• Menu

  Polacy stawiają na prywatne ubezpieczenie zdrowotne

  prywatne ubezpieczenie zdrowotneJuż ponad 35 mld złotych wydają Polacy na prywatne ubezpieczenie zdrowotne – wynika z danych przedstawionych przez Polską Izbę Ubezpieczeń. Liczba osób korzystających z tej formy ubezpieczeń systematycznie rośnie.

  Polska Izba Ubezpieczeń poinformowała, że po II kwartale 2017 roku aż o 26 proc. wzrosła liczba osób z prywatną polisą zdrowotną. Najwięcej oczywiście cały czas jest ubezpieczeń grupowych, zapewnianych przez pracodawcę, ale dynamicznie też przybywa osób ubezpieczających się indywidualnie. Wzrost aż o 58 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. W sumie z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych korzysta już 2,1 mln Polaków.

  Skąd tak wielki boom

  Z badania opinii publicznej wynika, że dla 60 proc. społeczeństwa, zdrowie jest nadrzędną wartością. Kupując prywatne ubezpieczenia chcemy zapewnić sobie dostęp do szybkiej diagnozy i terapii, bez konieczności stania w długich kolejkach. Inwestujemy też w badania profilaktyczne. W prywatnym ubezpieczeniu upatrujemy także dostępu do świadczeń na wyższym poziomie, niż ten gwarantowany przez państwo.

  Polska wydaje na opiekę medyczną 4,4 proc. PKB, tymczasem średnia w Unii Europejskiej wynosi niemal 8 proc.

  Zdaniem ekspertów z Polskiej Izby Ubezpieczeń, w naszym kraju brakuje systemowych rozwiązań w zarządzaniu pieniędzmi wydawanymi na zdrowie. Tymczasem rządzącym powinno zależeć na rozwijaniu ubezpieczeń prywatnych, ponieważ w ten sposób najprościej można skrócić kolejki do publicznej służby zdrowia. Biorąc pod uwagę starzejące się społeczeństwo, zapotrzebowanie na usługi medyczne będzie systematycznie rosło. Koszty w ochronie zdrowia również rosną dlatego, że pojawiają się coraz nowsze i droższe leki, a także kosztowne technologie medyczne.

  Eksperci z Polskiej Izby Ubezpieczeń uważają, że osoby ubezpieczające się indywidualnie chcą mieć poczucie, że biorą sprawy swojego zdrowia we własne ręce, natomiast pracodawcy którzy w ten sposób inwestują w pracowników, tak naprawdę dbają o swój interes. Im mniej zwolnień lekarskich, tym lepiej dla budżetu firmy i państwa.

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *