• Menu

  Praca zdalna przez internet – Wystarczy dostęp do internetu

  Praca zdalna przez internetCoraz więcej firm zatrudnia pracowników, którzy wykonują swoje obowiązki w domu, a efekty pracy przesyłają przez internet.

  Mało tego, ostatnia nowelizacja kodeksu pracy (Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną – Dz. U. z 2002r., Nr 144, poz. 1204) pozwala na takie skonstruowanie umowy, dzięki której pracownik jest we własnym domu, w bamboszach i realizuje projekt.

  Praca Zdalna – dla kogo?

  Telepraca to zajęcie zawodowe, które może być realizowane poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Mówi o tym art. 675 § 1 Kodeksu pracy. najczęściej tę formę pracy proponuje się naukowcom, korektorom, grafikom komputerowym, statystykom i tym wszystkim ,których obecność w firmie nie jest niezbędna, ale którzy są niezbędni do funkcjonowania zakładu.

  Takie osoby mogą wykonywać swoją prace w domu na zasadzie zadaniowości – praca (projekt, wykaz, poprawiony tekst, zrobiona grafika) – w określonym terminie muszą być dostarczone do pracodawcy, bez konieczności codziennego porannego wstawania i siedzenia osiem godzin na stanowisku pracy. Jest to dobry system dla młodych matek, osób niepełnosprawnych czy tych, którzy mają różne godziny aktywności. Doskonale wywiązują się ze swoich zadań, dostarczają opracowane materiały i w każdej chwili – uzgodnionej z pracodawcą – są do dyspozycji.

  Telepracownik, ale pracownik

  Chociaż telepracownik siedzi przy własnym biurku we własnym domu, przysługują mu takie same prawa, co innym pracownikom: ma dostęp do szkoleń i awansów, przyznawane są mu premie i nagrody, umowa oraz warunki nawiązania i rozwiązania zatrudnienia są podobne, jak w przypadku pracowników „stacjonarnych”. Pracownikowi przysługuje urlop zgodnie z posiadanym stażem pracy i nagrody jubileuszowe. Mało tego, w umowie nie ma tytułu „telepraca”.
  Wygodnie i na zawołanie Generalnie praca przez Internet Dodatkowo pracownik – zależnie od umowy – w określonych godzinach jest „pod telefonem” lub w każdej chwili można do niego zadzwonić – wyłączywszy godziny pory nocnej.

  Biuro w domu

  Pracownik siedzący w domu ma prawo do tego, by pracodawca zapewnił mu sprzęt komputerowy i odpowiednie oprogramowanie oraz serwis. To dlatego niekiedy informatyk bierze delegację i jedzie do pracownika zdiagnozować program, który nie działa jak należy lub podwieźć tonery do drukarki czy papier. Odrębną umowa określa się, czy pracownik korzysta ze sprzętu firmowego, czy osobistego. Praktyka uczy, że lepiej oddzielić sprawy prywatne i na służbowym komputerze nie trzymać prywatnych zdjęć. W konsekwencji – do pracy używać sprzętu firmowego.

  Free – czyli wszystko wolno

  Jeszcze lepiej mają osoby niezwiązane umową o pracę, a pracujące przez Internet. Freelancerem może być fotograf, grafik komputerowym copywriter – pracują w dowolnej porze, wysyłają efekty swojej pracy zlecającemu. sami opłacają ZUS i podatki. Taka praca ma wiele zalet, ale też jeden minus: łatwo zaciera się granica pomiędzy pracą zawodową a życiem prywatnym. Nie ma bowiem wyznaczonych na pracę godzin, więc zaciera się granica pomiędzy wypoczynkiem a czasem pracy. Prawda jest też taka, że freelancer pracuje we właściwym sobie rytmie dobowym/tygodniowym/miesięcznym i nie zawsze z dnia na dzień może wykonać zlecenie, ale na pewno wykona je w terminie.

  Praca ta sama, pensje różne

  W przypadku pracownika pracującego w systemie telepracy, od jego pensji są odliczane wszelkie obciążenia na ZUS i urząd skarbowy. Freelancer podpisuje umowę zlecenie (lub o dzieło) i ma się rozliczyć z konkretnego zadania. jego pensja nie jest obciążona żadnymi pochodnymi, więc od zarobków musi odprowadzić podatki i składki (o ile je płaci mając zarejestrowaną działalność gospodarczą). Praca przez internet ma zalety i wady, jednak zalet jest więcej. Jeśli pracodawca/zleceniodawca jest dostępny przez komunikator czy e-mail, wówczas projekt można omawiać na bieżąco i automatycznie go poprawiać.

  Telekonferencja ma też to do siebie, że buduje więź pomiędzy zleceniodawcą a wykonawcą. Obecnie około 12% osób pracujących w domu deklaruje pracę przez internet, a kolejne 20% deklaruje chęć takiej pracy, o ile byłoby to możliwe. Oznacza to, że praca przez internet może być atrakcyjna dla każdej ze stron, o ile obie tego chcą.

  Przykładowe pomysły na zawód oraz oferty pracy możesz znaleźć w sieci na blogu: http://www.pracawsieci.net/praca-zdalna/. Być może zainspirujesz się i rozpoczniesz poszukiwania pracy zdalnej.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Kategorie