• Menu

  Powiat kędzierzyńsko-kozielski w modernizacji

  Remont ul. Mostowej w Kędzierzynie-Koźlu to jedna z największych inwestycji powiatu

  2016 rok obfitował nie tylko w ważne inwestycje w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, jak chociażby modernizacje głównych dróg czy zakupy najnowszej aparatury, ale także osiągnięcia sportowe

  Miło zaskoczyli jednak nie tylko sportowcy na poziomie lokalnym i krajowym (np. ZAKSA po latach i bardzo udanym sezonie zdobyła Puchar Polski). W oświacie liczby wyraźnie pokazywały, że uczniów w szkołach ponadgimnazjalnych znajdzie się mniej niż przed rokiem. W porę wprowadzone nowe, innowacyjne w skali kraju kierunki nauczania i dobra promocja placówek sprawiły, że kształcenie szybko docenili uczniowie z innych województw. Dodatkowo powiat zdobył z zewnątrz kilka milionów złotych na poszerzenie bazy edukacyjnej, dzięki temu powstają najnowsze pracownie, jakich nie ma nikt inny.

  Do szpitala trafiło nie tylko sporo nowego sprzętu, ale lekarze zaczęli operować pacjentów pionierskimi metodami, o czym rozpisywały się ogólnopolskie media. Przykładowo urolodzy wprowadzili do codziennej praktyki mało inwazyjne zabiegi w obrębie nerki. Z kolei kozielska okulistyka została po raz kolejny doceniona i wskazana jako jeden z najlepszych oddziałów w kraju.

  Sporo wydano na modernizacje dróg. Pomijając szereg remontów obejmujących mniejsze odcinki, sztandarową inwestycją była przebudowa ul. Mostowej na os. Azotów, gdzie, aby zdobyć pieniądze na remont, trzeba było wykazać się współpracą partnerską z podmiotami gospodarczymi oraz samorządem gminnym. W ten sposób, razem z Grupą Azoty ZAK S.A., firmą Chemkol oraz miastem, powiat za ponad 3 mln zł wybudował zupełnie nową, solidnie wzmocnioną nawierzchnię wraz ze ciężką rowerową.

  Starosta MałgorzataTudaj:

  W Rankingu Związku Powiatów Polskich za rok 2016, powiat kędzierzyńsko-kozielski został sklasyfikowany na 12. miejscu spośród 300 badanych samorządów, wyróżniony jako jedyny z Opolszczyzny. Mimo że jest to ogólna ocena wszystkich działań, i taką nam wystawili eksperci, to każdy wie, że chodzi o konkretne efekty w kilku płaszczyznach i sposób, w jaki udało się do nich doprowadzić.

  Drogi, oświata i służba zdrowia, a także opieka społeczna – to właściwie filary tego, czym się zajmujemy, a tu potrzeba determinacji i nierzadko odwagi w działaniu, by osiągnąć cele. Gospodarujemy pieniędzmi w taki sposób, aby maksymalnie odczuwali to mieszkańcy jeżdżąc po drogach czy kiedy przyjdzie im skorzystać z opieki medycznej w naszym szpitalu. Skutecznie walczymy o uczniów i zapewniamy im najlepszą edukację.

  Nic tak nie cieszy jak ocena z zewnątrz, z innej perspektywy. Trzeci rok z rzędu jest ona dla nas bardzo korzystna, co mobilizuje nas do pracy i to bardzo.

  Wicestarosta Józef Gisman:

  W oświacie zdobyliśmy 3 mln zł na jeden z największych projektów edukacyjnych w województwie. Chcemy, by nasi uczniowie zdobywali wiedzę w najnowszych pracowniach. Pieniądze otrzymały te powiaty na Opolszczyźnie, które miały dobry pomysł na projekt. Dzięki staraniom zarządu powiatu powstają u nas najnowocześniejsze pracownie mechatroniczne, napędów elektrycznych, chemiczne, gastronomiczno-kelnerskie oraz nawigacji i eksploatacji siłowni okrętowych. W projekt zaangażowano trzy placówki nadzorowane przez kędzierzyńskie starostwo: Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących na os. Azotów, Zespół Szkół nr 1 oraz Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego, które z ramienia powiatu realizuje całe zadanie. W tym przypadku roboty odbywają się na kozielskiej przystani „Szkwał”, gdzie nie tylko kompleksowo przebudowywane są pomieszczenia, ale wkrótce na tamtejszym nabrzeżu  pojawią się też dwie nowe łodzie do nauki zawodu dla uczniów Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej.

   

   

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *