logo
logo
logo
logo

Praca siedząca a ból kręgosłupa
Opublikowano: 2 marca 2016

Siedzący tryb życia jest problemem, który dotyczy coraz większej ilości osób. Siedzimy w pracy, siedzimy w drodze do domu, a po dotarciu do naszego gniazdka odpoczywamy na siedząco. Taki styl życia zaczyna stosować coraz więcej osób, a wciągamy w to także nasze dzieci. Przy zbyt długim siedzeniu pojawiają się jednak poważne zwyrodnienia kręgosłupa, które najczęściej objawiają się dokuczliwym bólem.

Od siedzenia do zwyrodnienia

W jaki sposób praca siedząca przyczynia się do postawiania zwyrodnień kręgosłupa? Większość osób za biurkiem utrzymuje nieprawidłową postawę, która osłabia mięśnie i więzadła, a kręgosłup zaczyna przyjmować nienaturalną pozycję. Jak powinna wyglądać prawidłowa postawa podczas pracy przy biurku? Stopy muszą być oparte równo na ziemi, a kolana być ugięte pod kątek 90 stopni. Blat biurka powinien znajdować się na wysokości łokci.

Co może nas spotkać?

Ból kręgosłupa jest tylko objawem jakiegoś poważniejszego problemu, którego nie wyleczą tabletki przeciwbólowe. Siedzący tryb życia może przyczyniać się do powstania rwy kulszowej, lumbago, dyskopatii. Leczenie zazwyczaj jest długie, a samo zwyrodnienie uciążliwe i może powodować kłopoty w codziennym życiu.

Zapobieganie zwyrodnieniom

Poza przyjęciem odpowiedniej postawy przy biurku należy pamiętać o regularnym wzmacnianiu mięśni podtrzymujących kręgosłup w prawidłowej pozycji. Polecany jest basen, regularne spacery, jazda na rowerze. Warto w ciągu pracy zrobić sobie kilka przerw, podczas których można rozluźnić i rozciągnąć mięśnie. W zupełności wystarczy przeciąganie się, czy wykonanie kilku skłonów.

Co robić, kiedy pojawi się ból?

Bóle kręgosłupa powinny niepokoić nas, nawet kiedy nie trwają długo. Koniecznie jest udanie się do lekarza, który określi przyczynę i zaleci odpowiednie ćwiczenia rehabilitacyjne. Pod okiem fizjoterapeuty i przy użyciu sprzętu rehabilitacyjnego Juventas pacjent ma szansę na szybki powrót do formy. Chociaż ćwiczenia bywają nudne i czasami bolesne, to są jedynym sposobem na pozbycie się problemów z bólem kręgosłupa. Często pacjentowi zapisuje się także dodatkowe masaże lub zabiegi, które wspomagają proces rehabilitacji.

Ćwiczenia rehabilitacyjne w nocy

Mało kto w domu posiada profesjonalny sprzęt rehabilitacyjny Juventas, ale część ćwiczeń można wykonywać nawet bez niego. O wskazanie odpowiednich zestawów ćwiczeń należy poprosić swojego rehabilitanta. Dobieranie ćwiczeń na ból kręgosłupa na własną rękę nie jest najlepszym wyjściem, lepiej pozwolić w tej kwestii zadecydować profesjonaliście.

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: 2 komentarze
  • Pawel pisze:

    Zaraz oszaleje. Lekarz NIE ZNA się na fizjoterapii . Jakie on może zlecić ćwiczenia, skoro jego NIE UCZYLI tego na studiach!

  • Dan pisze:

    polskie gowno – szkoda ze jeszcze bardzie nie pogrubiliscie sprzetu jaki mamy kupic. rehabilitanci tez czesto o kant d rozbic i na palcach mozna policzyc tych ktorzy cos naprawde wiedza i nie traktuja cie jak sponsora. aha, i dodajcie jeszcze wiecej reklam bo jak na polskie standardy to za malo i za latwo sie czyta ta malo uyzteczna strone ukierunkowana pod katem zarabiania pieniedzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.