• Menu

  Co należy przemyśleć, gdy chodzi o posadzki i instalacje?

  Budowa domuWybieganie do przodu myślami nie jest jedynie domeną marzycieli, ale także tych, którzy mocno stąpają po ziemi. To na pewno konieczne, kiedy planujemy budowę domu.

  Podczas tego długiego procesu trzeba wystrzegać się pomyłek, które mogłyby nas zmusić do wykonania czasochłonnych i kosztownych przeróbek. O czym nie można zapomnieć stawiając swoje lokum?

  Równe posadzki w całym domu

  Wspomniane planowanie i wybieganie w przyszłość powinno towarzyszyć nam na każdym etapie. Bez względu na to, czy jest to budynek piętrowy, czy dom parterowy projekt musi uwzględniać wszelkie ważne kwestie. Nie powinniśmy odkładać pewnych decyzji na bok, tylko dlatego, że do ich realizacji pozostało jeszcze sporo czasu. Wszak wiadomo, że pośpiech nie jest najlepszym doradcą i lepiej zostawić sobie nieco więcej dni na przemyślenie wszystkiego. Niektórzy nie zdają sobie sprawy z tego, że na etapie prac nad stanem surowym zamkniętym dobrze już wiedzieć, jak będzie wykończone wnętrze. Warto wspomnieć choćby o podłogach.

  Po pierwsze istotny jest rodzaj zastosowanego materiału. Należy bowiem mieć świadomość, że panele, kafelki, kamień, czy na przykład wykładzina mają różną grubość. Jeżeli zależy nam na tym, by mieć równe posadzki w całym mieszkaniu, to już w momencie robienia wylewek trzeba zróżnicować podłoże. W łazience natomiast obniżenie jest wskazane, by w razie zalania pomieszczenia, podczas awarii nie mieć większych szkód spowodowanych wydostającą się na korytarz wodą. Podobnie jest przypadku balkonów i tarasów, gdzie zagrożeniem może być z kolei woda opadowa.

  Instalacje

  Montaż potrzebnych instalacji jest koniecznością podczas stawiania domu. Jeśli nie mamy piwnicy, to instalacja kanalizacyjna musi się znaleźć pod podłogą. Trudność polega na tym, że niezbędne jest wcześniejsze zaplanowanie punktów, w których zostaną podłączone urządzenia sanitarne. Gdy chodzi o elektryczność, to musimy pomyśleć gdzie umieścić gniazda elektryczne jeszcze zanim zostaną nałożone tynki. Natomiast w przypadku włączników światła muszą się znajdować w takim miejscu, by po wejściu do pomieszczenia były pod ręką. Trzeba zatem zastanowić się nad tym, w którą stronę mają się otwierać drzwi, na prawo, czy na lewo.

  Rodzaj wentylacji również ma znaczenie. W zależności od tego, czy wybierzemy mechaniczną, czy grawitacyjną musimy albo zbudować kanały wentylacyjne, albo też zastanowić się nad sposobem rozprowadzenia przewodów do każdego wnętrza i pozostawienia otworów na nie. Z pewnością ułatwieniem byłby podwieszany sufit, w którym można schować niezbędne kable i rury, natomiast w takim wypadku trzeba dobrze oszacować wysokość pomieszczeń.

  Budowa domu to cała masa kwestii do przeanalizowania, dlatego musimy dać sobie czas na przemyślenie wszystkiego. Jak widać, należy to zrobić odpowiednio wcześnie, by nie narażać się na niepotrzebny stres i wydatki.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Kategorie