• Menu

  Polska mocno na targach w Hannoverze

  Za nami największa i najważniejsza na świecie impreza przemysłowa Międzynarodowe Targi Innowacyjnych Technologii Przemysłowych Hannover Messe. Polska została krajem partnerskim tegorocznej edycji targów, a polscy wystawcy zaprezentowali 27 rodzimych koncepcji technologicznych

  Międzynarodowe Targi Innowacyjnych Technologii Przemysłowych Hannover Messe 2017 stanowiły okazję do zaprezentowania się dla 200 polskich firm. Przedstawiono na nich 27 rodzimych koncepcji technologicznych, przygotowanych przez instytuty naukowe z naszego kraju. Wszystkie innowacje prezentowane są w dwóch miejscach: strefie SciTech Poland w całości poświęconej technologiom oraz w pawilonie narodowym w strefie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Hasło promocyjne naszego kraju brzmiało „Smart means Poland”.

  SciTech Poland

  Strefa SciTech Poland powstała jako wspólne dzieło Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz Fundacji Impact.

  – Dorobek polskich naukowców jest imponujący. Polska jest już w pierwszej dwudziestce krajów świata, jeśli chodzi o poziom osiągnięć naukowych. Jestem pewien, że dzięki polityce polskiego rządu, Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju i reformom uczelni oraz instytutów badawczych jesteśmy w stanie w ciągu kilku lat znaleźć się w pierwszej dziesiątce – powiedział wicepremier Jarosław Gowin podczas otwarcia stoiska SciTech Poland na Hannover Messe 2017. – Plan naszego rządu zakłada inteligentną industrializację Polski, pchnięcie gospodarki polskiej na tory innowacyjności. To nie mogłoby się udać, gdyby polska gospodarka – a mam nadzieję, że wkrótce także europejska, czy światowa – nie była oparta na dorobku polskich naukowców – dodał minister nauki i szkolnictwa wyższego. W wydarzeniu wzięła udział także prezes Rady Ministrów Beata Szydło.

  Stoisko SciTech Poland, które zostało usytuowane w części R&T Międzynarodowych Targów Innowacyjnych Technologii Przemysłowych Hannover Messe 2017, zostało w całości poświęcone technologiom tworzonym przez polski sektor akademicki. Polskie firmy i zespoły badawcze miały okazję podzielić się innowacyjnymi rozwiązaniami dla przemysłu, nawiązać kontakty naukowe i biznesowe oraz pozyskać inwestorów.

  Niektóre z prezentowanych rozwiązań wzbudziły duże zainteresowanie zwiedzających. Należy do nich na przykład tramwaj indywidualny. Jego projekt powstał na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej. Cała idea polega na stworzeniu pojazdu działającego w systemie Personal Rapid Transit. Pojazd poruszać się może automatycznie, bez kierowcy po wirtualnym torze, w różnych wersjach zabiera od 3 do 5 pasażerów.

  Idea Personal Rapid Transit opiera się sieci torowisk, po których poruszają się małe kilkuosobowe pojazdy. Nie posiadają one rozkładu jazdy, za to klient może zamówić przyjazd takiego pojazdu w dowolne miejsce trasy i kurs bezpośrednio do punktu docelowego na trasie bez dodatkowych przystanków. Podstawową zasadą w transporcie tego typu jest całkowita automatyzacja i sterowanie wszystkich pojazdów przez centralny komputer. Umożliwia to płynna jazdę w całej sieci połączeń.

  Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie zaprezentował natomiast ultraszybki laser. Laser femtosekundowy w przeciwieństwie do lasera ciągłego emituje porcje promieniowania o czasie trwania do kilkudziesięciu femtosekund. Jedna femtosekunda to 0,000 000 000 000 001 część sekundy. Dzięki takiemu rozwiązaniu emitowane światło posiada szersze widmo. Dodatkowo przy bardzo niskiej średniej mocy lasera uzyskuje się bardzo dużą moc chwilową.

  Mikołaj Rogóż z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego przywiózł na Targi w Hanowerze stworzonego przez siebie miniaturowego robota gąsienicę, który napędzany jest światłem. Start-up Photon Enterntainment pokazał interaktywnego robota, który uczy dzieci podstaw programowania. Photon Enterntainment został założony przez absolwentów i naukowców Politechniki Białostockiej.

  Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów z Warszawy zaprezentował mobilnego robota pirotechnicznego Gryf. Zdalnie sterowane urządzenie może dokonywać rozpoznania terenu nawet w miejscach trudnodostępnych. Konstrukcja robota umożliwia transport obiektu o masie do 15 kg i pokonywanie przeszkód o nachyleniu do 45 proc. Może on zneutralizować niebezpieczny ładunek, a nawet podsłuchiwać rozmowy.

  Fot. MNiSW (5)

  Polsko-niemieckie plany

  Już pierwszego dnia targów minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz niemiecka minister edukacji i badań naukowych Johanna Wanka podpisali porozumienie
  o współpracy naukowej między krajami. Oprócz uczestnictwa w unijnych inicjatywach takich jak Europejska Przestrzeń Badawcza czy Horyzont 2020, Polska i Niemcy od wielu lat tworzą wspólną politykę naukową.

  Jeszcze w 2006 roku utworzona została Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki, powołana przez Rząd Republiki Federalnej Niemiec i Kraj Związkowy Brandenburgię. Jej celem jest wspieranie badaczy z obydwu państw zajmujących się wspólnie m.in. naukami humanistycznymi czy społecznymi.

  Oprócz tego Polska i Niemcy działają razem w obszarze zrównoważonego rozwoju zgodnie z ustaleniami przyjętymi podczas Polsko-Niemieckiego Forum Naukowego w 2008 roku. Na podstawie uzgodnień Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło już dwa konkursy na polsko-niemieckie projekty dotyczące m.in. klimatu czy gospodarki zasobami.

  W rozmowie z niemiecką minister, Jarosław Gowin podjął również temat dwóch zbliżających się inicjatyw. Jedną z nich były poznańskie targi POL-ECO SYSEM – międzynarodowe spotkanie instytucji związanych z ochroną środowiska. Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych Niemiec niemal co roku prezentuje na targach swoją ofertę.

  Jednak najważniejszym tematem był bez wątpienia nowy program DIOSCURI będący obecnie na etapie negocjacji. W ramach tej inicjatywy w Europie Środkowo-Wschodniej powstanie szereg centrów doskonałości, umożliwiających współpracę między najwybitniejszymi naukowcami z państw regionu. W realizację programu zaangażowane będzie Towarzystwo Maxa-Plancka oraz Narodowe Centrum Nauki.

  Z kolei minister Mateusz Morawiecki wziął udział w Polish-German Business Summit.  Podczas pobytu delegacji polskiej w Hanowerze odbyły się również spotkania bilateralne z delegacjami rządowymi krajów biorących udział w targach.

  Międzynarodowe Targi Innowacyjnych Technologii rozpoczęły się 24 kwietnia, a zakończyły 28 kwietnia.

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *