logo
logo
logo
logo
podsłuch w telefonie

Czy podsłuchiwanie jest uczciwe? Legalne zbieranie dowodów
Opublikowano: 27 lutego 2017

podsłuch w telefonieWiele osób zastanawia się czy podsłuchiwanie jest uczciwe. To pytanie zadają sobie przede wszystkim ludzie, którzy na przykład mają podstawy, aby sądzić, że są zdradzani czy oszukiwani przez drugą połówkę i chcą zdobyć na to dowody, które potem przedstawią na rozprawie rozwodowej.

Bez wątpienia, podsłuch w telefonie czy oprogramowanie monitorujące komputer daje szansę na ich zdobycie. Czy jest to jednak legalny sposób na zbieranie takich informacji? Czy te dowody mogą być przedstawione w sądzie i czy zostaną uznane?

Czy podsłuch w telefonie może być dowodem w sprawie?

Na początek warto dowiedzieć się, co na ten temat mówią obowiązujące paragrafy. Z artykułu 227 kodeksu postępowania cywilnego wynika, że przedmiotem dowodu mogą być wszystkie fakty mające istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy. Artykuł 308 mówi, że Sąd może dopuścić dowód na przykład z filmu, telewizji, fotografii, fotokopii czy innych przyrządów utrwalających albo przenoszących obrazy lub dźwięki.

Trzeba także zaznaczyć, że istotny w tym wszystkim jest artykuł 309 kodeksu postępowania cywilnego. Możemy w nim przeczytać, że lista środków dowodowych jest otwarta, co oznacza, że można posługiwać się wszelkimi środkami dowodowymi, nawet jeśli nie zostały wymienione w przepisach procedury cywilnej.

Trzeba jednak zaznaczyć, że podsłuch telefonu czy oprogramowanie monitorujące komputer służą do uzyskania obciążających dowodów zazwyczaj bez wiedzy i zgody drugiej strony. Czy zatem takie pozyskiwanie informacji jest naszym kraju dozwolone? Sprawa jest dość zawiła i wszystko zależy od okoliczności i decyzji Sądu.

Z jednej strony takie czynności stanowią bowiem ingerencję w dobra osobiste i prawo do prywatności. Z drugiej jednak strony podsłuch w telefonie może być się uznany przez Sąd, jeśli osoba decyzyjna stwierdzi, że działania zostały podjęte w obronie uzasadnionego interesu społecznego albo prywatnego. Dzieje się tak wtedy, kiedy dowody mają na celu potwierdzić, że jedna ze stron na przykład chciała zrobić krzywdę dziecku itp.

Trzeba podkreślić, że tak naprawdę to Sąd decyduje o tym czy dane nagrania nie zostały pozyskane przy nieodpowiedniej ingerencji w dobra osobiste oraz prawo do prywatności i czy zostały podjęte w obronie wyżej wspomnianego uzasadnionego interesu społecznego albo prywatnego.

Podsłuch w telefonie – na co trzeba uważać?

Pozyskując takie dowody trzeba uważać, ponieważ artykuł 267 kodeksu karnego mówi, że osoby, które bez właściwych powodów i uprawnień uzyskują dostęp do informacji dla nich nieprzeznaczonych, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej albo przełamując lub omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne zabezpieczenia, podlegają grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Warto także zwrócić uwagę na paragraf 3, w którym można przeczytać, że karane jest również działanie osób, które posługują się urządzeniami podsłuchowymi, wizualnymi albo innymi urządzeniami lub oprogramowaniami.

Z punktu widzenia prawa najgorzej wygląda sytuacja osób, które nagrywają rozmowy w nich nie uczestnicząc. Tak naprawdę jednak – tak jak już zostało wspomniane powyżej – od decyzji Sądu zależy czy dowody zostały pozyskane w sposób właściwy i nie naruszający interesów drugiej strony. Warto też wspomnieć, że w polskim sadownictwie były już sprawy, w których zarówno dopuszczano takie dowody, jak i je odrzucano.

Jak skutecznie zbierać dowody – najważniejsze urządzenia

Wiecie już, jak wygląda sytuacja pod kątem prawnym. Warto teraz zaznajomić się z kilkoma urządzeniami, które zagwarantują skuteczne zbieranie dowodów. Podsłuch telefonu może być realizowany przy pomocy odpowiedniego oprogramowania. Dzięki niemu możliwe jest nagrywanie rozmów, posiadanie kopii wiadomości tekstowych, rejestrowanie obrazu czy nawet nasłuch otoczenia na żywo.

Coraz popularniejsze jest też oprogramowanie monitorujące komputer, dostępne w ofercie takich firm jak choćby Spydrone.info. Osoby, które zdecydują się na tę opcję będą mogły monitorować klawiaturę, mieć dostęp do zrzutów ekranu czy rejestracji uruchamianych programów. Ponadto, program ten umożliwia rejestrację adresów odwiedzanych stron internetowych.

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz
  • Leon pisze:

    u mnie przydał się sam monitoring kupiony w spy shopie i były też dywagacje znajonych, legalny czy nie…ale jak mnie okradli i miałem czarno na białym twarze i odzyskałem dzięki temu całość skradzionych rzeczy to już nikt nie dywagował 😉 ludzie, chrońcie własne dorobki, swoje bezpieczeństwo. nie patrzcie na to co mówią inni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.