie są bardzo wysokie.

  Zalety i wady wynajmu

  Wynajem samochodu jest praktyczny dla osób, które jeżdżą bardzo dużo, potrzebują bezawaryjnego samochodu, ale nie chcą lub zwyczajnie nie mogą sobie aktualnie pozwolić na kupno nowego auta. Wynajem jest wprost idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą tracić czasu na konserwację czy cykliczne naprawy . W końcu wynajmującemu pozostaje tylko tankować i jeździć. Nie musi martwić się o przeglądy, naprawy oraz terminowe opłacenie ubezpieczenia po uprzednim wyborze najlepszej oferty. Jednak wynajmowany samochód nigdy nie będzie własnością wynajmującego. Co więcej, rozwiązanie to nie jest już tak idealne dla osób, które jeżdżą okazjonalnie lub które mogą sobie pozwolić na zakup samochodu bez konieczności kredytowania.

  Zalety i wady kupna samochodu

  Kupno samochodu posiada jedną, podstawową zaletę. Zakupiony pojazd należy do właściciela i ma on wobec tego pełną swobodę w jego użytkowaniu. Z pewnością fani tuningowania i przerabiania aut będą się skłaniać zawsze ku tej opcji. Jednak jak zwykło się mawiać: Samochód to skarbonka. W związku z tym po kosztownym zakupie auta, które wiąże się albo wydaniem ogromnej sumy, albo z wzięciem kredytu, trzeba ponosić liczne koszty związane z ubezpieczeniem, przeglądami, naprawami oraz eksploatacją. A te często bywają zaskakująco wysokie.

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Kategorie