• Menu

  Rodzaje soczewek kontaktowych

  Soczewki kontaktoweSoczewki kontaktowe można podzielić względu na czas noszenia (jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne) oraz materiał z jakiego są wykonane (miękkie, twarde). Szkła dzieli się również uwzględniając ich zastosowanie, czyli np. na soczewki leczniczo-korekcyjne, terapeutyczne, kosmetyczne.

  Soczewki kontaktowe jednodniowe (jednorazowe)

  Soczewki jednodniowe przeznaczone są do jednorazowego użytku. Produkt nie wymaga pielęgnacji w specjalnych płynach ani przechowywania w opakowaniu. Prawidłowe wkładanie soczewek ułatwi stosowanie kropli do oczu. Należy lekko rozchylić powiekę i delikatnie umieścić szkło w oku opuszką palca. Szkła kontaktowe można nosić przez kilkanaście godzin. Przed snem soczewki należy wyjąć i wyrzucić do kosza.

  Kontaktowe soczewki miesięczne i dwutygodniowe

  Dwutygodniowe czy miesięczne soczewki kontaktowe to produkt wielokrotnego użytku. Szkła zdejmuje się każdego dnia przed snem i umieszcza w specjalnym płynie i opakowaniu. Stosując soczewki, należy pamiętać o zachowaniu higieny. Przed każdym zakładaniem czy zdejmowaniem szkieł trzeba umyć dłonie płynem dezynfekującym.

  Rodzaj soczewek ze względu na materiał, z jakiego są wykonane

  Ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane szkła kontaktowe, rozróżnia się twarde i miękkie soczewki. Pierwsze z nich powstają z szkła organicznego o dość wysokiej sztywności. Soczewki twarde stosowane są najczęściej w ortokorekcji krótkowzroczności. Zakłada się je tylko na noc, a efekt lepszego widzenia, utrzymuje się przez cały dzień. Miękkie soczewki charakteryzują się dużą przepuszczalnością tlenu. Wykonuje się je z materiałów hydrożelowych lub silikonowo-hydrożelowych.

  Soczewki korekcyjne, lecznicze

  Rodzaje soczewek rozróżnia się także ze względu na zastosowanie, np. korekcji poszczególnych wad wzroku. W leczeniu krótkowzroczności i dalekowzroczności stosuje się szkła sferyczne. Toryczne soczewki kontaktowe służą do korekcji astygmatyzmu. Starczowzroczność, inaczej presbiopia, korygowana jest soczewkami progresywnymi (multifocalnymi).

  Soczewki terapeutyczne

  Soczewki terapeutyczne mają za zadanie ochraniać oczy przed czynnikami zewnętrznymi. Często służą jako opatrunek na różnego rodzaju urazy rogówki. Stosowane są także do korygowania wzroku u osób ze stożkiem rogówki, czyli chorobą polegającą na tym, że kulista rogówka przybiera kształt stożka.

  Soczewki kolorowe – kosmetyczne

  Kolorowe soczewki kosmetyczne służą głównie do zmiany koloru tęczówki. Szkła dostępne są w różnorodnych barwach, np.: błękitu, zieleni, brązu czy fioletu.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *