• Menu

  Praca na wysokości – na co zwrócić uwagę

  Praca na wysokościPrace na wysokościach są zaliczane do prac szczególnie niebezpiecznych. Dlatego powinny być one wykonywane przez wykwalifikowanych pracowników posiadających odpowiednie uprawnienia oraz dysponujących odpowiednimi zabezpieczeniami i sprzętem do ich wykonywania.

  Pozwoli to zapewnić maksymalne bezpieczeństwo zarówno osobom wykonującym pracę, jak i wszystkim znajdującym się w ich otoczeniu.

  Najpopularniejsze zawody

  Istnieje wiele zawodów, które wykonywane są na mniejszych lub większych wysokościach. Do jednych z najpopularniejszych należą wszelkie prace budowlane. Jest to na przykład tynkowanie i malowanie domu, kładzenie na nim ocieplenia, zakładanie rynien, budowa dachu i wiele innych czynności. Również firmy zajmujące się czyszczeniem elewacji budynków wykonują swoją pracę na wysokościach.

  Robią to także elektrycy podczas montażu i naprawy linii elektrycznych, wykonywania przyłączy do budynków i wymiany oświetlenia ulicznego. Innymi osobami pracującymi na wysokościach są ogrodnicy i pracownicy zakładów zieleni miejskich. Wymaga tego bowiem przycinanie gałęzi wysokich drzew. Praca w takich warunkach jest też codziennością dla zatrudnionych w firmach zajmujących się wyklejaniem bilbordów, które często znajdują się na znacznych wysokościach, aby były dobrze widoczne z daleka.

  Rodzaje sprzętu wykorzystywanego do pracy na wysokościach

  Podesty nożycowe z napędem elektrycznym – jest to najniższy rodzaj podnośników o wysokości 7-12 metrów, są one wyposażone w napęd elektryczny. Z tych powodów najczęściej wykorzystywane są podczas prac we wnętrzach budynków. Dodatkowo często posiadają białe ogumienie, które nie brudzi, ani nie rysuje powierzchni, na których jest używane. Do ich ustawienia potrzebne jest twarde podłoże, a po jego zapewnieniu mogą pracować również na zewnątrz.

  Podesty nożycowe terenowe z napędem spalinowym – jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do wykorzystywania w terenie. Z reguły są one trochę wyższe niż te o napędzie elektrycznym, a zastosowanie silnika spalinowego zapewnia im mobilność.

  Podnośniki teleskopowe samojezdne z napędem spalinowym – wysokie podnośniki o maksymalnej wysokości roboczej wynoszącej najczęściej 15-17 metrów. Są samojezdne, dlatego można je przestawiać bez użycia dodatkowego samochodu.

  Podnośniki teleskopowe przewoźne – najwyższy rodzaj podnośnika przeznaczony do wykonywania zadań na dużych wysokościach, nawet około 20 metrów. Montowane są na przyczepkach, na których są również przewożone. Ze względu na ich wielkość wyposażone w specjalne rozkładane podpory zapewniające stabilność podczas pracy.

  Bezpieczeństwo

  Zapewnienie bezpieczeństwa podczas pracy na wysokościach wymaga spełnienia kilku warunków. Ich listę zamieściła na swojej stronie internetowej firma Drosam zajmująca się wypożyczaniem podnośników. Poniżej znajduje się ich streszczenie.

  Podstawą zapewnienia bezpieczeństwa jest odpowiednie zaplanowanie wszystkich czynności i próba znalezienia potencjalnych problemów, które mogą się zdarzyć. Następnie należy przygotować plany awaryjne na wypadek ich wystąpienia. Kolejną ważną kwestią jest wybór sprzętu o odpowiednich parametrach.

  Jednak eksperci Drosam zwracają w tym miejscu uwagę, że nawet najlepszy sprzęt może być niebezpieczny w rękach niedoświadczonego operatora. Dodatkowo powinien on przed rozpoczęciem pracy mieć wystarczającą ilość czasu na zaznajomienie się z maszyną, a także na kontrolę jej stanu technicznego. Spełnienie tych warunków znacznie zwiększa bezpieczeństwo i minimalizuje ryzyko wypadku.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Kategorie