• Menu

  Przecinarka plazmowa i jej kluczowe parametry

  Przecinarka plazmowaDzięki urządzeniu spawalniczemu jakim jest przecinarka plazmowa, możliwym staje się cięcie metalu o różnej grubości i strukturze. Najnowocześniejszy tego typu sprzęt wsparty technologią inwertorową, wyposażony został w sterowanie elektroniczne i charakteryzuje się m.in. płynną regulacją wartości prądu cięcia, niewielką wagą i gabarytami, a także zwiększoną mocą transformatora.

  Prąd cięcia oraz cykl pracy

  Spośród wielu parametrów, opisujących konkretną przecinarkę plazmową, najbardziej istotny jest wspomniany we wstępie prąd cięcia, podawany w amperach (A). Jego wartość wpływa bowiem na kolejny znaczący współczynnik, czyli na maksymalną grubość cięcia (określający grubość materiału, który można poddać skutecznej obróbce), a także przekłada się na szybkość cięcia.

  Użytkownik za pomocą panelu sterowania może regulować wartość prądu cięcia, oczywiście tylko w ramach zakresu, jakim dysponuje urządzenie.

  Kolejny bardzo istotny parametr zawarty w specyfikacji przecinarki to znamionowy cykl pracy. Wielkość ta jest procentowym podziałem 10-cio minutowego odcinka czasu, określającym okres, w którym urządzenie będzie mogło pracować z maksymalną wydajnością, zanim nastąpi proces chłodzenia.

  Przykładowo więc, jeśli znamionowy cykl pracy wynosił będzie 60% to przecinarka plazmowa przez 6 minut będzie działać z maksymalną dla niej wartością prądu cięcia. Po tym czasie nastąpi czterominutowy okres chłodzenia. Wraz ze zmniejszeniem natężenia prądu cięcia przecinarki, zwiększa się jej cykl pracy.

  Należy pamiętać, że w specyfikacjach podanych przez czołowych producentów sprzętu spawalniczego, zawsze podane są wartości prądu cięcia w cyklu pracy 100 % i 60 %.

  Ciśnienie robocze powietrza i chłodzenie

  Przecinarka plazmowa powinna charakteryzować się określonym ciśnieniem roboczym powietrza, stosowanego w najnowszych modelach jako gaz plazmowy. Parametr ten podawany jest w barach (1 bar = 1000 hPa), i dotyczy prędkości wypływu strumienia plazmy z palnika, co w praktyce przekłada się na maksymalną grubość i szybkość cięcia.

  Sprężone powietrze pełni też funkcję chłodziwa dla uchwytu palnika. Obudowa przecinarki jest natomiast chłodzona za pomocą wbudowanych, wydajnych wiatraków. O sposobie studzenia podzespołów informują dane, zawarte w tabelce ze specyfikacją techniczną.

  2044-1Co wybrać ?

  Planując zakup urządzenia jakim jest przecinarka plazmowa, należy wziąć pod uwagę rodzaj oraz grubość materiału, który będziemy poddawać obróbce. Zależnie więc od indywidualnych potrzeb użytkownika, koniecznie trzeba przyjrzeć się podstawowym parametrom przecinarki, takim jak: prąd cięcia, maksymalna grubość cięcia, znamionowy cykl pracy, ciśnienie robocze powietrza i sposób chłodzenia.

  Niektóre z tych wartości wpływają na siebie wzajemnie, określając tym samym zakres funkcjonalności konkretnego urządzenia. Oczywiście w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto skonsultować się ze sprzedawcą. Nowoczesne przecinarki plazmowe marki Stamos Germany, oparte na technologii inwertorowej, znaleźć można w ofercie firmy Emaks na stronie http://emaks.pl/.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *