• Menu

  Rynki pod znakiem wzrostów

  Na europejskich indeksach w tym tygodniu utrzymuje się trend wzrostowy. Brytyjski indeks FTSE100 zyskał we wtorek 0,62%, mimo kolejnych słabych odczytów makroekonomicznych. Pozytywny sentyment inwestorów był również widoczny na paryskim parkiecie, gdzie indeks CAC40 odnotował wzrost o 1,19%. 

  Konrad Mikołajko

  Konrad Mikołajko, Head of Support – Patron FX

  Wzrostową sesję zaliczył także niemiecki DAX, gdzie inwestorzy najwyraźniej nie zrazili się słabszymi od prognoz danymi o bilansie handlowym i rachunku bieżącym za czerwiec, a finalnie dzień zakończył się wzrostem o 2,50%.

  Kalendarz makroekonomiczny we wtorek nie był szczególnie rozbudowany, jednak warto zwrócić uwagę na kilka odczytów. Rano inwestorzy poznali odczyt inflacji konsumenckiej w Chinach, który wyniósł 1,8% i był zgodny z zakładanymi prognozami. Wspomniany wcześniej wynik niemieckiego eksportu w czerwcu, jak również dane z amerykańskiego rynku pracy były słabsze od oczekiwań. Odczyt jednostkowych kosztów pracy w USA w ujęciu kwartalnym, opisujący relację pomiędzy wynagrodzeniem za godzinę a wydajnością lub realną produkcją na godzinę, wyniósł 2% wobec rynkowego konsensusu na poziomie 1,8%.

  Bureau of Labor Statistics opublikowało raport o zmianie wydajności pracy. Wskaźnik został wstępnie oszacowany na poziomie -0,5% wobec wcześniejszych prognoz na poziomie +0,5%. Po południu poznaliśmy jeszcze odczyt zapasów hurtowników, który został ustalony na poziomie 0,3% w ujęciu miesięcznym (prognoza 0,0%).

  Ponadto, ciekawe dane napłynęły w poniedziałek z Azji. Eksport Chin za lipiec spadł o 4,4% w ujęciu rocznym (prognoza -3%), także był to słaby odczyt. Import obniżył się o 12,5%, podczas gdy rynek oczekiwał -7%. Niemiecka produkcja przemysłowa za czerwiec była nieodległa od prognoz i wyniosła 0,8% w ujęciu miesięcznym (prognoza 0,7%) oraz 0,5% w ujęciu rocznym (zgodnie z prognozami). Indeks Sentix dla strefy euro zaskoczył pozytywnie, ponieważ wyniósł 4,2 pkt., podczas gdy spodziewano się 3 pkt. Poprzedni odczyt był na poziomie 1,7 pkt.

  Spośród nadchodzących publikacji makroekonomicznych warto zwrócić uwagę między innymi na wyniki produkcji przemysłowej we Francji, a także odczyty zamówień na sprzęt, maszyny i urządzenia w Japonii. Zabraknie natomiast istotnych danych z USA za wyjątkiem tych o zapasach paliw i informacji o budżecie.

  W tym tygodniu rosną ceny ropy naftowej. Notowaniom surowca pomagają spekulacje, że w wyniku spadków w ostatnich dwóch miesiącach, OPEC może znów podnieść kwestię związaną z zamrożeniem poziomów wydobycia. Wszystko wyjaśni się na najbliższej wrześniowej konferencji w Algierze.

  Jednocześnie rosyjski minister energetyki, Aleksandr Nowak oświadczył, że jego kraj nie dostrzega potrzeby zamrożenia poziomów wydobycia ropy naftowej. Nowak nie wykluczył za to udziału Federacji Rosyjskiej w konferencji w stolicy Algierii. Czy dojdzie do przełomu? Wszystko w rękach OPEC.


  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *