• Menu

  Podstawowe narzędzia i akcesoria spawalnicze.

  akcesoria spawalniczeSpawanie, czyli łączenie ze sobą topliwych materiałów metalowych, wymaga stosowania specjalistach urządzeń. Tego typu urządzenia to spawarki. Taki sprzęt może różnić się od siebie sposobem konstrukcji, wielkością i oferowanymi funkcjami.

  W zależności od typu urządzenia, spawać możemy różnymi technikami spawalniczymi, od najprostszej technik MMA z wykorzystaniem topliwych elektrod otulonych, przez techniki MIG/MAG z wykorzystaniem topliwych elektrod w osłonie gazów obojętnych lub aktywnych, po specjalistyczną technikę spawalniczą TIG, z wykorzystaniem nietopliwych elektrod wolframowych w osłonie gazów obojętnych. W związku z tym najczęściej spawa się przy użyciu takich urządzeń jak spawarki transformatorowe, inwertorowe czy migomaty.

  Oczywiście do spawania prócz spawarek potrzebne są również inne specjalistyczne sprzęty i akcesoria spawalnicze, w tym druty elektrodowe, gazy osłonowe, uchwyty spawalnicze czy sprzęt ochronny – odzież dla spawacza.

  Spawarki transformatorowe

  Jeden z podstawowych typów spawarek elektrycznych powszechnie wykorzystywanych w spawalnictwie amatorskim i profesjonalnym. Spawarki transformatorowe wykorzystuje się do spawania elektrodami otulonymi, które podczas pracy ulegają rozpadowi wydzielając gaz, który stanowi osłonę w czasie spawania. Ta technika spawalnicza nosi nazwę technologii MMA i ze względu na brak konieczności korzystania z dodatkowej butli z gazem osłonowym jest niezwykle wygodna w stosowaniu.

  Małe spawarki transformatorowe, których na rynku jest najwięcej, są niestety urządzeniami o niskiej wydajności działania. Dlatego taki sprzęt wykorzystywany jest przede wszystkim do spawania cienkich blach lub innych niewielkich elementów konstrukcyjnych.

  Spawarki inwertorowe

  To nowoczesna wersja spawarek elektrycznych, znacznie mniejsza i lżejsza od spawarek transformatorowych, powszechnie wykorzystywana do spawania w technologii MMA, czyli przy zastosowaniu topliwych elektrod otulonych. W profesjonalnych wersjach tego typu urządzeń i po wyposażeniu ich w dodatkowe akcesoria, takie spawarki mogą być również wykorzystywane do spawania w technologii TIG, czyli z wykorzystaniem nietopliwych elektrod wolframowych. Spawarki inwertorowe ze względu na małe rozmiaru chętnie stosowane są przez użytkowników prywatnych, do zastosowań domowych lub drobnych zastosowań warsztatowych

  Migomaty

  Półautomat spawalniczy przeznaczony do spawania metali z wykorzystaniem technologii MIG/MAG, powszechnie znany migomatem, bazuje na wykorzystaniu topliwych elektrod w osłonie gazów aktywnych lub obojętnych. Urządzenia tego typu są zwykle znacznie większe od urządzeń inwertorowych, pozwalają jednak na spawanie praktycznie wszystkich typów metali, również metali nieżelaznych tj. aluminium. Jakość spawów uzyskanych tą metodą jest wysoka, poza tym przy pomocy takich spawarek łączyć można ze sobą elementy metalowe o dość dużej grubości.

  Spawarki TIG

  To wysoce specjalistyczny sprzęt spawalniczy pozwalający na spawanie wszystkich typów metali. W technologii TIG, czyli z wykorzystaniem nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie gazów obojętnych spawać można praktycznie wszystko. Jakość spawów uzyskana przy pomocy tego typu sprzętu jest bardzo wysoka. Urządzenia przeznaczone do spawania w technologii TIG powszechnie wykorzystuje się do spawania stali wysokostopowych, a także do łączenia ze sobą stopów aluminium. Spawarki tego typu stosuje się często w zautomatyzowanych liniach produkcyjnych.

  3 odpowiedzi na “Podstawowe narzędzia i akcesoria spawalnicze.”

  1. Przerębel napisał(a):

   Niezłe transformatory miałem okazję przeglądać ostatnio na stronie RG narzędzi (przynajmniej wg mnie jeden z lepszych sklepów jeśli chodzi o szerokość asortymentu), ceny zupełnie przyzwoite. Ja sam stawiam na zakup nowych urządzeń, z używanymi bywa różnie, czasem da się znaleźć coś porządnego, ale trzeba pamiętać o tym, że zazwyczaj to sprzęt, który był maksymalnie eksploatowany.

  2. huberto napisał(a):

   Ja swoją transformatorową zakupiłem na internetowym sklepie RG Narzędzia, bo taniej znaleźć nie mogłem. Porządna marzyna, służy bez szwanku już od dłuższego czasu. Polecam zawsze przejrzeć internet w poszukiwaniu ofert czy jakieś profesjonalne sklepy typu RG – jest czasami taniej, a bezpieczniej.

  3. mikser napisał(a):

   No rzeczywiście oni w RG mają sporo ciekawych promocji jak teraz popatrzyłem. Wazny punkt na internetowej mapie dla każdego warsztatowego freaka.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *