• Menu

  Polacy bardziej świadomymi kredytobiorcami

  Coraz szybciej zbliżamy się do momentu, w którym dynamika wzrostu udzielonych kredytów może zbliżyć się do zera. Już teraz możemy zaobserwować, iż wzrost ilości zaciągniętych kredytów coraz bardziej zwalnia.

  Liczba Polaków z kredytem zmniejsza się?

  Dziwi przede wszystkim fakt, iż wyraźny wzrost obserwujemy jedynie w pierwszym półroczu tak jak miało to miejsce w roku 2017 czy 2018. W poprzednim roku wzrost ilości zaciągniętych kredytów wynosił 5,6% rok do roku a już w jego drugiej połowie było to jedynie 0,4%. We wrześniu i grudniu zaobserwowano nawet ujemny trend a należy pamiętać, iż są to miesiące wyprawek szkolnych oraz okres świąteczny. Może to pokazywać coraz większą świadomość Polaków podczas zakupowego szału.

  Rok 2019 potwierdza trendy

  Jeśli chodzi o obecny rok 2019 to obserwujemy podobny trend co w latach ubiegłych jednak zdecydowanie bardziej nasilony. Już teraz widzimy spadek liczby zaciąganych kredytów, bo jeśli chodzi o podobny okres co do roku ubiegłego, czyli styczeń-sierpień to spadek wynosi 1% r/r a sam sierpień przyniósł spadek w wysokości 1,8%. Sam sierpień nie jest też obfity w liczbę zawieranych umów kredytowych, ponieważ w porównaniu do lipca 2019 obserwujemy spadek w wysokości aż 5,4% zgodnie z danymi BIK.

  kredyt

  Mniej ale więcej…

  Zdecydowanie odmiennie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o kwoty zaciąganych kredytów. Pomimo ilościowych spadków już sam rok 2018 przyniósł zdecydowane zwyżki. Łączna kwota kredytów konsumpcyjnych wzrosła z 78,8 mld zł. Do 84 mld. Co stanowi zdecydowany wzrost r/r. Samo drugie półrocze podobnie, jeśli chodzi o ujęcie ilościowe było słabsze jednak zadecydował o tym głównie grudzień. Jeśli chodzi o rok 2019 to pomimo zdecydowanego spadku wartości zaciąganych zobowiązań w ujęciu m/m porównując sierpień do lipca aż o 10,5% to obserwujemy znaczący wzrost w roku 2019 od stycznia do sierpnia o 7,6% a w ujęciu r/r 4,7% według danych zgromadzonych przez BIK.

  kredyt

  Bardziej świadomy naród?

  Wczytując się w przedstawione dane można by stwierdzić, iż coraz większa grupa Polaków staje się świadomymi kredytobiorcami, podchodzącymi ostrożniej do zobowiązań. Są bardziej skorzy do zaciągnięcia większego kredytu w zaufanym banku niż kilku mniejszych. Zdecydowanie takiemu trendowi sprzyja pojawienie się wielu rankingów kredytów gotówkowych.

  Znalezienie dobrej porównywarki jest jednak kluczowe. Wiele takich portali wymusza od nas jednak podanie osobistych danych jak nasz PESEL, numer dowodu osobistego, adres zamieszkania. Dodatkowo część z nich skonstruowana jest w taki sposób by wielokrotnie wysyłać zapytania do BiK i KRD co negatywnie wpływa na decyzję kredytową. By uniknąć takich problemów można skorzystać z bezpiecznego rankingu kredytów gotówkowych na blogu finansowym Rekin Finansów, który jest skierowany na pomoc osobom ubiegającym się o tanią pożyczkę gotówkową w banku. Oferty są także aktualne i dobrze skalkulowane w porównywarce.

  Rekordowo niskie stopy procentowe

  Rekordowo niskie stopy procentowe utrzymujące się od 2015 roku przyczyniły się do:

  • Wzrostu ogólnego zadłużenia Polaków.
  • Większej dostępności kredytu.

  Na większą popularność kredytów miał także szybki wzrost gospodarczy w latach 2016-2019. Sprawiło to, że więcej osób posiadało wystarczająca zdolność kredytową, aby zaciągnąć kredyty. Być może to nie koniec obniżki stóp procentowych i kolejne miliony Polaków uzyskają dostęp do finansowania bankowego.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane