• Menu

  Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej

  Dialog Polaków jest możliwy, nawet przy sprzecznych interesach i wartościach czy różnicach społecznych – od trzech lat pokazują to uczestnicy projektu debat lokalnych „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej”

  Celem projektu debat lokalnych „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej”  było wywołanie szerokiej dyskusji nad mechanizmami rozwoju lokalnych społeczności. – Polska lokalna stoi obecnie przed wieloma wyzwaniami rozwojowymi. Aby w pełni je zrozumieć i im sprostać, potrzebujemy połączenia dwóch perspektyw. Z jednej strony – wiedzy naukowej i eksperckiej oraz impulsu animacyjnego przychodzącego spoza lokalnych społeczności. Z drugiej zaś – i może to właśnie jest ważniejsza siła napędowa rozwoju – wiedzy i umiejętności praktycznych zakorzenionych lokalnie – mówi prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński, socjolog. Te dwie perspektywy ujęte są w raporcie, który właśnie się ukazał staraniem organizatorów debat – Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Dokument zawiera wnioski z trzeciej już edycji debat, a także stanowi podsumowanie całego projektu.

  Budowanie wspólnoty

  Trzecia edycja debat lokalnych odbyła się w dniach 15–21 maja 2017 r. w 56 miejscowościach w Polsce. Prawie 1400 uczestników – osób zaangażowanych w życie lokalnych społeczności – poszukiwało odpowiedzi na pytania: co nas łączy jako wspólnotę i co robić, by wzmacniać to, co nas łączy. Wśród uczestników znaleźli się samorządowcy, dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie, studenci, pracownicy bibliotek i domów kultury, a także działacze obywatelscy, przedsiębiorcy oraz dziennikarze. Spotkania przybrały formę warsztatów, podczas których starano się określić, co łączy wspólnoty lokalne. W każdej bibliotece stworzono listę trzech „łączników” oraz trzech „wzmacniaczy” budowania wspólnoty.

  Tym, co łączy wspólnotę, jest przede wszystkim kontekst jej funkcjonowania – wspólna przestrzeń, historia miejsca oraz kultura i lokalna tradycja. Dyskutanci wskazywali na te elementy jako równie istotne, podając je jako najważniejsze „łączniki” – fundament, na którym budowane są ich społeczności. Siła wspólnoty manifestuje się w sprawnej realizacji przedsięwzięć. Samo wspólne działanie jest więc silnym łącznikiem determinującym poziom integracji lokalnych społeczności. Co więcej, udział w korzyściach z działań wspólnotowych zwiększa poczucie sprawstwa jednostek – powoduje, że jej członkowie „chcą więcej”. Ostatnim, istotnym łącznikiem wymienianym przez uczestników debat są sprawne działania lokalnych instytucji.

  Więcej wniosków dostępnych jest w raporcie na stronie internetowej Kongresu Obywatelskiego. Oficjalna prezentacja raportu miała miejsce na sesji tematycznej „Rozwój lokalny oparty na partnerstwie” podczas XII Kongresu Obywatelskiego 28 października 2017 r. w Warszawie.

  Źródło: Kongres Obywatelski

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *